Haber Erzincan'da Belediye Personeline Ilk Yardım Eğitimi

Konu, 'Eğitim Haberleri' kısmında Serçin YAPRAK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. Serçin YAPRAK

Serçin YAPRAK TÜİSAG Üyesi

Erzincan'da Belediye Personeline İlk Yardım Eğitimi
    Erzincan İl Sağlık Müdürlüğü Acil Sağlık Hizmetleri Şubesi personeli tarafından Erzincan Belediyesi çalışanlarına uygulamalı olarak ilk yardım eğitimi verildi.

zz.jpg

112 Acil Sağlık Hizmetleri Şube Müdürlüğü Personeli tarafından Belediye çalışanlarına Kaza anında yada acil müdahale gerektiren durumlarda ilk yardımda bulunabilmek için pratik bilgiler verildi. Yaklaşık 15 kişilik belediye personeli Cansız mankenler üzerinde uygulamalı olarak eğitim gördü. Hasta veya yaralının yaşam şansını arttırmak, oluşabilecek kaza sonrası sakatlıkları önlemek için ilkyardım eğitiminin zorunlu olduğunu belirten eğitmenler, küçük müdahalelerin hayat kurtardığının altını çizdiler.112 Acil Sağlık merkezinde verilen eğitimin ardından bir açıklama yapan Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy "Herkesin ilk yardım konusunda eğitimli olması gerektiğini ifade etti. Birçok insan yetersiz bilgiye sahip bir olay olduğu zaman bilinçsizce müdahalelerde bulunuluyor yada nasıl davranılacağı bilinmiyor dolayısıyla geri dönüşü olmayan sonuçlar ortaya çıkabiliyor. Hepimiz biliyoruz ki İlk yardım yerinde ve zamanında yapılırsa hayat kurtarır. Belediye personelimize verdiğimiz bu kursla çalışanlarımız bilgi sahibi olacak 112 acil personeline teşekkür ederim." dedi.

İki gün sürecek eğitimlerin sonunda belediye personeline katılım belgesi verilecek. - ERZİNCAN

Kaynak: haberler.com

Last edited by a moderator: 17 Nisan 2014
    uzmancan bu yazıya teşekkür etti.
  2. uzmancan

uzmancan TÜİSAG Üyesi

SORU:
    Eğitime katılan belediye personelinden,
    kursta başarılı olan kursiyerlere" İlkyardım sertifikaları" ve "İlk yardımcı kimlik kartları "
    verilmiş mi?Yoksa sadece katılım belgesi mi verilmiş.Bu konu yazıda net olarak anlaşılmıyor.Sadece tanıtım ve katılım statüsünde, "Katılım belgesi" ile yapılacak müdahalelerde ,yardım edilenle ilgili herhangi bir problem çıkarsa ,sorun yaratabilir.Katılım belgesi ile ,İlk yardımcı , Profesyonel 112 Acil Sağlık Hizmetleri Personelinin hastaya müdahale esnasında kendisine denilenleri uygulayarak destek olalı .112 gelmeden önce doğrudan,yetkili belgeli İLKYARDIMCI gibi müdahale etmesi ,herhangi bir yanlış uygulamada sorun yaratabilir.Kurs çok faydalı olmuştur.Ancak,mutlaka "İLKYARDIMCI ELGESİ "Belgelendirilmelidir.

3. Ertuğrul Erdemir

Ertuğrul Erdemir TÜİSAG Üyesi

Değerli arkadaşım,
    İlkyardım sertifikası ancak yekili kurum ve kuruluşların eğitimi ve bakanlık yetkililerinin sınavı sonucunda verilebilir. Ancak sizin de bildiğiniz gibi isg uygulamaları kapsamında tüm çalışanlara ilkyardım konusunda eğitim verilmesi de gerekmektedir.

Yetkisiz müdahaleler konusunda görüşlerinize katılıyorum, ancak yaralanan kişinin korunması ve olayın bildirilmesi(112) de ilkyardım uygulamalarındandır. Bunun bile sağlanması, birçok yanlışın önüne geçilmesini sağlayacaktır.
    iyi çalışmalar, kazasız günler dilerim....

4. Ertuğrul Erdemir

Ertuğrul Erdemir TÜİSAG Üyesi

Değerli arkadaşım,
    İlkyardım sertifikası ancak yekili kurum ve kuruluşların eğitimi ve bakanlık yetkililerinin sınavı sonucunda verilebilir. Ancak sizin de bildiğiniz gibi isg uygulamaları kapsamında tüm çalışanlara ilkyardım konusunda eğitim verilmesi de gerekmektedir.

Yetkisiz müdahaleler konusunda görüşlerinize katılıyorum, ancak yaralanan kişinin korunması ve olayın bildirilmesi(112) de ilkyardım uygulamalarındandır. Bunun bile sağlanması, birçok yanlışın önüne geçilmesini sağlayacaktır.
    iyi çalışmalar, kazasız günler dilerim....

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica