Forkliftle Yapılan Kazada...

• Konbuyu başlatan napo
  • Başlangıç tarihi
N

napo

Guest
Adam forklift ile kaza yapıyor....

Ama operatöre belgesinde kazıcı-yükleyici belgesi kullanma yetkisi diyor , yani ekskavatör, dozer vb gibi makineler
(yalnız lastikli iş makinesi de var son kısımda)

Ayrıca ehliyete işletilebiliyor, iş makineleri adı altında, G sınıfı ehliyet diye geçiyor
Şimdi bu durumda, bu belgeyle forklift kullanabiliyormu?

Biraz daha açayım durumu...

Diyelim bugün kaza oldu, adamın kazıcı-yükleyici operatör belgesi var ama forkliftle kaza yaptı
Forklift belgesi ayrı bir belge olduğu için suçlu duruma düşer hem kendisi hem işveren değilmi? Vede ISG uzmanıJ

Ama, kamyon ehliyeti olan, araba kullanabiliyor, aslında kazıcı forkliftten daha büyük bir araç olduğu için böyle düşünülebilir mi?

G sınıfı ehliyet verirken galiba tüm iş makineleri için veriyorlar, ehliyette iş makineleri diyorsa o zaman geçerli olur

chemistanbul

Banned
şimdi çok detaylı bilgiye sahip değilim ama şahsi yorumum şu şekildedir.
Büyük araç ehliyeti olduğu için küçük aracı kullanamaz.devasa forkliftlerde var çünkü.o zaman ebat belirtmesi gerekirdi.
bu nedenle g sınıfı işe yaramaz.lastikli iş makinesinden kasıt; bilgilerime göre, paletli araçların lastiklileri için ayrıca belirteçtir, diye düşünüyorum. yani forklifti kapsamaz. bu nedenli belirttiğin silsilede bulunan sorumlular suçlu konuma düşerler.

Nurdan DAHİ

Banned
Meslek
Uzman (C)
kısaca kazıcı-yükleyici belgesi ile forklift kullanılmaz .... sonuç bu mudur? Sanırım budur.

eddi

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
forklift için ayrıca sertifika alması lazım... loder ve kato için aldığı belge ile kullanması doğru değildir.

sameturhan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Yasal mevzuatta bu konu ile ilgili herhangi bir ibare var mı.? Ya da bu konu ile ilgili bilgisi olan var mı.?

G sınıfı ehliyeti olan kişiler operatörlük belgesi olmadan forklift, vinç vs kullanamaz diyebilirmiyiz.?
Normalde G sınıfı ehliyetin altında, kullandığı cihaz kısmında, hangi araçta operatörlük yapabileceğinin kesinlikle yazması gerekiyor mu.?

G sınıfı ehliyet hangi araçları kullanır? İş makinesi türünden motorlu araçlar
G sınıfı ehliyet nedir,
yaş sınırı: Sürücü kursuna kayıt olunduğunda 18 yaşını doldurmuş olmak,
İş makinası ehliyeti nasıl alınır? Önce operatör belgesi alınıp (direksiyon sınavı dahil) kursa başvurulur. Trafik ve ilkyardımdan sınavı ardından hangi çeşit makine için operatör belgesi (örneğin forklift, vinç operatörü, kepçe ehliyeti, paletli iş makinası, ekskavatör, greyder, dozer, zemin süpürme, ) mevcutsa ona göre ehliyet alınabilir.

chemistanbul

Banned
eğer sabit bir alanda çalışıyorsa makine o zaman operatörlük yeter.fakat kepçe veya vinç gibi karayolunda giden bir araç varsa bunu kullanan kişide g sınıfı ehliyet olmalı.toparlayacak olursak; firma sahibiyiz birini işe alacağız kule vinç kullanacak.traiğe çıkma gibi birşey olamayacağından operatörlük belgesi yeterli.ama lastik tekerlekli kepçe kullanacak birini işe alacağız o kişide bu sefer g sınıfı ehliyet aranır.bunların ihlali durumunda sorumluluk doğar.

eddi

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
MOTORLU ARAÇ ve İŞ MAKİNESİ OPERATÖRLERİNİN BELGELERİ:
Sürücü belgeleri:
A1-A2: Motosiklet kullanıcıları için,
B:Hususi ve binek araç kullanıcıları için,
H:Engelli sürücüler için,
D:Çekici kullananlar için,
G: İş makineleri kullananlar için.
Operatör belgesi:
İş makinesi kullanacak olan operatörlere; M.E. Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğünden yetki almış kuruluşlardan, teorik ve uygulamalı sınav sonucu başarılı olanlara verilen belgedir. Bu belgesi olmayan operatör, ilgili iş makinesini kullanamaz.
G sınıfı sürücü belgesi olanlar operatör belgesi almak için başvurabilir.

Kısaca benim anladığım, G sınıfı ehliyetinin yanında forklift kullanma sertifikası (operatörlük belgesi) almalıdır. G sınıfı ehliyetle birlikte bu sertifikayı da alırsa operatör trafiğe de çıkabilir.

ozdemir

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
arkadaşlar öncelikle size şunu hatırlatmak istiyorum ehliyet üzerindeki ibarelerle Trafik Polisini ilgilenir..iş makineleri genelde trafiğe kapalı özel mülkiyet içinde çalışmaktadır.bu alan içinde oluşan kazalarda Ölüm yada yaralanma olmadığı taktirde Polis gelmez.Gelen polisde zaten trafik kazası için değil iş kazası için gelir.bizler için operatörlük belgeleri önemlidir.operatör belgeleri (sertifikları) üzerinde zaten açık bir şekilde hangi iş makinesi kullanma yetkisi verildiği yer almaktadır.bunun hariçinde iş makinesi kullanımı yasaktır.bildiğim kadarıyla artık ehliyetler üzerinde de hangi iş makinesi kullanmaya yetkili olduğu parantez içinde belirtiliyor.ben hiçbir operatörümden ehliyet istemem, operatörlük belgesini talep ederim.zaten çoğu maliyetinden dolayı ehliyete işlettirmez.İş makinesi kazaları sonucu sigorta ödemeleri hakkında detaya inebilirim.

NihanErdoğan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
tamam da benim aradığım konular konuşulmuş öncelikle teşekkür ederim. Benimde bir sorum olacak belirli bir alan içerisinde kepçe operatörü çalıştıracağız meb'den onaylı sertifikası var fakat ehliyeti borcu olduğu için alamamış yanında değil sadece sertifika ile işi yapabilir demek oluyo bu yazılanlar. Acaba yasal olarak bakanlığın sitesinde hangi yönetmelikte geçiyordur bununla ilgili yazı baktım ama bulamadım

ozdemir

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
sertifika olması yeterli, ehliyete işlenmemiş olsa da olur gibi bir ifade arıyorsanız bulamazsınız mevzuatta. Çünkü daha öncede dediğim gibi sürücü ehliyeti karayollarında geçerlidir.Karayollarının çıkardığı mevzuatta yer alır sadece. o mevzuatta da iş makinesinin karayoluna çıktığı taktirde operatörün ehliyete işlenmiş olması şartı vardır.

eddi

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
arkadaşlar öncelikle size şunu hatırlatmak istiyorum ehliyet üzerindeki ibarelerle Trafik Polisini ilgilenir..iş makineleri genelde trafiğe kapalı özel mülkiyet içinde çalışmaktadır.bu alan içinde oluşan kazalarda Ölüm yada yaralanma olmadığı taktirde Polis gelmez.Gelen polisde zaten trafik kazası için değil iş kazası için gelir.bizler için operatörlük belgeleri önemlidir.operatör belgeleri (sertifikları) üzerinde zaten açık bir şekilde hangi iş makinesi kullanma yetkisi verildiği yer almaktadır.bunun hariçinde iş makinesi kullanımı yasaktır.bildiğim kadarıyla artık ehliyetler üzerinde de hangi iş makinesi kullanmaya yetkili olduğu parantez içinde belirtiliyor.ben hiçbir operatörümden ehliyet istemem, operatörlük belgesini talep ederim.zaten çoğu maliyetinden dolayı ehliyete işlettirmez.İş makinesi kazaları sonucu sigorta ödemeleri hakkında detaya inebilirim.

Sayın Özdemir, burada küçük bir nüans var. Eğer o iş makinesi (forklift gibi) bir yerden geliyorsa ve karayolunu (trafik) kullanıyorsa bu durumdaki operatörün op.belgesi dışında G sınıfı ehliyeti olmalı... Yada siz bir yere gönderiyorsanız (yada bakım için işletme dışına çıkıyorsa) ve yine k.yolunu kullanıyorsa her halükarda G sınıfı ehliyeti istenir. Bilginize...

ozdemir

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
evet doğru..zaten bir sonraki gönderimde iş makinesinin karayolu üzerinde bulunduğu taktirde G sınıfı ibaresi ehliyete işli olması gerektiğini vurguladım. ve bu durum Karayolu mevzuatını ilgilendirir İSG mevzuatını değil.
Bu arada iş makinelerinin özel izin almadan karayoluna çıkmalarının yasak olduğunu hatırlatmak isterim...

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.