Hata Bul Forklift Ile Çalışma (hataları Bul)

kadirseckin

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
tüplü forklift kullanılmaz ibaresi hiç bir yerde yoktur.. ortam ölçümü yapılmalı, solunabilir hava ölçümü yapılmalıdır, forkliftten çıkan gaz ölçülmelidir ve ortamdaki miktarı ölçülmelidir, forkliftin lpg tüpü çarpmalara karşı koruma altına alınmaldır.patlama riski mevcut.forklift kenarları kapalı olmalıdır,operatörün düşmesini engellemek için,periyodik forklift bakımı yapılmalı yeni yöntmelik gereğince yılda bir,kontrol yapan kişiyi bakanlığa bildirmeyi unutmamak gerekir, ortam gürültülü ise kulak tıkacı kullandırılmalı,kişisel titreşim ölçümü yapılmalı operatör için.forklift içinde 2 kglık ysc ı olmalıdır.

gecıt

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar merhaba,

Yukardaki resimle alakasız ama önemli gördüğüm bir hususu paylaşmak istiyorum.

Sorumlu olduğunuz işyerlerinde bulunan forkliftlerde, operatör forkliftten indiğinde forkliftin hareketini kesecek otomatik koltuk switch i isteyiniz. Operatör foklifti durdurmadan indikten sonra fokliftin hareket edip ölümlü iş kazasına sebebiyet verdiği bir kaza meydana geldi bir işyerinde. Sizinde başınıza gelebilir ve işçiyi, işvereni, kendinizi zor durumda bırakabilir.

İş Sağlığı ve Güvenliği

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
- Kapalı alanlarda Lpg , Yakıtlı Forklift Kullanılamaz ,
- Döner Lambası yok
- Forklift Yolu ihlal ediliyor
- Forklift Operatörü araç içinde ÇAY İÇİYOR!
Benden şimdilik bu kadar

kadir_karaca

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Kapalı alanlarda uygun havalandırma şartları olmak kaydıyla lpg veya dizel forklift kullanılabilir.(İŞ EKİPMANLARININ KULLANIMINDA SAĞLIK VE GÜVENLİK ŞARTLARI YÖNETMELİĞİ Ek-2).Ancak bulunan ortamda parlayıcı veya patlayıcı kimyasallar var ise kullanılmamalıdır.Elektrikli bir forklift kullanılacak ise motor dahil tüm elektrik aksamlarının exproof özellikte olmalıdır.(Yönetmelikte bununla alakalı bir madde bulamadım kendi şahsi fikrimdir)

ahbab

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
o tüp ne öyle ya.

-çatalların önünde yükün düşmesini önleyecek yük koruganı yok
-forkliftin lambaları yanmıyor (resim olduğu için belli değil belki de yanıyordur)
not olarak: forkliftin arkasında ki vurma çizilme belirtileri forkliftin dar alanlarda çalıştığını ve bakımlarının tam yapılmadığını gösteren ipucu olabilir.

bunlardan ayrı olarak arka planda ki açılır-kapanır depo kapıların üstünde acil çıkış kapıları olması gerekir. resimden bakıldığı kadar bunlar yok.

ayrıca o kapıların bulunduğu kısım yükleme-boşaltma rampası gibi duruyor. öyle ise yükleme-boşaltma rampalarında soförlerin içeri girip-çıkması için ayrı en az bir adet kapı olması lazım. rampalardan ayrı bir kapı yok. (rampayı kullanmamaları için)

forklifte dönecek olursak :)
-dikiz aynası geriye bakmak için icat edilmiş.
-paletten bir cisim sarkıyor tehlikeli bir durum oluşturabilir.
ilk bakışta bunlar var

ahbab

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
@ahbab burası ödev yaptırma sitesi değildir, kaldı ki ödevler öğrenciye mesleksel gelişimine katkı sağlasın diye verilir. Bu ödevi direk buraya atma tutumunu doğru bulmuyorum. Yapabildiğini yap, yapamadığın kısımlarda yardım iste derim.
forrrr.jpg

ANIL YILMAZ

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
@ahbab burası ödev yaptırma sitesi değildir, kaldı ki ödevler öğrenciye mesleksel gelişimine katkı sağlasın diye verilir. Bu ödevi direk buraya atma tutumunu doğru bulmuyorum. Yapabildiğini yap, yapamadığın kısımlarda yardım iste derim.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.