Güç ünitesi ve elektrik verilecek panolar, cihazlar, kabloların kontrolü hakkında

dj_shark

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Merhabalar arkadaşlar bu işte yeniyim şimdi bir osgb de çalışıyorum çalıştığım yerde bir bölüme güç ünitesi kuruldu ve elektrik verilecek panolar cihazlar kablolar vs.. vs.. karmakarışık bir bölüm olacak ve firma bir elektrik kontrol formu hazırladı check list gibi bu listedeki herşeyin benim tarafımda günlük kontrol edilmesini ve saatlerini yazmamı istedi. Firmanın amacı çok tehlikeli 3000-5000 voltluk bir alan olduğu için herhangi bir kaza durumunda sorumluluğu direk bana itelemek Ben şimdi ne yapmalıyım hergün kontrol mü etmeliyim yoksa iş güvenliği defterine yazarım ben kardeşim talimatları siz imzalarsınız ben yazarım yaparsınız yapmazsınız ben haftada 1 ayda 1 çıkar kontrol ederim ne zaman istersem o zaman kontrol ederim mi demeliyim ?

Hüseyin KORKMAZ

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
kontrol etmek değil senin görevin, kontrol edilip edilmediğini denetlemek. sen listeyi elektrik bölümündeki sorumluya verip tabiki imza karşılığı daha sonra kontrol etmelisin. sonuçta sen orada elektrik teknisyeni değilsin.

Esat ÜN

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
asla ukalalık etmek istemem ancak böyle bir durumu çalıştığınız osgb de daha tecerübeli biri yok mu ona soramaz mısınız? tecrübeli sizi yönlendirecek kimse yok mu osgb'de

cevap verecek olursam da; nasıl bir güç ünitesi olacak elbet bilemem ancak check list teki sorulara doğru cevaplar verirseniz sorun olmaz diye düşünüyorum. arızalı ise arızalı.

Mustafa ESEN

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
kontrol etmek değil senin görevin, kontrol edilip edilmediğini denetlemek. sen listeyi elektrik bölümündeki sorumluya verip tabiki imza karşılığı daha sonra kontrol etmelisin. sonuçta sen orada elektrik teknisyeni değilsin.
hüseyin beyin dediği doğru bu çeklistlerin sorumlu kişi tarafından kontrol edilip edilmediğini belli aralıklarla kontrol edersin.eğer yapılmıyorsa öneri defterine gecikmeden yaz.ve işverene bildir.sonuçta iş güvenliği uzmanı kanunen danişman olarak geçiyor.iş verenede bu maddeyi söyle olacak herhangibir kazadan sorumlu olacağini da söylersin

Cem AKBULAK

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
sayın djshark;
firma elektrik kontrol formunu hazırlayacak kapasitedeyse(!) kontrol etmesini de bilecek kapasitededir.
iş güvenliği uzmanı, hüseyin bey inde belirttiği gibi,YAPMAZ-YAPILIP YAPILMADIĞINI KONTROL EDER.
kontrol ettirsinler,siz de kontrol edilip edilmediğini kontrol edin(bu nasıl cümle oldu ya:))
sonuçta sizin branşınız elektrik olmadığına göre zaten kontrol etme veya müdahale yetkiniz de yok...
yaptığınız her adımı mutlaka kayıt altına alın..ve gördüğünüzü yazın.
son olarak;iteleyecekler lafınıza bayağı güldüm açıkçası...:)

yusuf.dulda

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Selamlar,

sayın dj_shark, açıkçası ilk okuduğumda işi üzerinize yıkmaya çalışıyorlar diye düşündüm ama tekrar okuyunca doğru anlayıp anlamadığımdan emin olamadım. OSGB de çalışıyorsunuz. Güç ünitesi kuruldu mu kurulacak mı?? Sizi kurulum aşamasında İSG kontrolü yapmanız için mi görevlendiriyorlar yoksa ünitenin elektrik elektronik bağlantılarının doğru kurulup kurulmadığını kontrol için mi? Bu kontrolü yapabilmek için yeterli bilginiz var mı? (asıl branşınızı bilmiyorum). Yazdığım sorulara cevap vermek yerine kontrol listesinin içeriğinde planlanan kontrollerin ne olduğunu belirtirseniz bu işin İş Güvenliği Uzmanı işi olup olmadığını tartışabiliriz.

dj_shark

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
efendim öncelikle ünite kuruldu ve elektrik vericekler ve oralarda inşaat işleri var devam edicek. Bu safhada çıkabilecek en ufak bir olay ölümle sonuçlanır. Başımızda 35 yıl devlette başka işlerle uğraşmış bir A sınıfı uzman var ( belgesi iptal bu arada ) zerre kadar prosüdür bilmiyor. Ana firmanında istanbuldan bir iş güvenliği uzmanı geldi bu görevi bize yıktı bu A sınıfı uzmanda kabul etti. Bende adama dedim her şeyi olumsuz yazarım altına imzayı da atarım sahaya dahi çıkmam dedim böyle kapattım. Nasıl bir duruş sergilemeliyim bilmiyorum A sınıfı uzman bulunma zorunluluğu var işçi sayısından ötürü kendi kendimizi şikayet mi etsem napsam bilmiyorum bu adamın belgesi geçersiz diye.

yusuf.dulda

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Öncelikle duyduğum kadarıyla, tehlike sınıfı uygun uzman bulundurmakla ilgili sıkıntılar yaşandığından uygulamada işverenlerin uzman bulunduruyor olması zaten iyi niyet olarak karşılanıyor. Bu nedenle şirketinizi şikayet etmeniz sizin zararınıza olur. Diğer arkadaşların fikirleri ne olur bilemem ama işverenleri de bu işe küstürmemek gerekir düşüncesindeyim.

Fikrimce yapmanız gerekenler de, sahaya çıkmamak yerine, kuralları oluşturmak, talimatlar ve prosedürler yazmak, eğitimler düzenleyip eğitimsiz çalışanları bilinçlendirmek ve risk analizi yaparak işvereni uyarmak olmalı. İlk başlangıç Risk Değerlendirmesi olmalı!! Bizler saha adamları olmak için bu işe girdik, sahaya küsmemek en doğrusu..

Onun dışında sertifikası iptal edilen A Sınıfı uzmanın bakanlığa bildirimi yapıldı mı? Bakanlık bunu kabul etti mi? Eğer kabul edildi ise asıl sorumlu o olacaktır. Kontrol formlarınızı siz imzaladıktan sonra birde ona onaylatın derim...

dj_shark

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
yanlış anladınız yusuf bey bizim osgb mizde zaten A sınıfı uzman var. Ana firmanın kendi uzmanı da var merkezde duran biz sadece taşeronuz yani. Bu A sınıfı uzmanda hayatında ilk defa böyle bir iş yapıyor devletten gelme ne pratik ne mevzuat bilgi 0. Bu işten hiç ama hiç anlamayan ana firmanın her dediğini yapan bir adam düşünün + bu ana firmadan gelen bir uzmanda bu adama diyor ki çıkacaksınız hergün güç ünitesini kontrol edeceksiniz check list vermiş tabi eline bi tane bu adamda beni zorlayıp duruyo çık kontrol et hergün diye. Ben elektrikçi değilim yukarıda arkadaşın dediği gibi kontrol edenyetkili elektrikçinin kontrol edip etmediğini kontrol etmek benim görevim değil midir ? Yarın birgün bir kaza olsa sorumlusu ben olur muyum ? Ayrıca bizdeki A sınıfı uzmanın belgesi de geçersiz ama kimsenin umrunda değil zaten onun belgesi olsa da durum çok vahim anlatılmaz arkadaşlar yaşanır. Bir kukla düşünün ve o kuklanın dediklerini yapmak zorunda olduğunuzu...

yusuf.dulda

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
İşiniz cidden zor... Kontrol listesinde kontrol edilmesi istenenler neler?? Yani A Sınıfı Uzman (Ana firmadan gelen) size neleri kontrol ettiriyor?? Aslında ana firmanın yaptığı doğru bir hareket. Çünkü Taşeronlarımızı da kontrol etmemiz gerekiyor. Siz de aynı sahada sürekli bulunacak birilerini İSG Sorumlusu olarak atayın.. Sürekli kontrolü o yapsın.. Günde 2 - 3 defa da siz kontrol edebilirsiniz. Tabi yine unutmamak gerekir ki siz orada yokken kaza olabilir bu nedenle bu olabilecek kazaları öngörmüş olmanız, yani risk değerlendirmesini yapmış olmanız gerekir. Eğer bu konuda sıkıntı çekeceğinizi düşünüyorsanız, faaliyet sahanızla ilgili fotoğrafları (firma da izin veriyorsa) paylaşın hepimiz oluşabilecekler hakkında size yardımcı olmaya çalışalım. Çünkü burada çok güzel bir aile olduk, herkes küçükte olsa bir katkıda bulunur kanısındayım.

Musa Kıransoy

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar bizim işimiz güvenliği sağlamaksa ve bazı arkadşların dediği gibi yapılıp yapılmadığını denetlemek ve önerilerde bulunmaksa özellikle firmalarda MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ var mı diye sorarken işiniz ve mesleginiz o olmadığı halde olaya müdehale etmez hiç mi hiç dogru degildir. Elektrikçi verdi diye dogru birşey yapmış degildir. Öneri defterine yazmanızı tavsiye eder ve sorumlusuba imza karşılığı ve. Yani mesleği elektrikçi bölüm sorumlusuna. Teşekkür ederim.

dj_shark

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
ben zaten denetimimi yapıyorum + mesela check listte yazmış elektrik kablolarında hasar var mı ? Bu bilgisayar kablosu değil ki hemen bakınca göreyim en az 10 km kablo vardır panoların girişleri çıkışları vs.. vs.. bunları iş güvenliği uzmanı mı kontrol etmeli ? sadece kablolara baksam benim 10 günümü alır daha bir sürü şey var. Firmanın amacı herşeyi taşeronlara itelemek yani ana firma önce elektrik işlerinin tüm sorumluluğunu alt taşeronuna yükledi bu arada ana firmada elektrik mühendisleri vs.. vs.. kontrolörler vardı bugüne kadar işin yapılışını kontrol eden ve bunların hepsi elini ayağını çekti bu işlerden taşerona tam sorumluluk verdiler. Taşeronda bırakın elektrik mühendisini yetkili elektrikçi bile yok köyden adam getiriolar elektrikten anlıyo musun evet diyor adam gel sen elektrikçisin diyolar. Bize de bu check listleri verdiler ve bizim A sınıfı uzmanımız biz yaparız bu işleri diye atladı. Tabi A sınıfı uzmanımıza sorsanız iş güvenliği nedir diye cevap veremeyen bir adam yani anlıcagınız durum çok kötü.

Cem AKBULAK

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
elektrikle ilgili fen adamlarının yetki,görev ve sorumluluğu yönetmeliğine göre;
işletmenin kullanım gücü (KW) doğrultusunda,bu işlerden sorumlu olacak tahminime göre en az 2.grup elektrik teknisyeni bulundurma zorunluluğu var.dolayısıyla ana firmaya bu durumu açıkça bildirin..özellikle mail atın ve kayıtlı tutun.
eğer oradan olumlu bir cevap gelmezse(yetkili elektrikçi tedarik edilmezse) bunu osgb yönetimine de bildirin.
osgb yönetim kurulu da kayıtsız kalırsa elektrik mühendisleri odasından durum tespiti için bilirkişi uzman isteyin.
oda yönetimi size gerekli yönlendirmeyi yapacaktır...elbette yaptığınız bütün yazışmaları mutlaka kayıt altında tutmalısınız...
iyi çalışmalar dilerim...

msezgin

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Genç arkadaşım, sen İş Güvenliği Uzmanısın. Panoymuş, trafoymuş, kablo vs. bilmek ve de kontrol etmek zorunda değilsin. Sen bu yapının dışında (içinde veya çalışmasında değil) İSG yönünden riskleri tespit et, önlemlerini belirle ve o bölgede çalışacaklara gerekli uyarıları yazılı olarak veya talimat şeklinde yap, hatta uyarı levhalarını astır.. Kurulan "yapı" her ne olarak adlandırılıyorsa nasıl çalışırsa çalışsın veya çalışmasın. Kuruluşunda veya sonradan arıza olursa da sana ne, boş ver seni ilgilendirmez. O A sınıfı uzmanına da selam söyle A sınıfı gibi hareket etsin, gerektiğinde "böyle şey olmaz" diyebilsin.

MehmetZengin

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Öncelikle o listede neler yazdığı önemli. Teknik bir takım şeylerin kontrolü isteniyor ise zaten sizin onu bilmeniz mümkün değil. Ha liste hazırlarsanız ne olur? Fena olacağını düşünmüyorum. Herhangi bir durumda bakan yoktu bende elimden geleni yapmak adına kontrol ettim dersin. Ama bilmediğin veya anlamadığın soruları yanıtlama, bilmediğin kısımlara bir teknik eleman olmadan (mühendis olursa daha ii olur) girme. Formda anlayabildiğin yerleri doldur diğerleri içinde not yaz teknik bir elemanca kontrol edilmelidir diye. O şekilde ver. Hem böylece herşeye itiraz eden değil yol bilmeyen osgbcilere yol gösteren olursun. Ayrıca buradan da şu çıkıyor ki osgb geleceği belli belirsiz bir yapı olacak gibi görünüyor. Biz uzman arkadaşlar ne kadar profesyonel davranır ve mevzuata ne kadar hakim olursak üzerimize o kadar az gelebilirler.

dj_shark

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
yardımlarınız için çok teşekkür ederim teknik konularda var check listte genel konularda var ben bunun bizim işimiz olmadığını söyledim A sınıfı uzmana karşı çıktım istemeye istemeye dolduruyorum listeyi A sınıfı uzman bana küstü adam benimle konuşmuyor :D Bu belgelerin iptali konusunda çok üzgünüm hakeden arkadaşlar açısından ama böyle bedavadan A sınıfı uzmanlık alanların zerre kadar ne mevzuat ne pratik bilmeyen tek amacının proje müdürünün koydurttuğu mobeselerin önünden kırmızı baretiyle geçmek olan, bedavadan yüklü paralar alan adamların belgelerinin iptal olması beni sevindiriyor.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.