Soru Forklift Sepetinde Insan Taşınması

Konu, 'Elle ve Mekanik Yük Taşıma' kısmında krisografi tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. krisografi

krisografi TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar merhaba;
    forklift sepetlerinde insan taşınmamasını kanıtlayacak bir yönetmelik..vb yasal şart maddesi var mı acaba?
    şimdiden teşekkürler

2. ErolD

ErolD TÜİSAG Üyesi

Bu konuda kanun acik ve net arkadaslar. Cok fazla fikir uretmeye ya da yorum yapmaya gerek yok.
    "Is Sagligi ve Guvenligi Yonetmeliginin 5 inci maddesindeki hukumler sakli kalmak kaydiyla olaganustu veya acil olan istisnai durumlarda insanlari kaldirmak amaciyla yapilmamis is ekipmani, gerekli onlemleri almak ve gozetim altinda olmak sartiyla insanlarin kaldirilmasinda kullanilabilir."
    Forklift lerin imalat doğası gereği yük kaldırma-taşıma-indirme ve istifleme görevinde kullanılmaları esastır.

3. erdem271

erdem271 TÜİSAG Üyesi

Yani kullanılabilir ...

4. Kayır

Kayır TÜİSAG Üyesi

ama sepet olması gerekmez mi
    eğitim de hocaya sordum ve sepet olması gerekir şeklinde cevap vermişti.
    güvenlik açısından sepet olması gerekir

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. Hakiki Bilgi

Hakiki Bilgi TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar Merhaba,
    Resimdeki vinç sepeti ile ilgili yorumlarınızı bekliyorum,
    İnsan kaldırmaya müasaitmidir sizce?

6. Hakiki Bilgi

Hakiki Bilgi TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar Merhaba,
    Resimdeki vinç sepeti ile ilgili yorumlarınızı bekliyorum,
    İnsan kaldırmaya müasaitmidirDSC_0556.jpg sizce?

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. Altar

Altar TÜİSAG Üyesi

3.1.2.1. Olağanüstü veya acil olan istisnai durumlarda insanları kaldırmak amacıyla yapılmamış iş ekipmanı, gerekli önlemleri almak ve gözetim altında olmak şartıyla insanların kaldırılmasında kullanılabilir. (İŞ EKİPMANLARININ KULLANIMINDA SAĞLIK VE GÜVENLİK ŞARTLARI YÖNETMELİĞİ)

Sanırım bu madde işinizi görür...

8. alix

alix TÜİSAG Üyesi

Bu madde yoruma acık bir madde.
    Olaganüstü, VEYA acil istinasi durumlarda; Beklenmedik, ani gelişen kısa zaman ıcerısınde acil durumu gıdermek ıcın gecıcı olarak kullanmak, ( olay, vaka, kaza odaklı)
    İşin aciliyeti ve o an yapılması gereken zaman dılımınde kullanılacagı durumlarda. ( İş Odaklı)

9. meminoz

meminoz TÜİSAG Üyesi

İş kazası yaşanmadığı sürece kullanımında sıkıntı olmaz, ancak iş kazası oldu mu sıkıntı yaratabilir.
    İlaveten, sepetin forklift çatallarına sabitleyecek/kilitleyecek bir mekanizmasının olması da gerekir.

10. çağatayözcan

çağatayözcan TÜİSAG Üyesi

25.04.2013 tarihli iş ekipmanlarının kullanımında sağlık ve güvenlik şartları yönetmeliği;
    ek-2 madde 2.4: mekanik olarak hareket ettirilen seyyar iş ekipmanlarında,ancak güvenliğin tam olarak sağlanması halinde çalışan taşınmasına izin verilebilir.Taşıma sırasında iş yapılması gerekiyorsa ekipmanın hızı gerektiği gibi ayarlanır.

11. alix

alix TÜİSAG Üyesi

Evet bu madde sınırlı kullanıma iizn vermiştiir. Yukarda basedilen madde sadece acil durum ve olagan ustu olaylar ıcın gecerlıdır.

12. ulusalcı

ulusalcı TÜİSAG Üyesi

İş ekipmanlarının kullanımında sağlık ve güvenlik şartları yönetmeliği’ne göre;
    3.1.2. İnsanların kaldırılmasında sadece bu amaç için sağlanan iş ekipmanı ve aksesuarları kullanılacaktır.

3.2.4. İşçileri kaldırma veya taşımada kullanılan iş ekipmanlarında;

a) Taşıma kabininin düşme riski uygun araçlarla önlenecek,
    b) Kullanıcının kendisinin kabinden düşme riski önlenecek,
    c) Özellikle cisimlerle istenmeyen temas sonucu, kullanıcının çarpma, sıkışma veya ezilme riski önlenecek,
    d) Herhangi bir olay neticesinde kabin içinde mahsur kalan işçilerin tehlikeye maruz kalmaması ve kurtarılması sağlanacaktır.

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Üyelerimiz bu sayfayı aşağıdaki aramalarla bulmuştur :

1. forklift ile insan kaldırma

,
  2. kaldirma ekipmaninda insan tasinirmi

Yandex.Metrica