Fine Kinney

Konu, 'Risk Analizleri, Değerlendirmeleri ve Örnekler' kısmında Engin Halıcıoğlu tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. Engin Halıcıoğlu

Engin Halıcıoğlu TÜİSAG Üyesi

Fine Kinney metoduyla hazırladığım değerlendirme raporunda düzeltici önleyici faaliyet sonrası son risk skorunu hesaplarken şiddet çarpanını azaltmam doğru bir hareket mi.Yani ilk risk skorunda ölüm riski görüp 40 puan verdikten sonra son risk te daha az puan vermem doğru mu.Şiddetin puanı azalır mı.

2. ...BRK...

...BRK... TÜİSAG Üyesi

Şiddetin puanı bence azalır proaktif bir yaklaşım gösterip tehlikeyi ortadan kaldırırsan azalır, ancak KKD kullanımı gibi ya da kişilerin o riske daha az maruziyet görmesini sağlarsan azalmaz.
    Aslında en güzel yöntem L tipi matris yöntemi bence ama daha kapsamlı olduğu için bende kinney yöntemini uyuguluyorum.
    Saygılarımla.

OGNSZMS bu yazıya teşekkür etti.
  3. Engin Halıcıoğlu

Mesela ekte yaptığım analizde yangın riskinin şiddetini tamamen azaltmıyorum.Siz nasıl değerlendiriyorsunuz?

Ekli Dosyalar:

krkara, kerim.yigin, hafizegönen ve 4 kişi daha buna teşekkür etti.
  4. ...BRK...

...BRK... TÜİSAG Üyesi

Bence çok güzel olmuş, en doğru olanı yapmışsınız.Hiçbir zaman risk sıfır olmaz ve de belirli oranda kalmalıdır. Benim yaptığım kinney yöntemi buna göre daha basit. Hem kafam karışmıyo hem de yönetime izah ederken zorluk yaşamıyorum.
    Özel mailinizi atarsanız size ordan daha yardımcı olabilirm.Eminim sizinde bana yardımlarınız olacaktır.

Saygılarımla.
    Çevre Mühendisi ve İSG Uzmanı.

brk_kutupoglu@hotmail.com

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. chemistanbul

chemistanbul Banned

genelde bakış açısı düzeltici faaliyet sonunda riskin azalacağı ve şiddetin değişmeyeceği yönünde. ancak siz BRK beyin de dediği gibi yaklaşımda bulunursanız pek tabi şiddette azalır.örneğin inşaattan düşen adam ölür.ama emniyet kemeri ve baret kullanan bir işçide düşebilir inşaattan.ama ölmez.sadece yaralanır...gibi.

risk analizlerine gelince bende çok karışık buldum.tabiki benim yaptıklarıma göre.bizim uygulamalarımızda her sayfada bir rsk ele alınıyor ve mutlaka fotoğraf kulanıyorum.daha görsel yani.biraz daha anlaşılır oldupunu söyleyebilirim.

6. Engin Halıcıoğlu

Fine kinney tablomda fotograflar ikinci sayfada toplu olarak var

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. N.SERTEL

N.SERTEL TÜİSAG Üyesi

ben çok beğendim .. emeğinize sağlık...

8. murat aytekin

murat aytekin TÜİSAG Üyesi

buhar kazanı patlaması her durumda bir yada birden çok ölümlü kazalara neden olabilir.bu durmda kazanın bakımları yapılsa dahi patlama sonucundaki şiddet değişmez kanaatimce... yani yine ölüm olabilir ancak aldığınız yada alınacak önlemler olasılığı düşük tutar.. saygılarımla

9. Engin Halıcıoğlu

Olasılığın düşmesi bence de doğru,ama kişi ölmeyebilir,yaralanmayla kurtulabilir.Galiba ben çok iyi niyetliyim.

10. murat aytekin

murat aytekin TÜİSAG Üyesi

:) bununla ilgili olarak basından kazan patlamaları ve can kayıpları ile kısa bir araştırma yaparsanız iyimser olma konusunu tekrar gözden geçireceğinize eminim . saygılar

11. ...BRK...

...BRK... TÜİSAG Üyesi

Bence sen öldür Engin Bey ne olur ne olmaz. Körün taşı gibi seni bulabilir. O riskin orada olduğunu herkes bilsin.

12. Serhat Selim YILMAZ

Serhat Selim YILMAZ TÜİSAG Üyesi

fine - kinney metodu ile ilgili açıklamalarda risk skorları 1 ile 1000 arasında değer alacağı söyleniyor. ancak olasılık 0-10, frekans 0-10, şiddet 0-100 arasında değer alırken risk skoru (10*10*100) 10000 değerini görebiliyor. Hatam mı var?

13. Fatihulker

Fatihulker TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar
    Fine-Kinney metodunda benim bildiğim kadarıyla sadece OLASILIK kısmında değişiklik yapılabilmektedir. Önlem alınması Olasılığı yani zararın gerçekleşme olasılığını düşürüyor.ŞİDDET : İnsan ve/veya çevre üzerinde yaratacağı tahmini zarar ve FREKANS : Tehlikeye zaman içinde maruz kalma tekrarını düşüreceğini düşünmüyorum.

14. Naci Ünsal

Naci Ünsal TÜİSAG Üyesi

Fine-kinney metodu hakkında herkes farklı şeyler söylüyor.frekans-şiddet-olasılık döf sonrası hangileri değişebilir.

15. Engin Halıcıoğlu

•Yapılan düzeltici faaliyetler frekans veya şiddeti etkilemez, etkileyeceği tek değişken olasılıktır. (Yüksekte emniyet kemersiz çalışan bir işçinin kemer takması sadece düşme olasılığını etkiler, düşerse ölüm riskini azaltmaz veya tehlikeye maruz kalma sıklığını etkilemez)
    •Önleyici faaliyetler ve kaynağında yok edeci ya da tecrit,ikame gibi kontrol yöntemlerinde ise ortama yönelik ile toplu koruma yöntemlerine bağlı olarak frekans değerleri ve ihtimalde düşer.

16. Ali KİLCİ

Ali KİLCİ TÜİSAG Üyesi

Sn meslektaşım, meslektaşlarım ve meslektaşım olduklarını sananlar;
    öncelikle şunu söylemek isterim, sanırım kimse tanımları bilmiyor bakın kanunda, yönetmelikte ve birçok yerde tanımlar yapılıyor neden dikkatle okunmuyor? Aşağıda iki tane tanım yapıyorum daha önceden bir yerlerde görenler varmı bunları ?

Tehlike – Mal, can ve çevre için potansiyel bir tehlike oluşturan malzeme, durum veya aktivitenin karakteristiği
    Risk – İdrak edilmekte olan spesifik bir tehlikenin gerçekleşme olasılığı ve tehlikenin sonuçlarını kapsayan bir kavram.

Bu tanımlara göre sizler (yazanlar için söylüyorum) Yangını nasıl olurda Tehlike kavramı içerisine alabilirsiniz ? Yangın söndürücünün olmamasını risk kavramına koyabiliyorsunuz ?

Bu söylediklerimi şimdi alıntı yapmış olduğum arkadaş için söylemiyorum, çok kişi " Ben İŞ GÜVENLİĞİ UZMANIYIM." diye konuşuyor fakat daha bu tanımları bile bilmiyorlar.

Sadede gelmek gerekirse lütfen tanımları bile bilmeyen arkadaşlar bırakın iş güvenliği uzmanlığını uzmanlar yapsın. Hem cana hemde mala zarar gelmesin. Bu gibi kişiler tarafından çok canlar yitirilmekte, uzmanlık yapacam diye can almaktansa temizlik görevlisi olun daha saygındır.

Herkese kazasız günler...

17. Engin Halıcıoğlu

1 yıl önce yaptığım risk analizi üzerinden konuşmanız garibime gitti doğrusu.Geriye dönüp baktığımda epeyce bir yol aldığımı görüyorum.Her yaptığım risk analizi bir öncekine göre daha iyi fakat mükemmel değil.Kaldı ki ben fikir almak amacıyla sormuştum.

18. ...BRK...

...BRK... TÜİSAG Üyesi

Yapıcı olalım arkadaşlar hepimiz tecrübelenmek istiyoruz.

19. MAHMUT AYAR

MAHMUT AYAR TÜİSAG Üyesi

merhaba

kinney metodunda olasılık sıfıra indirilebilir değil mi ? diyelim ki bir platformun üzerindeki sac eğilmiş. olaslılık = platform üzerindeki saca takılarak düşmek. Eğik sacı düzelttim ve yeniden monte ettim. olasılığı sıfıra indirmiş olmaz mıyım.

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica