Soru Gürültü Haritası

Konu, 'Çalışma Ortamı ve Düzeni' kısmında mert aslan tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. mert aslan

mert aslan Guest

mrhb arkadaslar gürültü haritası nasıl hazırlanır herhangi bir programı var mıdır? yapılması gerekenler nelerdir.yardımcı olursanız sevinirim..

2. degiray

degiray TÜİSAG Üyesi

Nereye ve ne için hazırlayacağına göre değişen , sertifika programları var. Örneğin endüstriyel işletmeler için B1 sertifkasına sahip biri hazırlayabilir.

3. isgisg

isgisg TÜİSAG Üyesi

gürültü haritası örneği olan var mı?

4. mert aslan

mert aslan Guest

normal iç ortam gürültü ölçümü yapıldıktan sonra gürültü haritası hazırlanıyor onlar için herhangi bir yeterlilik söz konusu değil diye biliyorum ben o gürültü haritası nasıl hazırlanır onu soruyorum

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. phoenix

phoenix TÜİSAG Üyesi

Bildiğim kadarıyla gürültü haritasını hazırlamak için ayrı bir program kullanıyorlar. Biz işletmenin gürültü haritası için bu konuda akredite bir firma ile çalıştık ve tüm verileri hazırlayarak gönderdiler.

deryayran bu yazıya teşekkür etti.
  6. mert aslan

mert aslan Guest

konumuz dısında soruyorum.bu sargem teknik OSGB yeterliliği yok değil mi?

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. mert aslan

mert aslan Guest

coreli ben bulamadım internetten linki varsa gönderirseniz sevinirim

8. srkn

srkn TÜİSAG Üyesi

Örneği olan arkadaşımız varsa paylaşabilir mi acaba?

9. SerkanKURT

SerkanKURT TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar ben de bir örneği var

10. Kaan SAKA

Kaan SAKA TÜİSAG Yönetici Admin

Wakabaishi, bir mahsuru yoksa buradan arkadaşlarımızla paylaşmanızı rica ederim.
    İyi çalışmalar.

11. Cevre5559

Cevre5559 TÜİSAG Üyesi

iki adet gürültü haritası örneği ektedir.

Ekli Dosyalar:

zhr1972, kadir adanır, erkanersoy ve 3 kişi daha buna teşekkür etti.
  12. nkursun

nkursun TÜİSAG Üyesi

corelde yada herhangi bir çizim programında neye göre hazırlıyorsunuz ki. dB dağılımını anladığım kadarıyla herhangi bir hesaplama yapmadan gelişigüzel çiziyorsunuz. Bu konuda akredite olmuş laboratuvarlar Soundplan adlı program ile haritayı hazırlar. (Başka muadil program konusunda bilgim yok). ortayada şu şekilde bir harita çıkar.

Ekli Dosyalar:

sailor84 ve Mr.Brooks bu yazıya teşekkür etti.
  13. nkursun

nkursun TÜİSAG Üyesi

Ayrıca belirttiğim programı'da netten legal-illegal indirip kullanabileceğiniz bir program değil. 10bin $ civarı bir ücreti olduğunu hatırlıyorum tam emin olmamakla beraber. Ve satın aldığınızda size verilen usb ile işlem yapabiliyorsunuz. O usb olmadanda programı kullanamıyorsunuz. Çalıştığım lab. şu firmadan almış. Programın neler yapabildiği konusunda bilgiler sitede mevcut...

http://www.hidro-tek.com/index.htm

fatihzkn bu yazıya teşekkür etti.
  14. SerkanKURT

SerkanKURT TÜİSAG Üyesi

Harita ektedir

Ekli Dosyalar:

alibey, erkanersoy ve fatihzkn bu yazıya teşekkür etti.
  15. nkursun

nkursun TÜİSAG Üyesi

hocam bu harita değil sadece tesis içerisinde yapılan ölçümlerin noktaları gösteren vaziyet planı. İSG kapsamında haritalandırma yapılmaz zaten sanayi tesislerinde. Sadece cevresel gürültü için akustik harita çıkartılır. Eğlence yerlerinde ise değişir.

16. yusufhayriye

yusufhayriye TÜİSAG Üyesi

Surfer 9 diye bir program var...

nkursun bu yazıya teşekkür etti.
  17. nkursun

nkursun TÜİSAG Üyesi

hocam bu programla ne yapılabiliniyor. İndirdim demosunu inceledim biraz ama birşey anlayamadım.

18. SerkanKURT

SerkanKURT TÜİSAG Üyesi

Buradaki amaç tesislerde gürültülü alanları harita üzerinde belirlemek..baktığım zaman nereler gürültülü görebiliyorsunuz mesele yok..Bununla ilgili standartta yok zaten..Açıklanabilir birşey olsun yeter sadece..

kadir adanır bu yazıya teşekkür etti.
  19. yusufhayriye

yusufhayriye TÜİSAG Üyesi

Bu program normal harita mühendislerinin kullandığı bir program. Gürültü ölçümü yaparken tesis yerleşim planın x-y koordinaatları gibi ayrım yaparak ölçmen gerekiyor. Yüklediiğim ders 1 den başlayalım. Programı açtığında Nev Worksheet ( Ctrl + W) yap. Ders 1 de gösterildiği gibi x-y koordinatlarını yaz z koordinatınada ölçtüğün değeri yaz. Yazdıktan sonra Ctrl + N yap ve ilk açılış ekranına dön. Sonra ders 2 deki gibi üst menüden Grid + Data + sheet 1 seç ve kaydet bas çıkan bölümede bir dosya adı ver. Ders 3 geçecek olursak map+ new + Contour map komutunu girdikten sonra kaydettiğin dosyayı bul ve ok`le haritan hazır. Sonra haritanın üstüne tıklayıp istediğin gibi renkleryle çizgileriyle oynayabilirsin...

Ekli Dosyalar:

sailor84, dilekaltinok, tnjclml ve 4 kişi daha buna teşekkür etti.
  20. mert aslan

mert aslan Guest

x ve y kordinatlarını anlamadım ben z yı anladım oraya ölçtüğümüz degerleri yazıyoruz x-y hangi değerleri yazıyoz sabit rakamlar mı onlar?

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica