Bilgi : Hamile Personeller Hakkında

Emre DEDE

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
hamile bayanların doğumdan 8 hafta önce doktor raporu yok ise izne ayrılmaları gerektiğini biliyoruz. ve doktor raporu olursa da 3 haftaya kadar çalıştırıla biliyorlar.

sadece söylediğim örnektir bu; (yanlışım var ise düzeltin)
Doğum 9 ay üzerinden hesaplanıyor
Ay ise 4 hafta buda 9*4 = 36 hafta
8 haftayı çıkar isek personel bana 36-8 = 28. haftasının sonunda doktor raporu getirmeli mi?
yoksa ay 30 gün. 4 hafta hesaplar isek 2 gün artıyor ve buda 9 aylık dönemde 9*2 = 18 gün 2,5 haftaya tekabül ediyor. 36+2,5 (yuvarlak 2) 38 hafta 38-8 30 hafta kala raporu getirmeli mi?
çünkü az önce bir bayan personel ile konuştum doktoru 32. haftada bu raporu verebilirim demiş.

seydaaltas

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
7.AYIN SONUNDA YANİ 28. HAFTADA EĞER ÇALIŞACAKSA ÇALIABİLİR RAPORU GETİRİYOR. VE 1 AY YANİ 4 HAFTA İZNİNİ DOĞUMDAN SONRAYA ERTELİYOR. 32. HAFTADA ÇALIŞAMAZ RAPORU GETİRİYOR. VE İZNE ÇIKIYOR. EĞER DOĞUM 40. HAFTADA OLMAZ İSE PROSEDÜR BİRAZ DEĞİŞİK. BEN 39 + 5 DE DOĞUM YAPTIM O PROSEDÜRE GİRMEDİM:) ANCAK BU KADARINI BİLİYORUM.

Nurdan DAHİ

Banned
Meslek
Uzman (C)
Normal gebelik süresi ay olarak hesaplanmaz.. hafta olarak hesaplanır ve 40 hafta baz alınır... 8 hafta önceden rapor verilebilir, bu da hamileliğin 32. haftasına denk gelir... çalışabilir raporu alınırsa 37. haftada izne çıkabilir..

Nurdan DAHİ

Banned
Meslek
Uzman (C)
Doğumdan önce kullanılmayan izin doğum sonrasına eğer çalışabilir raporu varsa yansıtılabilir... ve eğer personel isterse bunun üzerine 6 ay ücretsiz izin kullanabilir...

I

izmir

Guest
Hamile bir kadının doğumdan 8 hafta önce ve doğumdan sonra 8 hafta kullanılmak üzere toplam 16 haftalık izin hakkı vardır.

Eğer doktor izin veriyorsa, doğumdan önceki 8 haftayı doğumdan önce 3 haftaya kadar kullanıp kalanını doğumdan sonraya bırakabilir. Hiçbir hamile, “doğuma kadar çalışacağım” diyemez; doğuma 3 hafta kala izne çıkması zorunludur.

Hamile bayanlar hamileliklerinin kaçıncı haftasında olduklarını genelde doğru hesaplayamıyorlar. Bu nedenle doğum öncesi iznine ayrılmaları gereken zamanı da yanlış planlıyorlar.

Kanun, doğumdan 8 hafta önce izine ayrılınabilir diyor. Gebelik 40 hafta olduğuna göre 8 hafta öncesi 32. haftaya geliyor. Yani 32. haftanın dolmuş olması gerekli.

32. haftada son üç haftaya kadar çalışabilir raporu getirirse, çalıştığı süreler doğumdan sonraki izin haftalarına eklenir....

I

izmir

Guest
işte bende kankim tam olarak bunu demek istemiştir diye düşünmüştüm ;)

Nurdan DAHİ

Banned
Meslek
Uzman (C)
:alkış::alkış: cukkacukka:alkış::alkış:

I

izmir

Guest
İş Kanunumuza göre işçilere evlenmelerinde üç güne kadar, ana veya babanın, eşin, kardeş veya çocukların ölümünde üç güne kadar verilmesi gereken izin sürelerinin yıllık iznin hesabında çalışılmış gibi sayılacağı belirtilmiş, ancak ‘karısı doğum yapan erkek işçiye’ ücretli veya ücretsiz doğum izni verilmesine ilişkin bir hüküm getirilmemiştir.

Bu konuda, devlet memurları ve gazeteciler için yasal düzenleme bulunduğundan dolayı hem memurlar ve hem de gazeteciler babalık iznini kullanabiliyorlar. Erkek memura, karısının doğum yapması sebebiyle isteği üzerine üç gün izin verilmesi mümkün bulunmaktadır (657/104. madde). Gazetecilere çocuğu doğduğunda 3 gün ücretli izin verilmesi zorunluluğu bulunmaktadır (5953/19 md.).

Bu nedenle, uygulamada işverenlerin eşi doğum yapan erkek işçilere iş sözleşmesi veya iyiniyet çerçevesinde birkaç gün izin verdikleri görülmektedir. Bu günler için ücret ödenip ödenmeyeceği sözleşme veya işyeri kurallarına göre belirlenmektedir.

Torba yasa ile sanırım 2 yıla kadar ücretsiz izin gündemde idi ama sonucu hakkında bir bilgim yok ne yazık ki.....

Emre DEDE

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
şimdi size bir sorum daha var hamile personel geldi ve bana dedi ki doktoru 24. haftadan itibaren onu ağır ve tehlikeli işlerde çalıştırılamazlar yani geri hizmete alınması gerekiyormuş ne denli doğru ve kanunlarda ne yazıyor acaba?

Okan67

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Hamile Bayanlarlarla ilgili Mevzuat şu şekilde;

- Hamileler, emziren bayanlar ve yeni doğum yapmış çalışanlar günde
7,5 saatten fazla çalışamazlar.

- Bir anne doğumdan önce 8 hafta ve sonra 8 hafta ücretli izin alabilir.
Dilerse doğumdan sonra ilave 6 ay ücretsiz izin kullanabilir.

- Hamile kadınların ve emziren annelerin (doğumdan sonraki 6 ay
içinde) geceleri ve tehlikeli işlerde çalışması yasaktır.

- Kadınlar hamilelik izni sırasında işten çıkarılamazlar.

- 150'den çok kadın işçi çallştıran bir fabrika bir gündüz bakım
merkezi (kreş) kurmalıdır.

- Emziren kadınlara doğumdan sonra 1 yıl süreyle her gün 1,5 saat
emzirme izin hakkı tanınır.

Gebe veya Emziren Kadınların Çalıştırılma Şartlarıyla Emzirme Odaları
ve Çocuk Bakım Yurtlarına Dair Yönetmelik

akyol muhammet

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Doğum öncesi ve doğum sonrası 8 şer haftalık izin var . Kanunda Doktor raporu ile hafif işlerde ücret kesintizi yapılmaksızın çalıştırılır. Yazıyor Ancak uygulamada görüdüğüm kadarıyla son 8 hafta doktor rapor veriyor diye rapor alması için baskı yapılıyor.

Nurdan DAHİ

Banned
Meslek
Uzman (C)
Gebe veya Emziren Kadınların Çalıştırılma Şartlarıyla Emzirme Odaları ve Çocuk Bakım Yurtlarına Dair Yönetmelik

Analık İzni
Madde 11 — Gebe işçinin doğumdan önce sekiz ve doğumdan sonra sekiz hafta olmak üzere toplam onaltı haftalık süre için çalıştırılmaması esastır. Çoğul gebelik halinde doğumdan önce çalıştırılmayacak sekiz haftalık süreye iki hafta süre eklenir. Ancak, sağlık durumu uygun olduğu takdirde, hekimin onayı ile gebe işçi isterse doğumdan önceki üç haftaya kadar işyerinde çalışabilir. Ancak bu durumda gece çalışması yaptırılmaz ve gebe işçinin çalıştığı süreler doğum sonrası sürelere eklenir.
Yukarıda öngörülen süreler, işçinin sağlık durumuna ve işin özelliğine göre doğumdan önce ve sonra gerekirse artırılabilir. Bu süreler hekim raporu ile belirtilir.

Emziren İşçinin Çalıştırılması
Madde 13
Muayene sonunda ağır ve tehlikeli işlerde çalışmasının sakıncalı olduğu hekim raporuyla belirlenen işçi, doğumdan sonra ilk altı ay içinde bu işlerde çalıştırılamaz.

Nurdan DAHİ

Banned
Meslek
Uzman (C)
şimdi size bir sorum daha var hamile personel geldi ve bana dedi ki doktoru 24. haftadan itibaren onu ağır ve tehlikeli işlerde çalıştırılamazlar yani geri hizmete alınması gerekiyormuş ne denli doğru ve kanunlarda ne yazıyor acaba?
Emre bey yukarda gebe ve emziren kadınlarla ilgili hükümler yer alıyor... normali doğumdan önce 8 doğumdan sonra 8 hafta... ama elinde doktor raporu varsa bu kişi gebe olmasa dahi ağır ve tehlikeli işte çalıştıramazsınız... hatta erkekler bile çalıştırılamaz :D Bu yüzden sağlık raporu gerekiyor zaten ;)
asıl olan doktorun raporudur... ammaaa doktor rapor yazmamış sadece 24. haftadan itibaren demişse olmazz.... raporunu getirsin sizde ona göre düzenleme yapın derim..... Doktor 32. haftaya kadar yani izne ayrılacağı güne kadar ağır ve tehlikeli işte çalıştırılamaz diye rapor vermeli vermiyorsa bunu şifaen isteyemez diye düşünüyorum. )

seydaaltas

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
7.AYIN SONUNDA YANİ 32. HAFTADA EĞER ÇALIŞACAKSA ÇALIABİLİR RAPORU GETİRİYOR. VE 1 AY YANİ 4 HAFTA İZNİNİ DOĞUMDAN SONRAYA ERTELİYOR. 32. HAFTADA ÇALIŞAMAZ RAPORU GETİRİYOR. VE İZNE ÇIKIYOR. EĞER DOĞUM 40. HAFTADA OLMAZ İSE PROSEDÜR BİRAZ DEĞİŞİK. BEN 39 + 5 DE DOĞUM YAPTIM O PROSEDÜRE GİRMEDİM:) ANCAK BU KADARINI BİLİYORUM.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.