Gaz, Toz, Gürültü Vs. Ölçümleri

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında Emre YA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. Emre YA

Emre YA TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar,

Mobilya atölyesinde bu ölçümleri yaptırmaya gerek var mı?
    Neye göre karar vereceğiz. Yorumlarınız, tecrübeleriniz nelerdir. Teşekkürler.

2. İbrahim

İbrahim TÜİSAG Üyesi

mutlaka yaptırılması gerekmekte. görünüşte herşeyin uygun olduğunu düşünebilirsiniz fakat bir denetleme raporunda "değerlerin uygun olduğuna dair belge bulunamamıştır" yazdığını gördüm. bu konuda çalışma yapan firmalar ile görüşürseniz size daha detaylı bilgiler verebilirler.

Emre YA bu yazıya teşekkür etti.
  3. Emre YA

Emre YA TÜİSAG Üyesi

Çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgi için.

4. fazıl esmer

fazıl esmer TÜİSAG Üyesi

Bende bir madeni yağ fabrikasında çalışıyorum. Çalışanların sağlığı için risk oluşturabilecek kimyasal maddelerin ortam havasındaki gaz ve buharları ile ilgili ölçüm yaptırmak istiyoruz. İstanbul'da bu konuda tecrübeli, nitelikli firmalar arıyoruz.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. S. Ahmet BAK

S. Ahmet BAK TÜİSAG Üyesi

6. okyanus

okyanus TÜİSAG Üyesi

toz ölçümü sonucunda çıkan sonuçlar şöyle;
    1) PM 10= 467,5 PM2.5=64,49 PM1=11,05 Sınır Değer=5 Durum Uygun
    2) PM 10=>6.527,9 PM2.5=57,23 PM1=9,61 Sınır Değer=5 Durum Uygun Değil

Ben test sonucunu çözemedim yanlış yorumluyorum galiba. Bilgi verebilecek olan var mı?

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. Gülşen ÇETİN

Gülşen ÇETİN Site Moderatörü TÜİSAG Çalışma Birimi

Bu toz ölçümünü hangi metoda gore yapmışlar . Raporda belirtmiş olmaları lazım??? Ayrica neden üc ayrı filtre kullanmışlar ?

8. Gülşen ÇETİN

Gülşen ÇETİN Site Moderatörü TÜİSAG Çalışma Birimi

Hani bizde bu işi yapiyoruz gercekten anlam veremedim. Bizde toz da mdhs 14/3 standardini kullaniyoruz ki ÇSGB kabul ettigi bi standart. Ayrica nıosh 500 ve nıosh 600 standartlari da var. Eger ki TS 2361 standardini kullaniyorlarsa bu kabul gören bi standard degil.

9. glsn sçkn

glsn sçkn TÜİSAG Üyesi

Merhaba arkadaşlar benim danışmanlık yaptığım bir firmada ortam ölçümü yaptırdım ve rapor yeni elime geçti. Rapora göre gürültü ile ilgili olarak sınır değer 85 dB(A) iken ölçülen değerler 84,6 - 77,1 - 83,1 bulunmuştur. Bu ölçüme göre çalışanlara kulaklık kullanılmasını zorunlu tutmalı mıyım? Ve de ne tip ir kulaklık önermeliyim. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

10. okhan

okhan TÜİSAG Üyesi

Hekiminize danışabilirsiniz. Benzer durum benim bir işletmemde var, hekim arkadaşım 80-85 dB aralığı için takılırsa uygun olur diye görüş bildirdi. Biz insanları zorlamıyoruz ama biz takıyoruz, bizi görenler de takıyorlar (Bunların bir bildiği vardır herhalde diye düşünüyorlar galiba :))

glsn sçkn bu yazıya teşekkür etti.
  11. FEİ

FEİ TÜİSAG Üyesi

Kulak tıkaçları aldırın. Ölçüm noktaları farklı bölümlerde ise bölüm bölüm kulak tıkacı kullanımını zorunlu hale getirebilirsiniz.(Ki bence 77 hariç diğerlerinde kullandırın.)

glsn sçkn bu yazıya teşekkür etti.
  12. Neşe Y.

Neşe Y. TÜİSAG Üyesi

Merhabalar,
    İnşaat alanında duvarda olan demirleri kesme işlemi acaba kaç desibellik gürültü çıkarmakta? bununla ilgili çalışma yapan var mı?
    Yada gürültü ölçümünü nasıl yaptırabilirim? Kolay gelsin.

13. alix

alix TÜİSAG Üyesi

80 de hazır et 85 de taktır prensibi vardır. Sizin değerlerleriniz sınırda görnüyor orta ve uzun vadeli planlamanızda binnıızn fiziki durumu, üretim yoğunlugu ve diğer saşrtları dikkate aldıgınızda sınıra yaklasan degerler iyileştirme yapmadığınız sürece sınır degerlerin üzerine cıkacaktır. Taktırmanızı öneririm.

Neşe hanım ortamın fiziki şartlarına göre değişiklik arzeder. Yapının gürültü dalglarını absorbe atmesi, yapı yoğunlu vs etkenlere göre değişir. İşlem yoğunluğunun pik noktasında ölçüm yaptırın. Gercek deger ortaya cıkacaktır.

glsn sçkn ve Neşe Y. bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica