Geçici Görevlendirme

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında Hüseyin KORKMAZ tarafından paylaşıldı.

 1. Hüseyin KORKMAZ

  Hüseyin KORKMAZ TÜİSAG TÜİSAG Çalışma Birimi  A şantiyesinde yer alan işçi mi B şantiyesinde görevlendireceğim 2-3 günlüğüne. Sigorta girişi ise A şantiyesine yapılmış durumda.

  Bildiğim kadarıyla; ki aradım taradım bulamadım henüz, işçi B şantiyesine geçici olarak görevlendirilemez. Yanlız Sigorta girişi B şantiyesine yapıldığında ve uygun koşullar sağlandığında çalışmasında bir sakınca yoktur.

  Sizden ricam yanlış mı biliyorum? Doğru da biliyorsam bu bilginin yasal dayanağına ulaşmamda yardımcı olur musunuz ? :)   
 2. turkerates

  turkerates TÜİSAG Üyesi  iş kanuna göre personelin rızası alınırsa yada iş sözleşmesinde geçici görevle görevlendirilme hakkında madde varsa 6 ayı geçmemek koşuluyla yapabilirsiniz.

  Biz bu sistemle çalışıyoruz şantiyeler arası geçici görevlendirmelerde herhangi bir sorun yaşanmadı.   
  Musa Kıransoy ve Oskijen41 bu yazıya teşekkür etti.
 3. Nurdan DAHİ

  Nurdan DAHİ Banned

  Bizde de yapılıyor bu uygulama sıkıntı yok.... Ama bir şantiyede kabul edilmemişti, izin veremeyiz sigorta girişini yapın denilmişti, (rahatsızlanan bir arkadaşın yerine, 3-4 günlük bir görevlendirmeydi) karşı tarafı rica minnet razı ettik :(
  Geçici görevlendirme 6 ayı geçmemek üzere gerektiğinde en fazla 2 kere yenilenebiliyor, kanunda geçen bu.....(toplamda 18 ay)

   
 4. Hüseyin KORKMAZ

  Hüseyin KORKMAZ TÜİSAG TÜİSAG Çalışma Birimi

  Nurdan hanım, hangi kanunun hangi maddesi olduğunuda söylerseniz çok sevinirim.

   
 5. Oskijen41

  Oskijen41 TÜİSAG Üyesi

  Türker bey uygulamada yaptıklarınızla diğer iş güvenliği ile ilgilenen arkadaşlara yardımlarınızdan dolayı çok teşekkür ediyoruum size.
  kazasız günler.

   
 6. Nurdan DAHİ

  Nurdan DAHİ Banned

  İŞ KANUNU
  GEÇİCİ İŞ İLİŞKİSİ
  Madde 7 - İşveren, devir sırasında yazılı rızasını almak suretiyle bir işçiyi; holding bünyesi içinde veya aynı şirketler topluluğuna bağlı başka bir işyerinde veya yapmakta olduğu işe benzer işlerde çalıştırılması koşuluyla başka bir işverene iş görme edimini yerine getirmek üzere geçici olarak devrettiğinde geçici iş ilişkisi gerçekleşmiş olur. Bu halde iş sözleşmesi devam etmekle beraber, işçi bu sözleşmeye göre üstlendiği işin görülmesini, iş sözleşmesine geçici iş ilişkisi kurulan işverene karşı yerine getirmekle yükümlü olur. Geçici iş ilişkisi kurulan işveren işçiye talimat verme hakkına sahip olup, işçiye sağlık ve güvenlik risklerine karşı gerekli eğitimi vermekle yükümlüdür.
  Geçici iş ilişkisi altı ayı geçmemek üzere yazılı olarak yapılır, gerektiğinde en fazla iki defa yenilenebilir.
  İşverenin, ücreti ödeme yükümlülüğü devam eder. Geçici iş ilişkisi kurulan işveren, işçinin kendisinde çalıştığı sürede ödenmeyen ücretinden, işçiyi gözetme borcundan ve sosyal sigorta primlerinden işveren ile birlikte sorumludur.
  İşçi, işyerine ve işe ilişkin olup kusuru ile sebep olduğu zarardan geçici iş ilişkisi kurulan işverene karşı sorumludur. İşçinin geçici sözleşmesinden aksi anlaşılmıyorsa, işçinin diğer hak ve yükümlülüklerine ilişkin bu Kanundaki düzenlemeler geçici iş ilişkisi kurulan işverenle olan ilişkisine de uygulanır

   
 7. hknnzn

  hknnzn TÜİSAG Üyesi

  Nurdan hanım sizin geçici görevlendirme diye açmış olduğunuz konu var ya .Bu konuyu nasıl açtınız nereden açılıyor sitede bir türlü bulanmadım. Bende bir gariplik var kesin

   
 8. çağatayözcan

  çağatayözcan TÜİSAG Üyesi

  bizim de iş yerimizde bir işçiyi başka bir işletmeye görevlendireceğiz..ama ilerde olabilecek itiraz gibi durumlarda rızasını almalıyız bunun için belli bir format var mıdır elinizde??

   
 9. serkan şahiner

  serkan şahiner TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar :
  A Firmasının şantiyesinde, sigorta açılışı yapmış olan taşeron B firması var. bu B firması başka bir şantiyesinde çalışan fakat B firması üzerinden sigortalı olan bir işçişini getirip geçici görev ile A firmasının şantiyesinde çalıştırıyor bunda sıkıntı yok. peki bu B firması başka bir C firmasınca sigortalı işçiyi A firmasında geçici görev ile çalıştırabilirmi? çalıştırabilirse şartlar ne olmalıdır? ( alt taşeron sözleşmesi vs.)

   
 10. Seyit Ahmet Düzen

  Seyit Ahmet Düzen TÜİSAG Üyesi

  Değerli Uzman Arkadaşlar;
  4857 Sayılı İş Kanunun 7.Maddesi açık ve net şekilde görevlendirme yapılabileceğini söylemiştir.
  Fakat bu maddeyi irdeleyelim:
  Burada bahsedilen geçiçi iş ilişkisi işveren ait başka bir işyeri, yahut 3. şahısa ait bir işyerinden bahsediyor.
  5510 Sayılı yasa ve 4857 Sayılı yasa kapsamında işverene ait başka bir işyerinin sgk nace kodu farklıdır.
  Dolayısıyla buraya sigortalının nakli yapılması gerekmektedir.
  İşin özü:Burada bahsedilen görevlendirme yapıldığında, şahsın sigortasının da çalışacağı işyerin de gösterilmesi gerekmektedir.
  Lütfen bu hataya kapılmayın.
  Saygılarımla
  Seyit Ahmet Düzen

   
  Esin Aydoğdu bu yazıya teşekkür etti.
 11. kenan.aldemir

  kenan.aldemir TÜİSAG Üyesi

  peki şantiyeye günbirlik herhangi bir iş için gelen çalışan için ( mobil vinç, beton pompa operatörü, kaynakçı vs.) nasıl bir yol izliyorsunuz?

   
 12. Ediz U.

  Ediz U. TÜİSAG Üyesi

  Dışardan gelen Alt işverenlerle mutlaka sözleşme yapın... Ayrıca işveren , alt işverenlerin yaptığı Risk Değerlendirmesi , aldığı İSG önlemlerini denetlemekle ve katkıda bulunmakla yükümlüdür. Dışarıdan gelen tek kişi bir firmaya bağlıdır herhalde?

   
 13. kenan.aldemir

  kenan.aldemir TÜİSAG Üyesi

  Çalışanlar konusunda pek problem yok aslında fakat günübirlik gelecek iş ekipmanları ile ilgili nasıl bir tasarrufta bulunuluyor?

   
 14. mt_nihat

  mt_nihat TÜİSAG Üyesi


  Şantiyeye gelen Kilma Teknik personeli hiç bir evrak olmadan içeriye alınıp klimalara bakım yaptırılıyor. Ben sürekli Geçici Görevlendirme yazısı ve SGK işe giriş bildirgesi İle gelmeleri gerektiğini söyleyip uyarıyorum.
  Klima Teknik Servis personellerinin şantiye klimalarına bakım yapmaları için nasıl bir prosedür izlemeliyim.
  Teknik servislerin çalışma şekillerinde bir farklılık var mıdır?

   
 15. Ediz U.

  Ediz U. TÜİSAG Üyesi

  Sizin aldığınız hizmet dışarıdan bakım işidir. Klima Teknik Servis firmasıyla sözleşme yapın. Zaten uygun olan prosedür de budur. Farklı bir firma ile iş yapıyorsanız elinizde yazılı bir evrak olması gerekir. Gelen servis de İş güvenliği kurallarına uymak zorunda. Uymuyorlarsa , tehlikeli bir çalışma varsa , bakım hizmetlerini yaptırmayın.

   
 16. glcn dgn

  glcn dgn TÜİSAG Üyesi

  geçici görevlendirme kağıdı belgesi var mı acaba

   
 17. ömer gökdemir

  ömer gökdemir TÜİSAG Üyesi

  geçici görevlendirme denilen zatı muhterem özel sektörde pek işlemiyor ama form isteyen arkadaşlar için gokdemiromer@hotmail.com adresine mail atın göndereyim

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşÜyelerimiz bu sayfayı aşağıdaki aramalarla bulmuştur :

 1. isg geçici görevlendirme

  ,
 2. gecici gorev belgesi nedir

  ,
 3. iş güvenliği kanununa uygun görevlendirme yazısı örneği

  ,
 4. geçici gorevlendirme isg,
 5. sgk geçici görevlendirme formu,
 6. geçici görevlendirme kaç ay sürüyor,
 7. sgk geçici görevlendirme yazısı,
 8. özel sektörde geçici görevlendirme süresi,
 9. SİGORTALİ GECİCİ GÖREVLENDİRME,
 10. özel sektörde geçici görevlendirme
Yandex.Metrica