Tartışma : Hastanelerde İş Güvenliği Uzmanlığı

eniskahya

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (B)
MADDE 55- 20/6/2012 tarihli ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun Geçici 4 üncü maddesine aşağıdaki fıkra eklenmiştir.
"(2) Bakanlık, usul ve esaslarını belirlemek kaydıyla, iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlara, Sosyal Güvenlik Kurumuna ödenmiş olan prim gün sayısı ile sahip oldukları belge sınıfı gibi hususları dikkate alarak üst sınıflardaki iş güvenliği uzmanlığı belgesi alabilmeleri için fıkranın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir yıl içinde kullanılmak şartıyla en fazla iki sınav hakkı verilmesine dair gerekli düzenlemeyi yapmaya yetkilidir."

süleymanyılmaz

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
İş Veren
Bazı konular belirsiz;

Mesela hastaneler önceden bu sürece dahil değilken bu görev tanımlarına pek önem vermiyorlardı. Mesela bir mühendisi mühendis oalrak değil memur vb. gibi tanımlarla gösteriyorlardı.

Sonuçta bol soru işaretli bier süreç

eniskahya

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (B)
Bende yaklaşık 3,5 yıldır özel bir hastanede çalışıyorum.
Yeni çıkan C sınıfı uzmanların çok tehlikeli sınıfta çalışabilmelerine dair tebliğe göre branşım hastanede çalışmama izin vermiyor. İSGGM'ye danıştım ve bana hastanelerde görev yapamayacağımı bildirdiler.

Şimdi aşağıdaki madde ilavesine göre tekrar B sınıfı eğitim alıp sınava gireceğim. İnşallah başarırsam Hastanelerde ve diğer çok tehlikeli sınıflardada görev yapabileceğim. Sizce doğru yorumlamış mıyım???

MADDE 55- 20/6/2012 tarihli ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun Geçici 4 üncü maddesine aşağıdaki fıkra eklenmiştir.
"(2) Bakanlık, usul ve esaslarını belirlemek kaydıyla, iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlara, Sosyal Güvenlik Kurumuna ödenmiş olan prim gün sayısı ile sahip oldukları belge sınıfı gibi hususları dikkate alarak üst sınıflardaki iş güvenliği uzmanlığı belgesi alabilmeleri için fıkranın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir yıl içinde kullanılmak şartıyla en fazla iki sınav hakkı verilmesine dair gerekli düzenlemeyi yapmaya yetkilidir."

orhanyigit

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
yayınlanan tebliğ eminimki birçok arkadaşı mağdur etti, benim 6 yıllık hastanede çalışma sürem vardı, ama mesleğim hastane karşısında olmadığı için bu tebliğden yararlanamıyorum.
benim anlamadığım, bu sertifikayı neden verdikleri, mesleklere göre bir kanun çıkartacaklarsa bu belgeye gerek yok ki.

birde bakanlıktan çok tehlikeli sınıftaki işyerinin faaliyet alanının önemli olmadığı söylenmiş, yani hastaneye bir makine mühendisi 3 yıl herhangi bir yerde çalışmış olması, onun hastanede bakması için yeterliymiş, ben 6 yıldır hastanede çalışıyorum, ben bakamıyacağım, belkide hiç hastanede çalışmamış ama sırf birileri tarafından hastane karşısında unvanı yazıldığı için hastaneye bakabilecek.

Allah bu memlekete akıl ihsan etsin, bir kanun çıkartırken adı kanun olsun diye çaba harcanıyor, kağıt üstünde yazınca oldu gibi görüyorlar,

Allah memlekete yardım etsin.

eniskahya

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (B)

Bende yaklaşık 3,5 yıldır özel bir hastanede çalışıyorum.
Şimdi aşağıdaki madde ilavesine göre tekrar B sınıfı eğitim alıp sınava gireceğim. İnşallah başarırsam Hastanelerde ve diğer çok tehlikeli sınıflardada görev yapabileceğim. Sizce doğru yorumlamış mıyım???

Brolin

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (B)
bu bahsi geçen hüküm konusu için birşey söylemek isterim :
B ler 4 yıl A gibi çalışabiliyor. 2 yılı gidecek bu sınavlar vs. olana kadar.
30 haziran 2016 ya kadar bu şekilde çalışabileceksiniz. sonrasında 2 yıl B ye düşecek sertifikalarınız. bu durumu da gözönüne alın derim.
Tabi bunu 7 yıl C'den A için söylemiyorum.

nereus35

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Arkadaşlar bir eğitim araştırma hastanesinde 1 yıldır elektrik elektronik mühendisi olarak çalışıyorum.Kurumum c sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitimi için beni kursa göndermek istiyor.Yukarıda hastanelerde iş güvenliği uzmanlığı için 3 yıl çalışma şartının olduğu konusunda net ifadeler yok. Şimdi ben bu c sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesini alırsam hastanede bir işe yarayıp yaramayacağını merak ediyorum.

