Soru : Epilepsi Hastaları Ağır Ve Tehlikeli Işlerde Çalışabilir Mi?

murat2242

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar, epilepsi hastası olduğunu bildiğimiz bir çalışanımız var.Bu arkadaş işten ayrılmıştı fakat şimdi tekrar başladı işe ama biz epilepsi hastası olduğunu kesin biliyoruz nöbetine bile şahit olduk ama ağır ve tehlikeli işler raporu almış bende epilepsi olmadığını taahhüt ederim diye.işyerimiz çok tehlike sınıfta.Ne yapmamız gerekli buşekilde çalışmasına izin verebilirmiyiz yardımlarınızı bekliyorum..

Ali KÖKSAL

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar, epilepsi hastası olduğunu bildiğimiz bir çalışanımız var.Bu arkadaş işten ayrılmıştı fakat şimdi tekrar başladı işe ama biz epilepsi hastası olduğunu kesin biliyoruz nöbetine bile şahit olduk ama ağır ve tehlikeli işler raporu almış bende epilepsi olmadığını taahhüt ederim diye.işyerimiz çok tehlike sınıfta.Ne yapmamız gerekli buşekilde çalışmasına izin verebilirmiyiz yardımlarınızı bekliyorum..

Bu iş zaten sizin işiniz değil hastayı iş yeri hekiminize gösterin ve durumu izah edin .Oda muhtemelen Meslek Hastalıkları Hastanesine gönderip orada çalışabilir raporu isteyecektir.

alix

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
raporda epilepsi yazıyor mu? hekim nasıl rapor vermiş? özel risk gruplarında olarak degerlendırmek ve ona göre riskleri değerlendirmek gerek.

murat2242

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
bildiğimiz klasik ağır ve tehlike işler raporu önyüzünde bende eğilepsi hastalığı olmadığını beyav ederim die ibare var altındada hastanın imzası.

ANFO797

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)

Kesinlikle ağır ve tehlikeli işlerde çalıştırılamaz.Raporun doğruluğunu kontrol edin.

ANFO797

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Asıl siz yönetmelik diyorsunuz.Başlangışta Ağır ve tehlikeli işler yönetmeliği kaldırıldı diyorsunuz.Bu yönetmelik güncel haliyle tekrar çıkacaktır.Bu kişiler tabiki Çok tehlikeli ,tehlikeli veya az tehlikeli sınıfta çalışabilirler,sadece ağır işlerde çalıştırılamazlar,bunu anlatmak istiyorum.Bu tip işlerde çalışırlarsa hem kendilerine hemde çevresindeki insanlara zarar verme potansiyelleri vardır.

ilkeryurtseven

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Murat bey,
Bizde de epilepsi olan bir arkadaş vardı.Biz geri hizmete almıştık.Fakat yine bir kaç nöbet daha geçirince tedavi olsun diye karşılıklı iş akdini fesh ettik.

Funda Gürsoy Özkocacık

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Murat Bey;
Normal şartlarda işyeri hekimi arkadaşlar buna karar verir. Ancak benim başıma gelen bir olay: yükske tansiyon ve şeker yüzünde özürlü kadrosunda olan bir personel girişi yapıldı taşeron firmaya, adama doktor muayene etmemiş tekrar doktora yönlendirdim. bir tıp merkezinde doktor muayenesinden geçti. bu arkadaş taşlama yapacak. doktor raporu şaşkınlık içinde bıraktı beni yüksekte çalışma (şeker hastası), gece çalışması ve ağır ve teh. işlerde çalışır raporu. şuan bir yolunu bulup iş akdini fesh ettirmeye çalışıyorum ve bu hekimi araştırdım kanser hastasına dahi bu şekilde rapor vermiş. o yüzden kontrolü elden bırakmayın derim.

murat2242

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Bende doktora pasladım ama oda izin vermeyecek.

SEG

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Yönetmeliklerin hepsini bir kenara bırakın. bu adam çalışırken nöbet geçirirse kendisine zarar verebileceği bir yerde mi çalışıyor?
eğer öyle bir işte çalışıyorsa ve hekim çalışamaz diye rapor verirse, haklı sebepten fesih yapılabilir.
bu konuda kanıtlara dayandırmalı. özel değil devlet hastahanesinden rahatsızlığı ile ilgili testler istesin ve sonuçlarını elinde tutsun. zaten eğer hasta ise devlet hastahanesindeki hekim geçmişini görecektir. daha önce aldığı ilaçları ve teşhisleri görecektir ve aksi olan bir rapor veremeyecektir.

dilekaltinok

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Bazı hastalarıda çalıştığı ortam tetikliyor arkadaşlar bunu da unutmayın. Çalışan işten uzak kalınca iyileşiyor, ama tekrar işe başlayınca hastalık nüksediyor gibi alerjik durumlar yaşanabiliyor. İş yeri hekiminin önemi burada işte :)

