Elektrik Panosu Riski

ahmeterkin

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
açık alan için dediğiniz gibi .çalışma zamanı da konulabilir ancak işçilerin hepsi doğuştan unutkan :))) olduklarından ben sabit olarak tutuyorum.

işçi milleti her şeyi çok iyi bilir ama ne yazık ki unutkan :))))))

emined

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Doğru söylüyorsunuz. Acık alanda da paspas olması konusunda yasal bir dayanak istediler bulamadım . ama bir şekilde açıklayacağız . Teşekkürler

halil Özen

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Üretim makinalarının kontrol panolarını da elektrik panosu gibi mi değerlendireceğiz?

emined

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Üretim makinalarının kontrol panolarını da elektrik panosu gibi mi değerlendireceğiz?
Üretim makinalarının sadece kontrol panelini değil insanın iş yaptığı her noktayı elektrik tehlikesi olarak değerlendirmek lazım bence çalışanları gerek statik gerek makinelere bağlı elektriklerden korumak için kauçuk paspas makinede çalışanların çalışma alanında bulunmalı..

S. Ahmet BAK

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Üretim makinalarının sadece kontrol panelini değil insanın iş yaptığı her noktayı elektrik tehlikesi olarak değerlendirmek lazım bence çalışanları gerek statik gerek makinelere bağlı elektriklerden korumak için kauçuk paspas makinede çalışanların çalışma alanında bulunmalı..
Bu tarz palyatif tedbirlere gerek yok. Yapılması gereken kalıcı çözümleri uygulamaktadır. Bunun yolu da elektrik tesisatınızın; ilk yapıldığında veya değiştirildiğinde mevcut yönetmeliklere (Elektrik İç Tesisleri Yönetmeliği, Elektrik Kuvvetli Akım Tesisleri Yönetmeliği, Elektrik Tesislerinde Topraklamalar Yönetmeliği) göre yapılması ve uygun olduğunun yetkili kişilerce kontrol edildikten sonra devreye alınmasıdır. İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliğinde istenen periyodik kontrollerin yapılmasını sağlamaktır.

uzmancan

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Ahmet bey,

Çok güzel açıklmışsınız teşekkür ederim.

Saygılarımla,

CEVAP:
Sorunlara ;
İ S G Kültürü kapsamında ve genel prensiplere göre bakılması ile en isabetli sonuca ulaşılabileceğini düşünmekteyim.
Öneriler içerisinde yer alan kavramların "her birinin", aşağıdaki "ekte" yer aldığı da görülmektedir.
Hangi sınıf belgemiz olursa olsun sorunlara yaklaşımlarımızda öncelikli olarak, bilgi dağarcığımız ve güncel mevzuat bizim ilk başvuru kaynağımız olmalıdır.
Özellikle;
Branş(Elektrik-Elektronik) itibarı ile konuya daha yakın olan arkadaşlarımızın daha yoğun ilgisinin mensubu olduğumuz platform olan"isgfrm"'nin daha verimli bir işlevinin olmasına katkısı olacağına inanıyorum.
Saygılarımla.

Ekli dosyalar

• t.png
    t.png
    25.9 KB · Görüntüleme: 247

emined

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Bu tarz palyatif tedbirlere gerek yok. Yapılması gereken kalıcı çözümleri uygulamaktadır. Bunun yolu da elektrik tesisatınızın; ilk yapıldığında veya değiştirildiğinde mevcut yönetmeliklere (Elektrik İç Tesisleri Yönetmeliği, Elektrik Kuvvetli Akım Tesisleri Yönetmeliği, Elektrik Tesislerinde Topraklamalar Yönetmeliği) göre yapılması ve uygun olduğunun yetkili kişilerce kontrol edildikten sonra devreye alınmasıdır. İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliğinde istenen periyodik kontrollerin yapılmasını sağlamaktır.
Evet güzel açıklamışsınız Ahmet Bey ancak çalışma şartlarımızı göz önünde bulundurursak , mevcut fabrikalarda/işyerlerinde istediğimiz kadar kontrolleri sağlayalım , mevcut bina düzeninde veya tesisatında değişiklik yapmak çok güç. Elektrik tesisatı çalıştığımız birçok firmada çok eski bunlarda ancak kontroller, muayeneler sağlandıktan sonra iyileştirmeler yapabiliyoruz. Eski elektrik tesisatlarında doğru bir topraklama hattı çekilmediği için kaçak akım roleleri kullanılamıyor. Bir çoğunun planlı bir tesisatı bile yok. Tesisat planı olmadığından dolayı nerelerden ne geçtiğini nereye ne gibi müdahale yapılacağını bilebilmek zor. Böyle yerlerde baştan sona tesisatın değiştirilmesi gerekiyor. Bu da ciddi bir maliyete ve zaman/iş kaybına yol açıyor. O yüzden bizler de böyle palyatif tedbirlerle çalışanları korumaya çalışıyoruz.