Ercan Mattaoğulları

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar bir eğitim araştırma hastanesinde 1 yıldır elektrik elektronik mühendisi olarak çalışıyorum.Kurumum c sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitimi için beni kursa göndermek istiyor.Yukarıda hastanelerde iş güvenliği uzmanlığı için 3 yıl çalışma şartının olduğu konusunda net ifadeler yok. Şimdi ben bu c sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesini alırsam hastanede bir işe yarayıp yaramayacağını merak ediyorum.
Hastaneler çok tehlikeli işyerleri sınıfına giriyor.Bu nedenle siz C alsanız bile şu aşamada bakamıyacaksınız.

nereus35

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Görüştüğüm bazı kişilerde sizin söylediğinizi dediler ama sadece hastane çalışanlarına eğitim verebileceğimi belirttiler.

Ercan Mattaoğulları

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Görüştüğüm bazı kişilerde sizin söylediğinizi dediler ama sadece hastane çalışanlarına eğitim verebileceğimi belirttiler.
İSG Katip'te sözleşme tanımlaman yapılmamış ise İSG mevzuatının yükümlülüklerine istinaden verilecek hiç bir resmi belgeye imza atmamanı tavsiye ederim.Attığın her imza başını derde sokmaya namzettir bilesin!

emineerdoğan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
arkadaşlar ben araştırma hastanesi kalite yon. direktoruyum. c sınfı ısg uzm. aldım suan hastaede çalışacağım ama a ya da b uzman yanında. tecrübli arkadaşlarımız varsa örnek evralarda bana yollayabilirmisiniz

Ercan Mattaoğulları

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
arkadaşlar ben araştırma hastanesi kalite yon. direktoruyum. c sınfı ısg uzm. aldım suan hastaede çalışacağım ama a ya da b uzman yanında. tecrübli arkadaşlarımız varsa örnek evralarda bana yollayabilirmisiniz
Emine Hanım ben size yardımcı olurum.Lakin C sınıfı İG Uzmanları Hastane Sektöründe Yetkili değildir. Biliyorsunuz Hastaneler işyeri tehlike tebliğine göre Çok Tehlikeli işyerleri sınıfındadır.

Ercan Mattaoğulları

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
arkadaşlar herkese merhabalar. hastanelerde çalışacak iş güvenliği uzmanları için, 3 sene hastane tecrübesi şartı arandığını duydum ama uzman olarak mı yoksa personel olarak mı bilgim yok. bilgisi olan kimse var mı acaba??
Ayşe Hanım 3 yıl tecrübe diye kağıt üstünde bir şey yok ama Hastane ve Sağlık Sektöründe hizmet tecrübeniz yoksa elbetteki bu tip hizmet birimlerinde zorlanırsınız.Sizde takdir edersiniz ki Hastaneler çok tehlikeli ve biyolojik risk etmenlerine maruziyetin çokca yaşandığı yerlerdir.Malumunuz bu tip risk etmenlerine maruziyet sonucu oluşacak yükümlülükler oldukça ağırdır.

Ercan Mattaoğulları

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Yönetmeliğe göre birden fazla uzman çalışması gereken iş yerlerinde uzmanların en az biri işin tehlike sınıfına uygun olmalı diyor. Bu durumda bir hastanede tam zamanlı C sınıfı ile yarı zamanlı B veya A sınıfı uzman çalışamaz mı?
çok tehlikeli işyerlerinde tam zamanlı çalışacak olan iş güvenliği uzmanlarının kesinlikle o işyerinin tehlike sınıfına uygun yani A sınıfı Uzman olması gerekiyor.

orkide

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
Merhaba Ercan Bey;Ben de rica etsem örnek evrakları paylaşabilir misiniz?

Ayşe Bekoğlu

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Ayşe Hanım 3 yıl tecrübe diye kağıt üstünde bir şey yok ama Hastane ve Sağlık Sektöründe hizmet tecrübeniz yoksa elbetteki bu tip hizmet birimlerinde zorlanırsınız.Sizde takdir edersiniz ki Hastaneler çok tehlikeli ve biyolojik risk etmenlerine maruziyetin çokca yaşandığı yerlerdir.Malumunuz bu tip risk etmenlerine maruziyet sonucu oluşacak yükümlülükler oldukça ağırdır.
ercan bey, haklısınız, teşekkürler ayrıca da ama zaten çok eski bir sorudur o soru :) bnm uzmanlığa yeni başlamaya karar verdiğim zamandan kalma :)

ngyitmez

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Arkadaşlar,
Hastanelerde acil durumlarla ilgili tatbikat yapan var mı?Senaryo hazırladınız mı?Yardımınıza ihtiyacım var...

Ercan Mattaoğulları

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar,
Hastanelerde acil durumlarla ilgili tatbikat yapan var mı?Senaryo hazırladınız mı?Yardımınıza ihtiyacım var...
Acil durum senaryosuna istinaden Yangın Tahliye ve Kurtarma tatbikatı yaptırmıştım ben

ngyitmez

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Acil durum senaryosuna istinaden Yangın Tahliye ve Kurtarma tatbikatı yaptırmıştım ben
Ercan bey,
Senaryoyu uygularken itfaiyeden yardım almak gerekli mi?Kurtarma ve tahliye işlemini nasıl gerçekleştirebiliriz?Ameliyattan çıkmış yürüyemeyecek durumdaki hastalar,o anda ameliyatta olan hastalar ve yaralanmış çalışanlar olabilir.Senaryo zor mu olmalı?

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.