TÜİSAG - Türkiye İş Sağlığı ve Güvenliği Profesyonelleri Topluluğu

Etanj Lamba

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında İbrahim tarafından paylaşıldı.

1. İbrahim

İbrahim TÜİSAG Üyesi

Medeni hal:
    Evli
    Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (B)

Arkadaşlar,
    Biz çalıştığımız firmalarda lambaların etanj tip olmasını istiyoruz.Fakat iş sağlığı ve güvenliği tüzüğünün 74. maddesinde karbon sülfür ile yapılan çalışmalarda kullanılmalıdır demiş.Yani diğer işler için bu şekilde bir tabire rastlamadım.Ancak internette biraz bakındım ve bir müfettiş raporuna denk geldim.Orada lambaların etanj tip olması gerektiğini rapora yazmış.(Ama sektör bilgisi yok) Bilgilerinizi bekliyorum.
    Teşekkürler...

ulusalcı bu yazıya teşekkür etti.
  2. kingg

kingg TÜİSAG Üyesi

Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (A)

Nemli ve ıslak yerlerdeki elektrik lambaları su damlalarına karşı korunmuş tipte (etanş) yapılmalıdır. Bunlar yoğuşma suyu toplanmayacak biçimde yapılmalıdır. (İşyeri Bina ve Eklentilerinde Alınacak sağlık ve Güvenlik Önlemlerine İlişkin Yönetmelik Ek-I Madde:3, Elektrik İç Tesisleri Yönetmeliği Madde:61)
    Toz ve lifli maddeler nedeniyle yanma tehlikesi gösteren yerlerde kullanılacak aydınlatma aygıtları tamamen kapalı tipte (etanş) yapılmalıdır. (İşyeri Bina ve Eklentilerinde Alınacak sağlık ve Güvenlik Önlemlerine İlişkin Yönetmelik Ek-I Madde:3, Elektrik İç Tesisleri Yönetmeliği Madde:64)

3. TÜİSAG GOOGLE MAIL GRUBUNA KATILDINIZ MI ?

Gün içerisinde mevzuatlardaki gelişmelerden ve sitemizde paylaşılan önemli belge ve dosyalardan sizleri hızlı bir şekilde haberdar edebilmemiz için 21.500 üzerinde üyesi bulunan Google Mail grubumuza bekliyoruz. Üyelik için aşağıdaki adrese tıkladıktan sonra çıkan kutucuğa mail adresinizi yazmanız gerekmektedir. Akabinde mail adresinize gelecek olan maili onayladığınız taktirde grubumuza katılımınız tamamlanacaktır. 
    Grubumuza katılmak için lütfen aşağıdaki linki tıklayın;

http://groups.google.com/group/isgfrm/subscribe 
    Saygılarımızla, 
    TÜİSAG Yönetimi

4. İbrahim

İbrahim TÜİSAG Üyesi

Medeni hal:
    Evli
    Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (B)
    teşekkürler...

5. eniyiisg

eniyiisg TÜİSAG Üyesi

par pat tüzük 23-51 arasında da etanş tan bahseder

fatmasena ve İbrahim bu yazıya teşekkür etti.

Üyelerimiz bu sayfayı aşağıdaki aramalarla bulmuştur :

1. etanj ne demek

Sitemap    HTML Sitemap

Yandex.Metrica