Haber Geleceğin Mesleğine Evlerinde Okuyarak Kavuşacaklar

Konu, 'Diğer İş Sağlığı Ve Güvenliği Haberleri' kısmında Serçin YAPRAK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. Serçin YAPRAK

Serçin YAPRAK TÜİSAG Üyesi

Geleceğin Mesleğine Evlerinde Okuyarak Kavuşacaklar

Gediz Üniversitesi, uzaktan eğitimi ilk kez bir önlisans programına taşıdı. Bunun için geleceğin meslekleri arasında gösterilen iş sağlığı ve güvenliği seçildi. Meslek Yüksekokulu bünyesinde açılan İş Sağlığı ve Güvenliği Uzaktan Eğitim Programı’na 15-19 Eylül tarihleri arasındaki ek yerleştirme döneminde tercih yapılabilecek. Öğrenciler 2 yıl boyunca Türkiye’nin herhangi bir yerinden, hatta yurtdışından eğitim görecek. Gençler, bilgisayar ortamında canlı anlatılacak derslere katılacak, akademisyenlerle birebir görüşüp soru sorabilecek, sadece final sınavı için kampüse gelecek.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Güneş, 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile kamu – özel sektör ayrımı olmaksızın ve çalıştırdığı işçi sayısına bakılmaksızın tüm işyerlerinde iş sağlığı-güvenliği uzmanı çalıştırma ya da bu hizmeti satın alma zorunluluğu getirildiğini hatırlattı. Prof. Dr. Güneş, tanınan sürenin 1 Temmuz 2016’da dolacağını, bu tarihten itibaren tüm işletmelerde uzman olması gerekeceğini dile getirdi, şunları söyledi; “Yeni uygulamayla özellikle ağır sanayide ölümle sonuçlanan iş kazalarının engellenmesi, güvenli çalışma ortamlarının sağlanması hedefleniyor. Buna göre tüm işyerleri tehlike derecelerine göre A (çok tehlikeli), B (tehlikeli), C (az tehlikeli) olarak 3 sınıfa ayrıldı ve iş güvenliği uzmanı çalıştırma şartı getirildi. Böylece ciddi sayıda iş güvenliği uzmanı gereksinimi doğdu.

Ülkemizde 2013 yılı verilerine göre 1 milyon 597 bin 250 işyeri var. Bunlara kamu kurumlarını da eklediğimizde ihtiyacın ne kadar büyük olduğu daha net ortaya çıkıyor. İhtiyacı karşılayabilmek için bu alanda aynı zamanda yüksek lisans eğitimi de veriyoruz.”

Kaynak: http://www.sondakika.com/haber/haber-gelecegin-meslegine-evlerinde-okuyarak-6440471/

Gamze bu yazıya teşekkür etti.
  2. e-mine

e-mine TÜİSAG Üyesi

böyle bir gereksinim var mı gerçekten!

zeyno06, Serçin YAPRAK ve Oğuzhan YAVUZ bu yazıya teşekkür etti.
  3. Oğuzhan YAVUZ

Oğuzhan YAVUZ TÜİSAG Üyesi

Mine Hanım bu adamlar prof.. vardır bi bildikleri...

Eğitim Evde iğne oyası yapar gibi.... Sınavlarda 21 Aralık gibi olur

zeyno06 ve Serçin YAPRAK bu yazıya teşekkür etti.
  4. Burak Durgun

Burak Durgun TÜİSAG Üyesi

Oooh ne güzel. Biz boşunamı okuduk bu bölümü. İyice ayağa düşürdüler.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

Serçin YAPRAK bu yazıya teşekkür etti.
  5. emine aslihan

emine aslihan TÜİSAG Üyesi

iyice ayaklar altına aldınız mesleği okuluyla mühendisiyle işsiziyle yazık yemin ederim 2 yıl önce uzmanım dediğim gururla söylüyorudum şimdi mühendisim diyorum sadece

e-mine bu yazıya teşekkür etti.
  6. e-mine

e-mine TÜİSAG Üyesi

bildikleri nedir acaba!

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. Burak Durgun

Mühendisler kendi mesleklerinin yanında uzmanlık yapıyorlar fakat bu bölümü okuyanlar ne yapsın ?? Bizim hakkımız hiç bir zaman verilmiyor... En basiti okuldan mezun olduktan sonra sınava girme hakkı bile vermiyorlar.

8. volkan volkan

volkan volkan TÜİSAG Üyesi

sonuçta üniversiteyede döner sermaye gerek
    master derecesiyle iş bulamadım uzmanlık dediler aldık asgari ücret diyolar oda tanıdık :D
    vakit kaybı varsa bir meslek onu yapacaksın 5 yıla yükseköğrenim işsizlik oranı %80i bulur
    tabiki resmi rakamlar %20yi geçmez

9. Burak Durgun

Sözde geleceğin mesleği bence, insanları kandırıp hala bu bölüme çekiyorlar. Yeni üniversiteye girecek gençlere tavsiyem okumasınlar bu bölümü.

10. emine aslihan

emine aslihan TÜİSAG Üyesi

ben artık bırakıyorum işimi bakalım yöneticimle konuşup tazminatımı alabilrsem o şekilde bırakacağım çünkü artık stres yaşamaktan gına geldi. 4000 brüt maaşım var ama hiç gözüm yok durumumda çok iyi değil ama hapisanede yada adliyelerde zaman geçirmek istemiyorum. Hergün stres stres yeter Bırakınca üzerimden süper bir yük kalkacak. onu biliyorum...

11. Burak Durgun

Ciddiyetle bu iş başlasaydı ülkemizde, çok farklı boyutlara ulaşabilirdi bu meslek. Süper stres düşük maaş binlerce uzman, başlamadan kıymeti kalmadı mesleğin...

12. Murat Gençtürk_19

Murat Gençtürk_19 TÜİSAG Üyesi

Bu mesleğin eğitiminin uzaktan yapılmaması gerekiyor bence. Bu mesleğin eğitimi birebir, yüz yüze verilmesi lazım. Üstelik de pratiğinin daha çok yapılıp sahada öğretilmesi lazım. Örneğin A ve B sınıfı uzmanlar, yanlarındaki C sınıfı uzman adaylarına yol göstermeli.

13. Burak Durgun

Kesinlikle. Ben hocalarıma çok söyledim okurken bizi fabrikaya götürün, sahaya götürün diye ama sadece 2 fabrika gezebildik 2 sene boyunca.

Murat Gençtürk_19 bu yazıya teşekkür etti.
  14. volkan volkan

volkan volkan TÜİSAG Üyesi

4000 lirayı kiim verir ya uzmana

15. e-mine

e-mine TÜİSAG Üyesi

kaç firmanız var?

16. trapezuslu

trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

Ay sonunda maaşlarını almak herhalde:)

e-mine ve Serçin YAPRAK bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica