Gece çalışması hakkında

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında korkmazyasin tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

  1. korkmazyasin

    korkmazyasin TÜİSAG Üyesi



    Merhaba arkadaşlar.
    Ramazan dolayısı ile bir firmamda gece çalışmasına başlanılacak. sadece 1 ay gündüz çalışılmadan gece çalışılacak.
    4857 sayılı kanunda gece çalışacaklar için "gece çalışmaya uygundur" raporu alınıp bakanlığa çalışacakların listesinin verilmesi gerekli diyor. Böyle bir rapor var mı, varsa nasıl olur,kim verir? yardımlarınızı bekliyorum...



     
    Aytuğ bu yazıya teşekkür etti.
  2. Cem AKBULAK

    Cem AKBULAK TÜİSAG Üyesi



    işyeri hekiminden alabilirsiniz..ayrıca gece çalışacağınızın çalışma bölge müdürlüğüne bilgilendirme yapılması gerekiyor sanırım...



     
    Aytuğ ve korkmazyasin bu yazıya teşekkür etti.
  3. korkmazyasin

    korkmazyasin TÜİSAG Üyesi

    İş yeri hekimim ile görüştüğümde gece çalışma raporu hakkında bilgisinin olmadığını söyledi. Böyle bir uygulamadan haberi yok. işverene ne diyeceğimi bilmiyorum.

     
  4. leyla

    leyla TÜİSAG Üyesi

    İşveren gece postalarında çalıştırılacak işçilerin listelerini ve bu işçiler için işe başlamadan önce alınan ve periyodik sağlık raporlarının bir nüshasını ilgili bölge müdürlüğüne vermekle yükümlüdür.



    TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !



     
    korkmazyasin bu yazıya teşekkür etti.
  5. safetypro

    safetypro TÜİSAG Üyesi

    sayın korkmazyasin, İş Kanunu madde 69'a göre gece çalıştırılacak işçilerde sağlık raporu alınması gerekiyor.Mevzuatta böyle bir raporun nasıl olacağı açıklanmamış ancak şunu yapabilirsiniz muhtemelen gece çalışacak işçileriniz ağır ve tehlikeli işler kapsamında yer alıyordur, eğer böyleyse iş yeri hekiminiz o raporlarda "gece çalışması yapmaya uygundur" diye bir ibare düşebilir.Ancak gece çalışması yapılacak işler ağır ve tehlike işler kapsamında değilse o zaman bir sağlık raporu almak zorundasınız.Belli olmaz gece körlüğü olan işçileriniz olabilir, uyku apnesi sendromu olanlar olabilir o yüzden önemli bir konu tedbirinizi alın. Bölge müdürlüğüne bildirim konusuna gelince ilgili çalışma ve iş kurumu il müdürlüğüne arayıp sorun kanunda yazıyor olabilir ama işçilerin dosyasında saklayın bize bir nüshasını vermenize gerek yok diyebilirler.

     
    leyla, Aytuğ ve korkmazyasin bu yazıya teşekkür etti.
  6. Cem AKBULAK

    Cem AKBULAK TÜİSAG Üyesi

    RAPOR ÖRNEĞİ AŞAĞIDADIR...



    TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !



     

    Ekli Dosyalar:

    leyla, Aytuğ ve korkmazyasin bu yazıya teşekkür etti.
  7. korkmazyasin

    korkmazyasin TÜİSAG Üyesi

    Arkadaşlar çok teşekkür ederim. çok faydası oldu. şimdi işyeri hekimine bunları iletip rapor vermesini isteyeceğim.

     
  8. ozkankosebay

    ozkankosebay TÜİSAG Üyesi

    çok tessekurler arkadaslar

     
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş



Yandex.Metrica