Makale : Hastane Havalandırma Kanalları İç İzolasyonunda İnovatif Antibakteriyel Nano Katkılı Ses Ve Isı Ylt.

Gamze

TÜİSAG Yönetim Yardımcısı
Yönetim Yard.
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Havada bulunan mikroorganizma ve virüslere sağlıklı bir insanın bağışıklık sistemi direnç gösterebilmektedir. Fakat hastane ortamında bulunan insanların-hastaların büyük bölümü düşük bağışıklık sistemlerine sahiptir. Bunun yanında, hava dağıtım kanallarında oluşabilecek bakterilerin hastaların bulunduğu mahallere ulaşması çeşitli ölümcül fonksiyonlara sebep olacaktır.

Bu makalede; hijyenik havalandırma ve iklimlendirme sistemlerinde kullanılan dağıtım elemanlarının (hava kanallarının) içinde kullanılan ses ve ısı yalıtım malzemelerinde mikroorganizma ve bakteri oluşumu incelenmiştir.

Hava kanalları ve susturucu yüzeylerde oluşabilecek bakteriler, bunların yoğunluğu ve hastane mahallerine yayılımı ve bunun etkileri ele alınmıştır. Çözüm olarak geri dönüşüm malzemeden imal edilen antibakteriyel, nano teknolojik, hijyenik film kaplı ses ve ısı yalıtım malzemelerinin etkisi incelenmiştir.

Giriş
Günümüzde yalıtım giderek önemli bir olgu haline gelmiştir. Yalıtım hemen hemen her sektörde yapılmaktadır. Isı ve ses yalıtımı, yalıtım çeşitleri arasında en çok görülenleridir ve birçok çalışma, ısı ve ses yalıtımını geliştirmek üzere devam etmektedir.

Isı ve ses yalıtımı yapan malzemelerin hijyenik özellik taşıması da önemli bir durumdur. Metinde bu konu incelenecek ve deney sonuçları değerlendirilecektir.

Hijyen Ortam ve Temiz Oda
Teorik olarak hijyen ortam ve temiz oda kavramları aynıdır ancak pratik olarak incelersek hijyen ortam kavramı mikroorganizma türü ve sayısına bağlıyken, temiz oda kavramı partikül sayısı ve çapına bağlıdır. Temiz oda ya da hijyen ortam kavramı, partikül ve mikroorganizma sayısının kontrol edildiği, partikül ve mikroorganizmanın üretimi ve girişinin minimize edildiği, sıcaklık, nem, basınç ve benzeri parametrelerin de kontrol edildiği, kapalı bir ortamdır. Partikül boyutları çok küçüktür ancak bazı partiküller gözle görülebilirken bazıları görülemez. Genel olarak insan saçı 100 mikron çapındadır ve 50 mikron boyutlarındaki bir partikül gözle görülebilir ancak 0.5 mikron çapındaki bir partikül gözle görülemez. Şekilde de partiküllerm ne kadar küçük olabileceği gösterilmektedir.

Hareketsiz duran bir insan dakikada 100.000 adet partikül yayarken sadece ayak, baş veya boyun hareketi yapan bir insan dakikada 500.000 adet partikül yayar. Oturma veya kalkma gibi hareketler esnasında bir insan 2,5 milyon adet partikül yayarken hızlı koşan bir insan dakikada 10 milyon adet partikül yaymaktadır. Bir insan hapşurduğu anda 1 milyon partikül ve ortalama 39 bin mikrop taşıyan partikül ortaya çıkmaktadır, bir insan her öksürdüğünde ise ortalama 700'ü mikrop taşıyan 5 bin partikül ortaya çıkmaktadır. 100 kelimelik sesli bir konuşma esnasında bile ortalama 40'ı mikrop taşıyan partikül olmak üzere 250 partikül ortaya çıkmaktadır. Bu sayılar göz önünde bulundurulduğunda bir insandan yayılan partikül sayısı bu kadar fazla iken, hastane gibi ortamlarda hijyen ortamının ve temiz oda kavramlarının çok önemli bir şekilde sağlanması gerektiği ve bunun ne kadar detaylı bir durum olduğu görülmektedir.

Yazının devamı aşağıda yer almaktadır...

TERMODINAMIK_20160601_66.jpg TERMODINAMIK_20160601_67.jpg TERMODINAMIK_20160601_68.jpg TERMODINAMIK_20160601_70.jpg TERMODINAMIK_20160601_72.jpg

Son düzenleme:

Emrah Akkaya

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
Gerçekten güzel bir uygulama .

celik bahar

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
DSP
pdf olarak atar mısınız

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.