TÜİSAG - Türkiye İş Sağlığı ve Güvenliği Profesyonelleri Topluluğu

GEÇİCİ GÖREVLENDİRME

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında Hüseyin KORKMAZ tarafından paylaşıldı.

 1. Hüseyin KORKMAZ
  Offline

  Hüseyin KORKMAZ TÜİSAG TÜİSAG Çalışma Birimi

  Medeni hal:
  Belirtilmedi
  Uzmanlık:
  İş Güv. Uzmanı (B)


  A şantiyesinde yer alan işçi mi B şantiyesinde görevlendireceğim 2-3 günlüğüne. Sigorta girişi ise A şantiyesine yapılmış durumda.

  Bildiğim kadarıyla; ki aradım taradım bulamadım henüz, işçi B şantiyesine geçici olarak görevlendirilemez. Yanlız Sigorta girişi B şantiyesine yapıldığında ve uygun koşullar sağlandığında çalışmasında bir sakınca yoktur.

  Sizden ricam yanlış mı biliyorum? Doğru da biliyorsam bu bilginin yasal dayanağına ulaşmamda yardımcı olur musunuz ? :) 2. turkerates
  Offline

  turkerates TÜİSAG Üyesi  iş kanuna göre personelin rızası alınırsa yada iş sözleşmesinde geçici görevle görevlendirilme hakkında madde varsa 6 ayı geçmemek koşuluyla yapabilirsiniz.

  Biz bu sistemle çalışıyoruz şantiyeler arası geçici görevlendirmelerde herhangi bir sorun yaşanmadı.  Musa Kıransoy ve Oskijen41 bu yazıya teşekkür etti.
 3. TÜİSAG GOOGLE MAIL GRUBUNA KATILDINIZ MI ?

  Gün içerisinde mevzuatlardaki gelişmelerden ve sitemizde paylaşılan önemli belge ve dosyalardan sizleri hızlı bir şekilde haberdar edebilmemiz için 21.500 üzerinde üyesi bulunan Google Mail grubumuza bekliyoruz. Üyelik için aşağıdaki adrese tıkladıktan sonra çıkan kutucuğa mail adresinizi yazmanız gerekmektedir. Akabinde mail adresinize gelecek olan maili onayladığınız taktirde grubumuza katılımınız tamamlanacaktır. 
  Grubumuza katılmak için lütfen aşağıdaki linki tıklayın;

  http://groups.google.com/group/isgfrm/subscribe 
  Saygılarımızla, 
  TÜİSAG Yönetimi

 4. Nurdan DAHİ
  Offline

  Nurdan DAHİ Banned

  Uzmanlık:
  İş Güv. Uzmanı (C)
  Bizde de yapılıyor bu uygulama sıkıntı yok.... Ama bir şantiyede kabul edilmemişti, izin veremeyiz sigorta girişini yapın denilmişti, (rahatsızlanan bir arkadaşın yerine, 3-4 günlük bir görevlendirmeydi) karşı tarafı rica minnet razı ettik :(
  Geçici görevlendirme 6 ayı geçmemek üzere gerektiğinde en fazla 2 kere yenilenebiliyor, kanunda geçen bu.....(toplamda 18 ay)

 5. Hüseyin KORKMAZ
  Offline

  Hüseyin KORKMAZ TÜİSAG TÜİSAG Çalışma Birimi

  Medeni hal:
  Belirtilmedi
  Uzmanlık:
  İş Güv. Uzmanı (B)
  Nurdan hanım, hangi kanunun hangi maddesi olduğunuda söylerseniz çok sevinirim.

 6. Oskijen41
  Offline

  Oskijen41 TÜİSAG Üyesi

  Türker bey uygulamada yaptıklarınızla diğer iş güvenliği ile ilgilenen arkadaşlara yardımlarınızdan dolayı çok teşekkür ediyoruum size.
  kazasız günler.

