Risk Değerlendirmesi Hastane Geneli Risk Değerlendirme

gökçe güntepe

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar hastane geneli risk değerlendirmesi bakıp bir yorum yapar mısınız ? Eksiği gediği ya da sizce yanlış yaptığım yerler nelerdir gibilerinden.

Ekli dosyalar

• HASTANE GENELİ.xlsx
    41.1 KB · Görüntüleme: 891

metin catalbas

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar hastane geneli risk değerlendirmesi bakıp bir yorum yapar mısınız ? Eksiği gediği ya da sizce yanlış yaptığım yerler nelerdir gibilerinden.
Merhaba,
Asansörlerin bakımlarına 6 ay değil 1 ay yazmalısın.
Asansör kuyusu ve makine dairesi yangına 60 dk. dayanıklı mı?
Jeneratör kapalı alanda ise egzoz çekiş ve duman tahliye bölümü var mı? Egzoz atım bölgesi herhangi bir temiz hava giriş bölümüne 5 metre mesafeden yakın mı? Taban, tavan ve duvarları yangına 120 dk. dayanıklı mı?
Havalandırma sistemi bakımları yapılıyor mu?
Boş ve dolu tüpler ayrı yerlerde tutuluyor mu? İşaretleme var mı?
Yıldırımdan korunma sistemi varsa periyodik kontrolleri var mı?
Asansör kurtarıcı eğitimi almış personel var mı?
Yakıt tankı varsa bunların topraklaması, altlarına taşma havuzu yapılması, dışlarının sağlık güvenlik işaretleri ile işaretlenmesi.
Elektrik ve topraklama tesisatı periyodik kontrollerinin yapılmaması,
Panolarda seçicilik ilkesine uygun kaçak akım rölesi olmaması, pano zeminlerinin yalıtkan hale getirilmemesi.
Tüplü ocaklar varsa ki galiba var bağlantı hortumları eksiz ve 1,50 metreden kısa mı? Gaz algılayıcı ve buna entegre emniyet ventili var mı?
Kazan dairesi için; kazan ateşleyici belge sahibi personel var mı, taban-tavan-duvarlar yangına en az 60 dk. dayanıklı mı, döşeme alanı 100 m2 üzerinden veya 350 kW üzerinde ısıl güçte ise 2 çıkış var mı?
Hastaları tahliye etmek için acil durum asansörü var mı?
Tahliye ve tatbikat denemelerinin yapılmaması.
Acil durum aydınlatması olmaması.
Acil durum ekiplerinin oluşturulmaması, ekip üyelerinin eğitimlerinin olmaması.
Enfeksiyon yayılma tehlikesi olan odalarda negatif basınç sağlanması (pozitif oda da olabilir adı tam bilmiyorum, mantık şu: odanın havası ortak alanlara gitmeyecek)
Yemekhanede yemek tezgahlarında topraklama var mı? Kablolar zemine temas ediyor mu?
Kat planları görülebilecek noktalara asılı mı?
Ekip üyeleri isim listesi katlara asılı mı?
Aklıma gelenler bunlar.

Muruvetd

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Ek olarak aklıma gelenler
-Msds formları oluşturulmalı ve kimyasalların başka kaplara alındığında içeriğine uygun etiketlenmeli
-Asansorlerin statik ve dinamik deneyleri yetkili firmalar tarafından yaptırılmalı
-Radyoloji bölümünün havanladirmasinin saatte -10defa değişecek şekilde olacak şekilde yapilmali
-Oksijen tanklarının yönetmeliğe uygun uzaklıkta kurulması ve periyodik bakımlarınin yaptirilmalidir
-Yemekhanedeki lambaların etanj olması gerekir.
-Soğuk hava deposu varsa içeriden açılacak calicak şekilde olmalı eğer olmuyorsa içeride kalan birinin çalacağı bir zil yada uyarı sistemi olmalı
-Rampa alanlar kaydirmaz bantlı olmalı
Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Nacizane tavsiyem risk analizini genel değilde bölüm bölüm ve meslek gruplarına gore ayrirsaniz daha çok faydasını görürsünüz ve bölümlerdeki riskleri birebir inceleme imkânınız olur

cem.imren

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
bu konuda sağlık bakanlığının kılavuz risk analizi var.

acil durum eylem planı içinde hap kılavuzu var

gökçe güntepe

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Teşekkür ederim arkadaşlar bölüm bazlı yapılmış sadece genel olanı attım buraya dediklerini dikkate alıp güncelleme yapacağım tekrardan. Ama dediklerinizin hiçbiri yok yangın çıkış kapısı olmayan yerler mevcut olanlarda zaten sırf çıkış olsun diye gösterilmiş alüminyum kapılar.
bu konuda sağlık bakanlığının kılavuz risk analizi var.
acil durum eylem planı içinde hap kılavuzu var
Arkadaşım baktım lakin bağlantılarda sayfa yok hatası vermekte. 3 hastanenin risk analizine baktım sizin söylediklerinizin hiçbiri yazmıyordu onlarda :) Bir tek personelin ateşleme belgesi mevcut :)

Gamze

TÜİSAG Yönetim Yardımcısı
Yönetim Yard.
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Teşekkür ederim arkadaşlar bölüm bazlı yapılmış sadece genel olanı attım buraya dediklerini dikkate alıp güncelleme yapacağım tekrardan. Ama dediklerinizin hiçbiri yok yangın çıkış kapısı olmayan yerler mevcut olanlarda zaten sırf çıkış olsun diye gösterilmiş alüminyum kapılar.

Arkadaşım baktım lakin bağlantılarda sayfa yok hatası vermekte. 3 hastanenin risk analizine baktım sizin söylediklerinizin hiçbiri yazmıyordu onlarda :) Bir tek personelin ateşleme belgesi mevcut :)
Bahsedilen kılavuza buradan erişebilirsiniz.
Gerçi siz görmüşsünüz onu :)

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.