Halk Eğitim Tarafından Verilen Iş Güvenliği Sertifikası!!!!

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında MuratA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. MuratA

MuratA TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar merhabalar, bende nasipse belgemi de alabilirsem isg uzmanıyım.
    Size bir konu hakkında danışacağım; çalışmış olduğum firmada işe yeni başlayanlara İş Güvenliği adı altında halk eğitim tarafından eğitim veriliyor ve sonucunda sınav yapılıp sertifika veriliyor. sınav sonuçları da MEB nın sistemine giriliyor.
    1.Bu durumu bilen var mı, böyle bir sistem var mı?
    2.Ben uzman olarak isg temel eğitim verip sınav yapıp sonrasında katılım belgesi versem aynı işi görür mü?

Halk eğitimden bu eğitimi almasak olur mu?

2. adanascuba

adanascuba TÜİSAG Üyesi

evet aynı belgeyi verebilirsiniz

3. mikrop

mikrop TÜİSAG Üyesi

Halk eğitime başvur..

4. MuratA

MuratA TÜİSAG Üyesi

mikrop arkadaşım halk eğitim bundan para kazanıyor yardım adı altında onlar tabiki şart diyor onların verdiği eğitim. bence değil ama ispatlayamıyorum. adamlar MEB adını kullanıyorlar.​

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. mehmet gül

mehmet gül TÜİSAG Üyesi

isg eğitimi veremezler ama ustalık ve kalfalık eğitimi vede sertifikası verebiliyorlar. isg eğitimini de eğitici isg uzmanı varsa verebilirler.

6. MuratA

MuratA TÜİSAG Üyesi

demek istediğim şu ki firmamın isg uzmanı varken halk eğitimden tekrardan eğitim alması şart mı ya da mesleki gelişim sertifikası sart mı

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. omyilmaz78

omyilmaz78 TÜİSAG Üyesi

Murat Bey halk eğitimlerin verdiği eğitim ağır ve tehlikeli işlerde çalışanların mesleki eğitimi olabilirmi. Ağır ve tehlikeli işlerde çalışanların meb onaylı belge alma zorunluluğu var bildiğiniz gibi.

8. dilekaltinok

dilekaltinok TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

Murat Bey, öncelikle eğer iş güvenliği eğitimi veriyorlarsa içerik nedir, kim veriyor gibi açın halk eğitim ile konuşun derim, eğer İş güvenliği eğitimi vermeye yetkili kişi değil ise belirttiğiniz gibi siz bu eğitimi zaten personelinize verebiliyorsunuz. Firmanız eğer halk eğitimden eğitim alma konusunda kararlı ise ikna edin ve çalışanlarınıza uygun eğitim alınsın, ben zaten İSG eğitimini veririm deyin :), düşüncem budur.

9. MuratA

MuratA TÜİSAG Üyesi

Bizim firma az tehlikeli gruptadır. Ben de iş güvenliği eğitimi veriyorum zaten. Ama önceden anlaşılan bir durum bu halk eğitim mesleki gelişim ve iş güvenliği altında meb logolu sertifika veriyor. eğitim içeriği de iş güvenliği, kkd, yangın, gibi gibi yani çok detaya inmiyor. Çıkamadım işin içinden.

10. Aslı AKBABA

Aslı AKBABA TÜİSAG Üyesi

İş güvenliği eğitimlerini kendiniz verip,sertifikasını verebilirsiniz.Halk eğitim veya başka bir kurumdan bu hizmeti satın almak zorunda değilsiniz

Günkut bu yazıya teşekkür etti.
  11. Günkut

Günkut TÜİSAG Üyesi

Sertifika değil de katılım belgesi demek daha doğru olur sanırım.

12. Aslı AKBABA

Aslı AKBABA TÜİSAG Üyesi

Düzeltme için teşekkür ederim,çok doğru..

Günkut bu yazıya teşekkür etti.
  13. alix

alix TÜİSAG Üyesi

Halk eğitim veya mesleki eğitim kurumlarından alınan mesleki eğitimler farklıdır. İş güvenliği eğitimleri ile karıştırmamak gerek.

14. Cevre5559

Cevre5559 TÜİSAG Üyesi

Size katılıyorum.
    Mesleki eğitimlerin içeriğinde de iş güvenliği eğitimi var halk eğitiminde ayrıca verdiği iş güvenliği eğitimi var bu iki durumda çalışan iş güvenliği eğitimi almış oluyor. Fakat aldıkları iş sağlığı güvenliği eğitimleri genel bir eğitim olmaktan ileri gidemiyor. Eğer kişi ağır ve tehlikeli işlerde çalışıyorsa Mesleki eğitim almalıdır. mesleki eğitimler meslek bilgisi+iş sağlığı güvenliği olarak verilmekte. Meslek gruplarına göre 40 ila 256 saatlik eğitimler olarak değişmektedir. Bulunduğunuz yerdeki çıraklık eğitim merkezinden daha ayrıntılı öğrenebilirsiniz.
    Bence bir iş yerinde çalışanların gerek mesleki eğitimi olsun gerek isg eğitimi aldırılmış olsun iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi tarafından İSG eğitimi verilmelidir. Çünkü iş yerine has tehlike ve riskleri oluşabilecek kaza ve kayıpları iş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekimi çalışanlara mutlaka anlatmalıdır. Genel eğitimler ancak çalışan için alt yapı olabilir uygulamadaki gerçek örneklerle kavramalarını sağlayacak kişiler bizleriz.

15. Uzman Ahmet

Uzman Ahmet TÜİSAG Üyesi

Bugüne kadar işler böyle yürümüş halk eğitim yeterince kazanmış bundan sonra eğitim işi sizde artık eğitimi verin sınavı yapın sertifikayıda bastırın hem sizin hemde şirket müdürünüzün imzasıyla güzelde bir şirket logosu koydurun olsun bitsin

16. yusuf kalkan

yusuf kalkan TÜİSAG Üyesi

17. kalitek

kalitek TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar;
    Yönetmeliğin ilgili kısmı aşağıdaki gibidir.Bilgilerinize..
    Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinin usul ve esasları hakkında yönetmelik
    Eğitimin Verilmesi ve Belgelendirilmesi
    Eğitimi Verebilecek Kişi ve Kuruluşlar
    Madde 15 - İş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinde; uzmanlık konularına göre, iş güvenliği ile görevli mühendis veya teknik eleman ile işyeri hekiminden yararlanılacağı gibi, verilecek eğitimin çeşidine göre, bu hizmeti veren veya vermeye yetkili kurum, kuruluş ya da firmalardan, eğitim amaçlı merkezlerden, işçi veya işveren kuruluşlarınca kurulan eğitim vakıflarından, işveren ve işçi kuruluşları veya bunlar tarafından birlikte oluşturulan ortak eğitim merkez ve birimlerinden, iş sağlığı ve güvenliği konularında İş Müfettişi olarak görev yapmış olanlardan yararlanılabilir. Uzman kişi veya kuruluşlardan hizmet alınması durumunda çalışanlara verilecek eğitimin, bu Yönetmeliğin 4 üncü maddesinde belirtilen hususları kapsayacak şekilde uygulanmasından işveren sorumludur.
    Ölçme ve Değerlendirme
    Madde 16 - Verilen eğitimin sonunda bir ölçme ve değerlendirme yapılır. Değerlendirme sonuçlarına göre eğitimin etkin olup olmadığı belirlenerek yeni eğitime ihtiyaç duyulup duyulmadığına karar verilir.
    Belgelendirme
    Madde 17 - İşyerlerinde düzenlenen eğitimler belgelendirilir ve bu belgeler çalışanların özlük dosyalarında saklanır. Eğitim sonrası düzenlenecek belgede, eğitime katılan kişinin adı, soyadı, görev unvanı, eğitimin konusu, süresi, eğitimi verenin adı, soyadı, görev unvanı, imzası ve eğitimin tarihi yer alır.
    Kaynak:
    http://www.mevzuat.adalet.gov.tr/html/21814.html

Selçuk K, MuratA ve cihan cobek bu yazıya teşekkür etti.
  18. MuratA

MuratA TÜİSAG Üyesi

aynen böyle işte başka bir açıklaması yok çünkü

19. gap2004

gap2004 TÜİSAG Üyesi

Murat bey
    Yönetmeliğin 15. maddesinde belirtildiği üzere eğitimi iş güvenliği uzmanı veya iş müfettişi verebilir.
    Bununla birlikte '' eğitim amaçlı merkezlerden '' ibaresinden anlaşılacağı üzere halk eğitim merkezinden de yararlanılabileceği ancak eğitimi veren kişinin iş güvenliği uzmanı veya iş müfettişi olması gerektiğidir.

Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinin usul ve esasları hakkında yönetmelik
    Eğitimin Verilmesi ve Belgelendirilmesi
    Eğitimi Verebilecek Kişi ve Kuruluşlar
    Madde 15 - İş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinde; uzmanlık konularına göre, iş güvenliği ile görevli mühendis veya teknik eleman ile işyeri hekiminden yararlanılacağı gibi, verilecek eğitimin çeşidine göre, bu hizmeti veren veya vermeye yetkili kurum, kuruluş ya da firmalardan, eğitim amaçlı merkezlerden, işçi veya işveren kuruluşlarınca kurulan eğitim vakıflarından, işveren ve işçi kuruluşları veya bunlar tarafından birlikte oluşturulan ortak eğitim merkez ve birimlerinden, iş sağlığı ve güvenliği konularında İş Müfettişi olarak görev yapmış olanlardan yararlanılabilir. Uzman kişi veya kuruluşlardan hizmet alınması durumunda çalışanlara verilecek eğitimin, bu Yönetmeliğin 4 üncü maddesinde belirtilen hususları kapsayacak şekilde uygulanmasından işveren sorumludur.
    Ölçme ve Değerlendirme
    Madde 16 - Verilen eğitimin sonunda bir ölçme ve değerlendirme yapılır. Değerlendirme sonuçlarına göre eğitimin etkin olup olmadığı belirlenerek yeni eğitime ihtiyaç duyulup duyulmadığına karar verilir.
    Belgelendirme
    Madde 17 - İşyerlerinde düzenlenen eğitimler belgelendirilir ve bu belgeler çalışanların özlük dosyalarında saklanır. Eğitim sonrası düzenlenecek belgede, eğitime katılan kişinin adı, soyadı, görev unvanı, eğitimin konusu, süresi, eğitimi verenin adı, soyadı, görev unvanı, imzası ve eğitimin tarihi yer alır.
    Kaynak:
    http://www.mevzuat.adalet.gov.tr/html/21814.html

20. Abdullah BOZKIR

Abdullah BOZKIR TÜİSAG Üyesi

Sertifika değil "katılım belgesi". Örnek belge:örnek belge.jpg

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Üyelerimiz bu sayfayı aşağıdaki aramalarla bulmuştur :

1. is guvenligi sertifikasi ne ise yarar

,
  2. iş sağlığı ve güvenliği sertifikası ne işe yarar

,