Noberi

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
İşyeri Hekimi
Epilepsi hastası-tedavisi düzenlenmiş ise-raporlu olarak ağır ve tehlikeli işlerde çalışabilir onemli olan o işyerinde ona uygun konum olmasıdır bunada işverenle işyeri hekimi ortak karar verebilir diye düşünüyorum.Hastanın ilaç kullanımı kontrol edilmeli ve eğitilmelidir.

uzakkk

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
İşyeri Hekimi
Ağır ve tehlikeli işlerde ''epilepsi'' hastaları kesinlikle çalışamaz .Büyük çoğunluğu nöbetleri kontrol altına almak için'Valproate Sodium ' kimyasalı kullanan bu hastalar ,hem sık sık nöbet geçirecekleri hemde kullandıkları ilaçların yan etkisi nedeniyle; başta Nöroloji Uzmanları Raporlarında ve Heyet Raporlarında 'Ağır ve Tehlikeli İşlerde Çalışamaz' ibaresini mutlaka görürsünüz. Bu raporlar tam teşekküllü Devlet ve Üniversite Hastanelerinden alınabilir. Bu kimyasal ve benzeri ilaçların kullanıldığını tespit etmek için bilgisayar reçete kayıtlarına bakmak yeterli oluyor. İşçiden istenen Heyet Raporu neticesi ve İşyeri Hekimi tutanakları ile işçinin çalışmasına derhal son verilir. Saygılarımla,

drayhanuza

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
İşyeri Hekimi
işyeri hekiminin önemi ve sorumluluğu burda işte....Bu kişinin başka bir yerden aldığı ve alacağı çalışabilir raporu işyeri hekimini bağlamaz ve onu sorumluluktan kurtarmaz.Bu kişi o işyerinde çalışabilir ama ağır ve tehlikeli olmayan bir iş yapması kaydı ile.Ağır ve tehlikeli işler raporunu ve işe giriş raporunu işyeri hekimi vermek zorunda diye boşuna bağırmıyoruz işyerini görmeden işçi ve iş uyumuna göre karar verilmeyen raporlar herkesin başını ağrıtır ama kimse bunu anlamıyor.İşçinin beyanıda kimseyi kurtarmaz.

ANFO797

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Epilepsi hastası-tedavisi düzenlenmiş ise-raporlu olarak ağır ve tehlikeli işlerde çalışabilir onemli olan o işyerinde ona uygun konum olmasıdır bunada işverenle işyeri hekimi ortak karar verebilir diye düşünüyorum.Hastanın ilaç kullanımı kontrol edilmeli ve eğitilmelidir.

işyeri hekimi ve işveren ortak karar verecekse, neden personeli daha uygun bir ortamda çalıştırmıyorlar?

SEG

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
işyeri hekimi ve işveren ortak karar verecekse, neden personeli daha uygun bir ortamda çalıştırmıyorlar?
Her firmanın böyle bir pozisyonu olmayabiliyor.
bu kişi ofis benzeri yerlerde çalışmalı, ama ortaokul mezunu bir insana ofiste ne gibi bir iş ayarlayabilirsiniz?
hadi öyle pozisyonlarınız var diyelim. orda halihazırda olan elemanı işten çıkarıp onu mu koyacaksınız?
yoksa ihtiyacınız olmadığı halde ekstra bir kadro mu açacaksınız?
tabii ki işçi korunmalı ama işçinin kişisel durumu nedeniyle çalışamaması halinde işveren ona var olmayan bir kadro açmak zorunda değil. eğer uygun pozisyon yoksa fesih olmalı

murat2242

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
bizde ofise aldık kendisini ama herşeyi sahada öğrenmiş nasıl yapacak bilmiyorum.

DRHK

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
İşyeri Hekimi
Epilepsi hastası ağır ve tehlikeli işlerde çalışır raporu alamaz. Durumuna uygun işlerde çalışır ancak.

Fatih Çanga

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
İşyeri Hekimi
Epilepsi hastaları hangi işleri yapamazlar? Özellikle nöbetleri sık olan epilepsi hastaları bazı işleri yapamazlar. Bunlar içinde pilotluk, dalgıçlık, cerrahlık, kesici alet ve makinalarla ilgili işler, yüksek ve tehlikeli noktalarda çalışmayı gerektiren işler, dağcılık, taşıt sürücülüğü, itfaiyecilik, silah taşımayı gerektiren polislik, askerlik sayılabilir

ilkinpeker

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
İşyeri Hekimi
Az önce nöroloji uzmanına değerlendirme için yönlendirdiğim çalışan nörolojik değerlendirme raporunu getirdi.Devlet hastanesinden düzenlenmiş rapora göre kullandığı ilaçla remisyonda olan kişiye büyük harflerle DiKKAT GEREKTİREN AĞIR VE TEHLİKELİ İŞLERDE ÇALIŞAMAZ. ibaresi eklenmiş.
Işyeri yetlilisine telefonla bilgi verdim.
Epilepsi teşhisi almış çalışan ağlayarak boşu boşuna devlet hastanesine gidip masraf yaptım diyerek ağlamaya başladı.
Ben bu ilacı kullandığım sürece kimse bana iş vermeyecek dedi ve gitti.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.