Endüstri Mühendisi İmza Yetkisi.!!!

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında arifobek tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. arifobek

arifobek TÜİSAG Üyesi

Merhaba arkadaşlar.

Hareketli vinçlerin 3 aylık ve basınçlı kazanların yıllık yapılan peryodik bakımlarını MMO kayıtlı makine mühendislerinin yapması gerekiyor. Ama bazı yerlerde bunu MMO ya kayıtlı endüstri mühendisininde yapabilecgini duyuyorum.

Hatta en bariz örnek ben şahsen endüdstri mühendisiyim ve çalıştıgım fabrikada bu bakımları kendim yapıp imzaları kendim attım. 3 kez iş müfettişi geldi fabrikaya 2 tanesi bu imzalara bişey demedi tamam olmuş derken bi tanesi endüstri mühendisi degil makine mühendisi olması lazım dedi_?

Evet sizce bu konuda bi kesinlik bi yasa bi madde yokmudur kesin şudur diyebilecegimiz.?

2. cul_de_sac

cul_de_sac TÜİSAG Üyesi

Bende endüstri mühendisiyim ama bildiğim kadarıyla makina mühendisleri ve bazende elek. mühendisleride bu imza yetkisine sahip herhangi bir durumda sizin imzanız geçerli değil ki zaten endüstri mühendisliği Türkiye'de teknik bir mühendislik dalıda değil bence böyle birşeyi kendinize görev etmeniz ileride sıkıntı doğurabilir bırakın işi sahibi yapsın sizin kesinlikle böyle bir yetkiniz olması söz konusu değil. hatta ve hatta bırakın mühendis olmayı eğerki dışardan biri yapacaksada onlarında şirketinin TURKAK tan akreditasyon almış olması lazım.. Basınçlı kazanlar ve vinçler ciddi bir konu es geçmeyin ...

3. Nurdan DAHİ

Nurdan DAHİ Banned

end. mühendisinin imza yetkisi olduğunu hiç duymadım... bencede akredite bir kurumdan hizmet alın.

4. Cem AKBULAK

Cem AKBULAK TÜİSAG Üyesi

yanılmıyorsam teknik imza yetkileri olan mühendislik dalları;
    makina
    elektrik
    kimya
    inşaat
    çevre
    maden
    ziraat
    mimarlık
    uçak
    gemi inşaa
    jeoloji
    jeofizik
    metalurji
    harita
    fizik
    orman
    gıda
    olması lazım..eksik varsa ilave edelim...

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. safetypro

safetypro TÜİSAG Üyesi

sayın arifobek, yaptığınız çok ciddi bir hata.Mevzuatta yetkili mühendisten kastedilen siz değilsiniz.Makine mühendisleri odasına kayıtlı ve belgelendirilmiş mühendisler ile TÜRKAK tarafından akredite olan kuruluşlar bu testleri yapabilir.Yarın birgün bu iş ekipmanları ile ilgili bir kaza olduğunda adli yargı ilk olarak periyodik kontrol raporlarına bakacaktır.

6. misg

misg TÜİSAG Üyesi

Akredite kurum zorunluluğu yok, makine mühendisleri odasına kayıtlı bir makine mühendisi bu iş için yeterlidir. Ancak kullandığı cihazların kalibrasyon sertifikaları gereklidir.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

Cem AKBULAK bu yazıya teşekkür etti.
  7. Ali Rıza Erdoğan

Ali Rıza Erdoğan TÜİSAG Üyesi

Sevgili meslektaşım. Ne yazık ki biz endüstri mühendislerinin hiç bir imza yetkisi yok. Her ne kadar MMO'ya kayıtlı olsakta, MMO ne yazık ki endüstri mühendislerine hiç bir şekilde bir yetki vermemektedir. İSG Uzmanı olarak birçok makinanın iş başı öncesi kontrol prosedürlerini gerekli mevzuata göre çıkarabilmemize rağmen periyodik kontrol imza yetkimiz yine yoktur. Bunun dışında, işveren birisine her zaman tavsiye ettiğim yaklaşım, şirkete bağlı olmayan bağımsız akredite olmuş bir kurumdan bu hizmetin alınmasıdır. Bu şekilde ilerlemek bu sorumluluk için alıncak en iyi ilerleme şeklidir. Uzmanların bile ben işverene bağlı olmamasını düşündüğüm için, işvereni direk etkileyen bütün kontrollerin ona bağlı olmayan akredite kurumlar tarafından yapılmasıdır. Zaten kullanılan makinalar garanti kapsamında olduğu sürece bu kontrol yetkili servis tarafından yapılır. Garanti sonrasıda yetkili servisten bu kontrol devam edilmesi sağlanabilir. Olurda bu makinalardan kaynaklanan herhangi bir iş kazasında incelemeye gelindiğinde dışardan alınan servis en az sıkıntı çıkartan sistem olur (o kurumda çalışan uzman ve kuruma sahip işveren için).

8. Okan67

Okan67 TÜİSAG Üyesi

Endüstri Mühendisleri, Makine Mühendisleri Odasına kayıtlı çalışıyor ama imza yetkileri olmaması büyük bir çelişki.

9. Ersin

Ersin TÜİSAG Üyesi

ölçüm aletlerinin,cihazlarının kalibrasyonlarının akredite kuruluşlara yaptırılması gerekmektedir.basınçlı kaplar,kaldırma araçları gibi periyodik bakımlarını ehil makina mühendisi ,makina mühendislik büroları,makina mühendisleri odasına yaptırabilirsiniz

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Üyelerimiz bu sayfayı aşağıdaki aramalarla bulmuştur :

1. endüstri mühendisleri odası var mı

Yandex.Metrica