Haber : Görev Şehidi Naci Ayvalıoğlu - Osman Özbolat

Serçin YAPRAK

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Görev Şehidi Naci Ayvalıoğlu

1.jpg

Her olumsuz olaydan sonra akıllara onlar gelir. Yetersizliklerinden tutun da, işverenlerleçıkar ilişkisi içinde olduklarına, görevlerini savsakladıklarına hatta uzmanlıklarına varıncaya kadar ağzı olan herkes konuşur. Kimden mi bahsediyoruz? Tabii ki kamu adına denetim işini yürüten görevlilerden…

Özellikle elim Soma faciasından sonra şiddetli ve acımasız eleştiriler tabiri caizse ayyuka çıktı.Denetim görevlilerinin denetim esnasında işyerinin anlık fotoğrafını çektiklerini, bir gün değil bir saat sonra bile işyerinin niteliğine göre durumsal değişiklik olabileceğini; sürekli denetimin işverenler tarafından yapılması gerektiğini bilmeden yazdılar, çizdiler.

O gün acımasızca denetim görevlilerini eleştirenler duymamış olabilir. Biz boynumuzun bir borcu olarak duyuralım. Dün 29 yaşında, daha bir yıllık evli bir İş Müfettişi, inşaat işi denetimi esnasında beşinci kattaki iskelenin çökmesi sonucunda düşerek hayatını kaybetti. Naci AYVALIOĞLU şüphe yok ki görev şehidi oldu. İş Müfettişi Naci AYVALIOĞLU ve beraberinde hayatını kaybeden İnşaat Mühendisi Baki GÜNEŞ’e Allah’tan rahmet, kederli ailelerine baş sağlığı diliyorum.Bu üzücü kaza olayının, her durumda acımasızca denetim görevlilerine saldıran kesimlerin yüreklerine azıcık vicdan ve insaf yüklemesini temenni ediyorum.

Yurtdışına yerleşen emeklilerin sosyal güvenliği

Soru:Sayın yetkili, annem 20 seneden beri emekli ve Emekli Sandığına bağlı. Anneme 1 ay önce kanser teşhisi konuldu. Su an halen Ankara'da Hacettepe hastanesinde raporları hazırlanıyor. Bu raporlar dahilinde nasıl bir tedavi uygulanacağı belli olacak. Annem Türkiye'de yalnız yaşıyor. Annemin bu arada ilerlemiş derecede Alzheimer'i var. En büyük isteğimiz annemizin Hollanda'da yanımızda olması. Annem Hollanda'da kaldığı süre içerisinde ki Kanser tedavisi masraflarını Emekli Sandığı karşılıyor mu? Annemin su an tek başına Türkiye'de kalamayacağı ve iki oğlunun da Hollanda'da yasadığı için böyle bir imkânvar mı? Tunç Ö.

Bu tür durumlarda iki ülke arasında sosyal güvenlik sözleşmelerinde sağlık yardımlarına ilişkin hükümler geçerlidir. Türkiye ile Hollanda arasında düzenlenen ikili sözleşmeye göre, anneniz için “ikametgahını nakletmeden önce son defa sigortalı bulunduğu Türkiye’de sağlık yardımlarından faydalanma hakkı olduğundan Hollanda’da da yardımlardan faydalanma hakkını muhafaza etmektedir.”

Anneniz geçici olarak Hollanda’da bulunacaksa ve durumu sağlık yardımlarından hemen yararlanmayı gerektiriyorsa yine sağlıktan yararlanabilir. Sağlık yardımından ilgili ülkede yararlanmanız için SGK’dan bu duruma ilişkin onay almanız gerekmektedir.

İş kazası yardımları

Soru: Merhaba, 03.05.2014 tarihinde babam iş kazası geçirdi ve rahmetli oldu. Bundan sonrası için ne yapmamız gerekiyor. Biz sigortaya başvurduk ancak şirket siz iptal edin biz maaşı daha yüksek yatması için biz başvuru yapacağız dedi. Ve şuan onlar ilgileniyor. Acaba bizim adımıza böyle bir şey yapabiliyorlar mı? Ya da dedikleri gibi yüksek yatması için böyle bir şey yapabilirler mi? Eğer onlar yapar ise 1000-1500 TLolabilirmiş? Eğer emekli olur ise sigorta tarafından toplu bir ödeme oluyor mu? Emre K.

İş kazası sonucunda bağlanacak olan gelirin veya aylığın yüksek olması için işverenin veya sizin başvuru yapmanız arasında bir fark yok. İlgili SGK’ya giderek durumunuz ile ilgili takibi yapabilir, iş kazasında kusur var ise de ilgililer hakkında ayrıca tazminat davası açabilirsiniz.

Soru: Sigortalı olarak bir işyerinde çalışmaktayım, 3senedir aralıksız çalışmama rağmen kayıtları incelediğimde bilgim dışında 2kez işten çıkıp tekrar giriş yaptırıldığım görülüyor sistemde. Bu şekilde tazminat alabilirmiyim ve tazminat alamazsam o günlerde çalıştığımı resmi evraklarda imzam olduğu için ispatlayabilirim ve aynı şekilde işyerinde lehime şahitlik yapacak arkadaşım olduğu için mahkeme kararıyla tazminat alabilir miyim?İlginiz için şimdiden teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.(İsmi Saklı)

İşe giriş ve çıkışlarınız aynı işyerinden yapılıyor ve sizde buna ilişkin herhangi bir evraka imza atmadıysanız mahkemeler bu konuda işçi lehine karar vermektedir. Yani tazminat hükümleri çerçevesinde işten ayrıldığınız takdirde tazminat hakkınızı alırsınız. Kaldı ki elinizde çalışmalarınız belgeleyici evraklarınızın da olduğunu belirtmişsiniz. Size tavsiyem bu evraklarınızı saklamanız ve gerekirse lehinize olması için kullanmanızdır.

Kaynak: http://www.samanyoluhaber.com/yazar/osman-ozbolat/Gorev-sehidi-Naci-Ayvalioglu/1053702/

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.