Geçici Görevlendirme

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında Hüseyin KORKMAZ tarafından paylaşıldı.

  1. Hüseyin KORKMAZ

    Hüseyin KORKMAZ TÜİSAG TÜİSAG Çalışma Birimi



    A şantiyesinde yer alan işçi mi B şantiyesinde görevlendireceğim 2-3 günlüğüne. Sigorta girişi ise A şantiyesine yapılmış durumda.

    Bildiğim kadarıyla; ki aradım taradım bulamadım henüz, işçi B şantiyesine geçici olarak görevlendirilemez. Yanlız Sigorta girişi B şantiyesine yapıldığında ve uygun koşullar sağlandığında çalışmasında bir sakınca yoktur.

    Sizden ricam yanlış mı biliyorum? Doğru da biliyorsam bu bilginin yasal dayanağına ulaşmamda yardımcı olur musunuz ? :)



     
  2. turkerates

    turkerates TÜİSAG Üyesi



    iş kanuna göre personelin rızası alınırsa yada iş sözleşmesinde geçici görevle görevlendirilme hakkında madde varsa 6 ayı geçmemek koşuluyla yapabilirsiniz.

    Biz bu sistemle çalışıyoruz şantiyeler arası geçici görevlendirmelerde herhangi bir sorun yaşanmadı.



     
    Musa Kıransoy ve Oskijen41 bu yazıya teşekkür etti.
  3. Nurdan DAHİ

    Nurdan DAHİ Banned

    Bizde de yapılıyor bu uygulama sıkıntı yok.... Ama bir şantiyede kabul edilmemişti, izin veremeyiz sigorta girişini yapın denilmişti, (rahatsızlanan bir arkadaşın yerine, 3-4 günlük bir görevlendirmeydi) karşı tarafı rica minnet razı ettik :(
    Geçici görevlendirme 6 ayı geçmemek üzere gerektiğinde en fazla 2 kere yenilenebiliyor, kanunda geçen bu.....(toplamda 18 ay)

     
  4. Hüseyin KORKMAZ

    Hüseyin KORKMAZ TÜİSAG TÜİSAG Çalışma Birimi

    Nurdan hanım, hangi kanunun hangi maddesi olduğunuda söylerseniz çok sevinirim.

     
  5. Oskijen41

    Oskijen41 TÜİSAG Üyesi

    Türker bey uygulamada yaptıklarınızla diğer iş güvenliği ile ilgilenen arkadaşlara yardımlarınızdan dolayı çok teşekkür ediyoruum size.
    kazasız günler.

     
  6. Nurdan DAHİ

    Nurdan DAHİ Banned

    İŞ KANUNU
    GEÇİCİ İŞ İLİŞKİSİ
    Madde 7 - İşveren, devir sırasında yazılı rızasını almak suretiyle bir işçiyi; holding bünyesi içinde veya aynı şirketler topluluğuna bağlı başka bir işyerinde veya yapmakta olduğu işe benzer işlerde çalıştırılması koşuluyla başka bir işverene iş görme edimini yerine getirmek üzere geçici olarak devrettiğinde geçici iş ilişkisi gerçekleşmiş olur. Bu halde iş sözleşmesi devam etmekle beraber, işçi bu sözleşmeye göre üstlendiği işin görülmesini, iş sözleşmesine geçici iş ilişkisi kurulan işverene karşı yerine getirmekle yükümlü olur. Geçici iş ilişkisi kurulan işveren işçiye talimat verme hakkına sahip olup, işçiye sağlık ve güvenlik risklerine karşı gerekli eğitimi vermekle yükümlüdür.
    Geçici iş ilişkisi altı ayı geçmemek üzere yazılı olarak yapılır, gerektiğinde en fazla iki defa yenilenebilir.
    İşverenin, ücreti ödeme yükümlülüğü devam eder. Geçici iş ilişkisi kurulan işveren, işçinin kendisinde çalıştığı sürede ödenmeyen ücretinden, işçiyi gözetme borcundan ve sosyal sigorta primlerinden işveren ile birlikte sorumludur.
    İşçi, işyerine ve işe ilişkin olup kusuru ile sebep olduğu zarardan geçici iş ilişkisi kurulan işverene karşı sorumludur. İşçinin geçici sözleşmesinden aksi anlaşılmıyorsa, işçinin diğer hak ve yükümlülüklerine ilişkin bu Kanundaki düzenlemeler geçici iş ilişkisi kurulan işverenle olan ilişkisine de uygulanır

     
  7. hknnzn

    hknnzn TÜİSAG Üyesi

    Nurdan hanım sizin geçici görevlendirme diye açmış olduğunuz konu var ya .Bu konuyu nasıl açtınız nereden açılıyor sitede bir türlü bulanmadım. Bende bir gariplik var kesin

     
  8. çağatayözcan

    çağatayözcan TÜİSAG Üyesi

    bizim de iş yerimizde bir işçiyi başka bir işletmeye görevlendireceğiz..ama ilerde olabilecek itiraz gibi durumlarda rızasını almalıyız bunun için belli bir format var mıdır elinizde??

     
  9. serkan şahiner

    serkan şahiner TÜİSAG Üyesi

    Arkadaşlar :
    A Firmasının şantiyesinde, sigorta açılışı yapmış olan taşeron B firması var. bu B firması başka bir şantiyesinde çalışan fakat B firması üzerinden sigortalı olan bir işçişini getirip geçici görev ile A firmasının şantiyesinde çalıştırıyor bunda sıkıntı yok. peki bu B firması başka bir C firmasınca sigortalı işçiyi A firmasında geçici görev ile çalıştırabilirmi? çalıştırabilirse şartlar ne olmalıdır? ( alt taşeron sözleşmesi vs.)

     
  10. Seyit Ahmet Düzen

    Seyit Ahmet Düzen TÜİSAG Üyesi

    Değerli Uzman Arkadaşlar;
    4857 Sayılı İş Kanunun 7.Maddesi açık ve net şekilde görevlendirme yapılabileceğini söylemiştir.
    Fakat bu maddeyi irdeleyelim:
    Burada bahsedilen geçiçi iş ilişkisi işveren ait başka bir işyeri, yahut 3. şahısa ait bir işyerinden bahsediyor.
    5510 Sayılı yasa ve 4857 Sayılı yasa kapsamında işverene ait başka bir işyerinin sgk nace kodu farklıdır.
    Dolayısıyla buraya sigortalının nakli yapılması gerekmektedir.
    İşin özü:Burada bahsedilen görevlendirme yapıldığında, şahsın sigortasının da çalışacağı işyerin de gösterilmesi gerekmektedir.
    Lütfen bu hataya kapılmayın.
    Saygılarımla
    Seyit Ahmet Düzen

     
    Esin Aydoğdu bu yazıya teşekkür etti.
  11. kenan.aldemir

    kenan.aldemir TÜİSAG Üyesi

    peki şantiyeye günbirlik herhangi bir iş için gelen çalışan için ( mobil vinç, beton pompa operatörü, kaynakçı vs.) nasıl bir yol izliyorsunuz?

     
  12. Ediz U.

    Ediz U. TÜİSAG Üyesi

    Dışardan gelen Alt işverenlerle mutlaka sözleşme yapın... Ayrıca işveren , alt işverenlerin yaptığı Risk Değerlendirmesi , aldığı İSG önlemlerini denetlemekle ve katkıda bulunmakla yükümlüdür. Dışarıdan gelen tek kişi bir firmaya bağlıdır herhalde?

     
  13. kenan.aldemir

    kenan.aldemir TÜİSAG Üyesi

    Çalışanlar konusunda pek problem yok aslında fakat günübirlik gelecek iş ekipmanları ile ilgili nasıl bir tasarrufta bulunuluyor?

     
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş



Üyelerimiz bu sayfayı aşağıdaki aramalarla bulmuştur :

  1. iş kanunu geçici görevlendirme

    ,
  2. görevlendirme belgesi nedir

Yandex.Metrica