Soru : Elle Taşıma İşleri Hakkında

çağatayözcan

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar merhaba;
Elle taşıma işlerinde resmi bir yerde geçen azami taşıma miktarı var mıdır?

Sorgulayan Adam

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Ülkemizde veya başka bir ülkenin mevzuatında böyle bir sınır değere rastlamadım.

128 no'lu ILO tavsiye kararında, erkek işçiler için elle taşınacak yükün 55 kilogramdan fazla olması halinde yükün ağırlığının bu seviyeye düşürülmesi için önlem alınması gerektiği yazılıdır.

Aynı tavsiye kararında kadınlar için elle taşınacak yüklerde ağırlığın, erkekler için izin verilen ağırlıktan oldukça düşük olması gerektiği yazılmış, fakat net bir rakam belirtilmemiştir.

Genç işçiler için kendi cinsiyetlerindeki yetişkin işçilerin taşımasına izin verilen ağırlıktan oldukça az olması gerektiği ifadesi bulunmaktadır.

R128 - Maximum Weight Recommendation, 1967 (No. 128)

A. Adult Male Workers14. Where the maximum permissible weight which may be transported manually by one adult male worker is more than 55 kg., measures should be taken as speedily as possible to reduce it to that level.

B. Women Workers
15. Where adult women workers are engaged in the manual transport of loads, the maximum weight of such loads should be substantially less than that permitted for adult male workers.

C. Young Workers
19. Where young workers are engaged in the manual transport of loads, the maximum weight of such loads should be substantially less than that permitted for adult workers of the same sex.

OGÜN.

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Mayıs ayı gibi bu konu hakkında bende baya araştırma yapmış ve hatta İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Merkezine bir dilekçe yazarak konu hakkında bilgi istemiştim. Dosya eklemeye çalıştım umarım yüklenmiştir. Gelen cevap yazısı bulunmaktadır. Umarım sorunuza bir nebze cevap olur...

Ekli dosyalar

• elle taşıma ile ilgili olarak bakanlığın cevabı 002.png
    elle taşıma ile ilgili olarak bakanlığın cevabı 002.png
    2.7 MB · Görüntüleme: 205

Mete TAŞCI

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar merhaba;
Elle taşıma işlerinde resmi bir yerde geçen azami taşıma miktarı var mıdır?

Mevzuatımızda böyle bir hüküm yok. Belli iş kolları için uluslararası mevzuatta bazı kısıtlamalar mevcut, örneğin hava yollarında 32 kg'dan fazla yükler "ağır yük" diye kırmızı bantla etiketlenir. Ve tahminim bu etiketi taşıyan yükler tek kişi tarafından kaldırılmaz diye düşünüyorum.

vahit kurtulus

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
ozaman ben olsam ya ilo 128 nolu tavsiye kararına göre diye sorarım yada hiç sormaya bile bulaşmam iptal istemi gelir sınavın ardından..

çağatayözcan

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
Aslında kanun koyucular bir sınır koymaya çekiniyorlar uyulmayacağını bildikleri için, ben de araştırmalarım sonunda bir yerde net bir ifade bulamamıştım.

oğuz1983

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Aslında yönetmelikte erkekler için ayrı kadınlar için ayrı kesin yük miktarı olsa çok daha iyi olurdu.bel rahatsızlıkları bizim ülkemizde çok yaygın ve başlıca sebebi de bu kaldırma,taşıma işleri..bakanlık tam olarak yükün değerini belirlese biz de gittiğimiz yerlerde uyarımızı yapar önlemi aldırırız

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.