Soru : Emniyet Kemeri Kullanma Yüksekliği Nedir ?

seko

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Yüksekte çalışmalarda emniyet kemeri kullanımı yapı işlerinde 3 metre deniliyor fakat tüzükte 4 metre ibaresi var.

Yeni çıkarılan yönetmeliğe göre 2 metreye düşürülmüştür diye (http://www.isgfrm.com/threads/yüksekte-çalışma-eğitimi.1287/) bi tabir var ama ulaşamadım, bununla ilgili bilgisi olan?

soruda karşımıza çıkarsa hangisi üzerinde durcaz acaba ?

uğur öz

Üye
TÜİSAG Üyesi
3 metre

Cem AKBULAK

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
soru gelirse öncesinde açıklaması olur ona göre gelir diye düşünüyorum...mesela ;

Yüksekliği tabandan itibaren 3 metreden daha fazla olan ve düşme veya kayma tehlikesi bulunan yerlerde çalışanlarla, kiremit döşeyicilerine, oluk ve her türlü dış boya işleri yapanlara, gırgır vinçlerini çalıştıranlara ve kuyu, lağım, galeri ve benzeri derinliklerde çalışanlara güvenlik kemerleri verilecek ve işçiler de verilen bu kemerleri kullanacaklardır.
ya da;
Korkuluklu platformlarla çalışılması imkanı sağlanamayan ve 4 metreden fazla yüksekliği bulunan binaların dış kısımlarında, çatılarında ve benzeri yüksek yerlerde, bakım veya onarım işleriyle her türlü bina sökme ve yıkma işlerinde gerekli güvenlik tedbirleri alınacak ve çalışan işçilere, uygun baret, emniyet kemerleri ve bağlama ipleri gibi kişisel korunma araçları verilecek ve işçiler bunları kullanacaklardır.

açıklamaya göre cevabı bulacağız...

GUNERR82

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
1,20 den sonrası yüksekte çalışma demektir.ve bu tukseklikten sonra çalışanlar tam vücut koşumu veya blokform kullanmalıdır.yüksekte çalışmada dünya standardı bu diye biliyorum.

mahircem

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Soruyu sormadan önce başına yönetmeliğin adını koyar ve ......... yönetmeliğine göre der. yoksa çelişkili bi soru olur ve iptale gitmesi gerekir.
Benzer çelişkiler İSİG Tüzüğü ile Binaların Yangından Korunması Hak. Yönetmelikte de var.
Tahliye denemeleri tüzükte 6 ayda 1, yönetmelikte yılda 1
Yangın sönd. cihazlarının per. kont. tüzükte 6 ayda 1, yönetmelikte yılda 1.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.