Soru : Gürültü Haritası

• Konbuyu başlatan mert aslan
  • Başlangıç tarihi

yusufhayriye

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Koordinat sisteminin rakamları bir fabrika düşün 30 metre uzunluğunda 2o m genişliğinde farikanın köşesine geç ve o noktayı orjin (0-0 noktası) gibi düşün. ölçümünü ona göre yap. bilmem anlatabildim mi.

nkursun

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Teşekkürler hocam güzel ve pratik bir programmış. Acaba arada engel vs koyduruyormu. Yada zy değerlerini merkeze göre girip ona göre hesaplama yapabiliyormu

yusufhayriye

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
z-y değerlerini merkeze göre giremessin çünkü bu program direk matematik verilerine göre programlanmıştır. x-y koordinatlarını girip ölçtüğün sonucu z değerine girmen gerek.senin dediğin gibi girersen ölçtüğün değerler x koordinatında çıkar.

tnjclml

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
z-y değerlerini merkeze göre giremessin çünkü bu program direk matematik verilerine göre programlanmıştır. x-y koordinatlarını girip ölçtüğün sonucu z değerine girmen gerek.senin dediğin gibi girersen ölçtüğün değerler x koordinatında çıkar.
Yusuf bey bu program bende var bu konuyu anlamam lazm yarısına kadar gelebiliyorum yardımcı olabilirmisiniz_?
Tanju ÇALIMLI
Maden Mühendisi
İş Güvenliği Uzmanı
Gsm: 0506 637 14 27
E-mail :tcalimli@gmail.com

yusufhayriye

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Yusuf bey bu program bende var bu konuyu anlamam lazm yarısına kadar gelebiliyorum yardımcı olabilirmisiniz_?
Tanju ÇALIMLI
Maden Mühendisi
İş Güvenliği Uzmanı
Gsm: 0506 637 14 27

anlatılacak temel şeyleri bir önceki sayfada anlattım. Siz hangi noktada takıldığınızı belirtirseniz daha verimli bir yardım olacağı kaatindeyim...​

swiss-

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Bu program normal harita mühendislerinin kullandığı bir program. Gürültü ölçümü yaparken tesis yerleşim planın x-y koordinaatları gibi ayrım yaparak ölçmen gerekiyor. Yüklediiğim ders 1 den başlayalım. Programı açtığında Nev Worksheet ( Ctrl + W) yap. Ders 1 de gösterildiği gibi x-y koordinatlarını yaz z koordinatınada ölçtüğün değeri yaz. Yazdıktan sonra Ctrl + N yap ve ilk açılış ekranına dön. Sonra ders 2 deki gibi üst menüden Grid + Data + sheet 1 seç ve kaydet bas çıkan bölümede bir dosya adı ver. Ders 3 geçecek olursak map+ new + Contour map komutunu girdikten sonra kaydettiğin dosyayı bul ve ok`le haritan hazır. Sonra haritanın üstüne tıklayıp istediğin gibi renkleryle çizgileriyle oynayabilirsin...
peki renklendirmeyi nasıl değiştiriyoruz yani siyah gri değilde kırmızı maviyi nasıl yapıyoruz
MODERATÖR: Teşekkür butonunu kullanınız.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.