 7. Nurdan DAHİ
  Offline

  Nurdan DAHİ Banned

  Uzmanlık:
  İş Güv. Uzmanı (C)
  İŞ KANUNU
  GEÇİCİ İŞ İLİŞKİSİ
  Madde 7 - İşveren, devir sırasında yazılı rızasını almak suretiyle bir işçiyi; holding bünyesi içinde veya aynı şirketler topluluğuna bağlı başka bir işyerinde veya yapmakta olduğu işe benzer işlerde çalıştırılması koşuluyla başka bir işverene iş görme edimini yerine getirmek üzere geçici olarak devrettiğinde geçici iş ilişkisi gerçekleşmiş olur. Bu halde iş sözleşmesi devam etmekle beraber, işçi bu sözleşmeye göre üstlendiği işin görülmesini, iş sözleşmesine geçici iş ilişkisi kurulan işverene karşı yerine getirmekle yükümlü olur. Geçici iş ilişkisi kurulan işveren işçiye talimat verme hakkına sahip olup, işçiye sağlık ve güvenlik risklerine karşı gerekli eğitimi vermekle yükümlüdür.
  Geçici iş ilişkisi altı ayı geçmemek üzere yazılı olarak yapılır, gerektiğinde en fazla iki defa yenilenebilir.
  İşverenin, ücreti ödeme yükümlülüğü devam eder. Geçici iş ilişkisi kurulan işveren, işçinin kendisinde çalıştığı sürede ödenmeyen ücretinden, işçiyi gözetme borcundan ve sosyal sigorta primlerinden işveren ile birlikte sorumludur.
  İşçi, işyerine ve işe ilişkin olup kusuru ile sebep olduğu zarardan geçici iş ilişkisi kurulan işverene karşı sorumludur. İşçinin geçici sözleşmesinden aksi anlaşılmıyorsa, işçinin diğer hak ve yükümlülüklerine ilişkin bu Kanundaki düzenlemeler geçici iş ilişkisi kurulan işverenle olan ilişkisine de uygulanır

  Musa Kıransoy, Hüseyin KORKMAZ ve Oskijen41 bu yazıya teşekkür etti.

 8. w w w . s a g l i g i m i c i n . com
  Sağlıklı Yaşam Rehberiniz - Şifalı Bitkiler, Diyet Listeleri, Gebelik, Tüp Bebek ve daha fazlası...

 9. hknnzn
  Offline

  hknnzn TÜİSAG Üyesi

  Uzmanlık:
  İş Güv. Uzmanı (C)
  Nurdan hanım sizin geçici görevlendirme diye açmış olduğunuz konu var ya .Bu konuyu nasıl açtınız nereden açılıyor sitede bir türlü bulanmadım. Bende bir gariplik var kesin

 10. çağatayözcan
  Offline

  çağatayözcan TÜİSAG Üyesi

  Uzmanlık:
  İş Güv. Uzmanı (C)
  bizim de iş yerimizde bir işçiyi başka bir işletmeye görevlendireceğiz..ama ilerde olabilecek itiraz gibi durumlarda rızasını almalıyız bunun için belli bir format var mıdır elinizde??

 11. serkan şahiner
  Offline

  serkan şahiner TÜİSAG Üyesi

  Uzmanlık:
  İş Güv. Uzmanı (C)
  Arkadaşlar :
  A Firmasının şantiyesinde, sigorta açılışı yapmış olan taşeron B firması var. bu B firması başka bir şantiyesinde çalışan fakat B firması üzerinden sigortalı olan bir işçişini getirip geçici görev ile A firmasının şantiyesinde çalıştırıyor bunda sıkıntı yok. peki bu B firması başka bir C firmasınca sigortalı işçiyi A firmasında geçici görev ile çalıştırabilirmi? çalıştırabilirse şartlar ne olmalıdır? ( alt taşeron sözleşmesi vs.)


Üyelerimiz bu sayfayı aşağıdaki aramalarla bulmuştur :


 1. işçi görevlendirme yazısı örneği

  ,
 2. iş kanunu geçici görevlendirme

  ,
 3. isg geçici görevlendirme

  ,
 4. iş yerinde geçici görev süresi,
 5. ŞANTİYE İŞÇİSİ GEÇİCİ GÖREVLENDİRMELERİ SÜRESİ,
 6. santiyeden santiyeye gecici gorev,
 7. sgk görevlendirme yazısı
Sitemap    HTML Sitemap

Yandex.Metrica