Moderatör tarafında düzenlendi:

mühendis85

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Arkadaşlar yalıtkan paspas ile ilgili mevzuat maddesi bulabildiniz mi ? Yalnızca Yapı İşlerinde Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği'nde var.

fimrek

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
TEDAŞ 2006 İSG MALZEMELERİ TEKNİK KİTAPÇIĞI 2013 te güncelleşti 2006 yerine 2013 kitapına bakacak olursanız burda sorduğunuz ve cevap aradığınz herşey çok net bir şekilde var
Bu kitapçığın güncel hali var mı? netten bulamıyorum, kaldırılmış sanırım.

emined

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Ben o kitapçıktan baktım netten bulmuştum. Dış alanda yalıtkan paspas konusunda seyyar yalıtkan paspas kullanılır çalışmaya başlamadan paspas serilmelidir. şeklinde diyor..

Mehmet Gençoğlu

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Merhabalar, pano önlerine izoleli halı yerine epoksi malzeme (iki komponentli solvent ihtiva etmeyen poliüretan izolasyon malzeme esaslı elektrik izolasyon ve döküm reçinesi diye belirtiliyor) uygulaması yapsak bir sakınca var mıdır? Bu uygulamayı yapan var mı?

K.Onur

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
İncelemenizi tavsiye ederim.

Poliüretan yanıcı bir malzeme midir ?
resim1.jpg

Avrupa yangın normlarındaki çeşitlendirmeye göre, yapı malzemeleri yedi ayrı sınıfa ayrılırlar :

/ A1 ve A2 sınıfı inorganik yanmayan malzemeler
/ B,C,D,E yanıcı malzemeler
/ F sınıflandırılamayan diğer malzemeler

Sert poliüretan köpük, formülündeki kimyasal yapıya ve diğer faktörlere bağlı olarak B ‘den E’ye kadar sınıflandırılan bir malzemedir.
Yalıtım malzemelerinin yanma özelliklerini gösterir diğer bir metot ise, yanma esnasında ortaya çıkan duman gazlarını sınıflandıran S1 ve S2 kriterleridir. S3 sınıfı bir malzemede duman gazı yoktur kabul edilmektedir.
Poliüretan, yine formülünde yer alan kimyasal ve katkı malzemelerinin cinsine göre S1 den S3 e kadar sınıflarda yer alabilir.
Diğer bir yangın sınıflandırması da, yanan damla ve parçacıkların belirlendiği d0 , d1 ve d2 klasifikasyonudur.
Poliüretan sert köpük, ısıya dayanıklı ateş altında erimeyen bir malzeme olduğundan damla ve parçacık yanması söz konusu değildir. Bu nedenle d0 sınıfında yer alır.

Sürekli yanma

Sert köpük ateş kaynağından destek almadığı durumlarda, içten içe yanmaya devam etmez.
Gözenekli yapıları bulunan fiber paneller gibi yapı malzemeleri, alevin teması ile birlikte, iç yapılarındaki reaksiyonlarında etkisiyle alev kaynağının uzaklaşması durumunda bile yanmaya devam edebilir. Bu arada ortamdaki ısıda artacağından yanma reaksiyonları zincirleme devam eder.Yalıtım malzemeleri binalarda geniş yüzeyli iç mekanlarda yaygın olarak kullanıldığından içten içe oluşacak bir yanma reaksiyonu çok riskli kabul edilir.
Poliüretan yalıtım malzemeleri, yanma reaksiyonunu devam ettirmeyen, yangın üreten bir malzeme olmama üstünlüğüne sahiptir.

Sena Y.

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Arkadaşlar konunuzla alakası olmayan bir soru sormak istiyorum. Ofisimdeki kablo kapamalarının içinden gelen ağır bir koku var, hatta sarımsak kokusu gibi, önce doğal gazla alakalı bir sorun sandık fakat kokunun kablo kapamanın içinden geldiğini anladık. Kablodan ya da kabloların kapatıldığı plastik malzemeden bu koku gelir mi?

K.Onur

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
Eğer kablo dan kaynaklı değil ise kablolar ile alakalı olduğunu düşünüyorum. Kemirgenler (özellikle fare) bu tür ısınan kablo vb plastiklere karşı aşırı bir zaaf gösterir.Bence kemirgen ölmüştür ve çürüme sürecindedir. Onu mutlaka buldurmanız gerekiyor. Ayrıca ofis havalandırma sisteminiz eğer tavan da ise oraları da bir kontrol ettirin.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.