Soru : Hastanelerde Acil Durum Planı

rıza sungur

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Değerli arkadaşlar bir özel hastanede çalışıyorum.acil durum planı hazırlamak için çalışmalara başladım.hastanenin kendi hazırladığı bir hastane afet planı var.bu plan çok geniş. genel olarak her türlü olay ve afetler için hazlırlanmış.sizlere sorum şu.biz genelde fabrika vb gibi yerlerde kolayca acil durum planı hazırlıyoruz.çünkü elimizde bir tesis ve sadece işçiler var ve amacımız belli.ancak hastane çok farklı bir sektöe ve inanın zaman zaman çok zorlanıp ikilemde kalıyorum.acil durum planı da bunlardan birisi.hastane afet planını ayrıntılı hazırlamış.içinde hasta çalışan ve hatta afet durumunda dışarıdan gelecek ölü ve yaralılar için dahi prosedürler düzenlenmiş.birbölümüde tahliye ve sanırım bizi ilgilendiren tek bölüm burası olacak.ben yeni yönetmeliğe göre ekipleri düzenleyip buraya entegre etsem ve eksik bölümleri tamamlasam yeterli olacakmıiyoksa çalışanlar için ayrı bir plan yapmak çok saçma olacak ve insanların kafasını karıştırıracak.sizlerden özellikle bu konuyla ilgili bilgisi olan arkadaşların değerli fikirlerini bekliyorum.şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.ayrıca hastanede çalısan arkadaşlatr varsa diğer konulardada ben yardımcı olabilirim.

süleymanyılmaz

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
İş Veren
Şimdi Hastane Afet planları ile ilgili Sağlık Bakanlığı' nın bir genelgesi ve formatı var, HAP(Hastane Afet Planı) buna göre hazırlanır. Ülkemizin acı gerçeği kurumlar arasında ne yazık ki gerekli koordinasyon yok. Şimdi siz bunu HAP içine atsanız, yarın sağlık müdürlüğü- sağlık bakanlığı denetiminde kabul etmezler, ama mantıkman düşündüğünüz zaman da olması gerekli. Ancak diğer yandan da tüm herşeyi HAP içine atarsan bu sefer çok uzun bir HAP olur ki, bu da istenen olmaz. Ben ne yaptım diye sorarsan? Bir tesis güvenliği rehberi oluşturdum ve içinde tüm bu konuları,(hastane tahliye prosedürü, yangın talimatı, acil eylem prosedürü, HAP prosedürü vb. tüm bu konulardaki dökümanları) buraya aktardım.

Saygılarımla

slhsmsk

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Merhaba Süleyman Bey,

Poliklinik,labratuvar ve görüntüleme(CT,PET-CT,Mammografi...)hizmeti veren bir sağlık kuruluşunda risk analizi ve Acil Eylem Planı hazırlayacağım.Rıza Bey gibi özellikle Acil Eylem Planı noktasında kafam karıştı.Sizin yukarıda ifade ettiğiniz bir döküman yerine rutinde kullanıdıgım formata ilave yapsam yeterli olur mu?Bu konuda ki çalışmalarınızı benimle paylaşmanız mümkün müdür?Radyasyon ile ilgili acil durumlar noktasında çok fazla bilgi buldum ancak bir şablon görmek daha faydalı olacak.Konu ile ilgili paylaşımlarınız için mail adresimide paylaşıyorum.

Saygılarımla

süleymanyılmaz

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
İş Veren
Aslında yasal yönetmeliğe baktığımız zaman laboratuar ünitesi ve radyoloji ünitesi için acil eylem planları tüm kurumdan bağımsız olmalıdır. Peki radyoloji ünitesinde nasıl acil durumlar olur?

en büyük tehlike elbette radyasyon tehlikesidir. Radyasyondan sonra yangın, beyaz kod, tehlikeli maddeler vs. gelir.

Bu konuda ankara üniversitesinin çok güzel bir çalışması vardı, yarın bulursam yüklerim, hem faydalı olur.

slhsmsk

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Aslında yasal yönetmeliğe baktığımız zaman laboratuar ünitesi ve radyoloji ünitesi için acil eylem planları tüm kurumdan bağımsız olmalıdır. Peki radyoloji ünitesinde nasıl acil durumlar olur?

en büyük tehlike elbette radyasyon tehlikesidir. Radyasyondan sonra yangın, beyaz kod, tehlikeli maddeler vs. gelir.

Bu konuda ankara üniversitesinin çok güzel bir çalışması vardı, yarın bulursam yüklerim, hem faydalı olur.

Teşekkür ederim yüklerseniz sevinirim...

Tugce Bayar

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
MERHABALAR
Hastanelerde acil durumlarda binayı boşalttıktan sonra sayım nasıl yapabiliriz? Yani izinde olan olabiliyor. Hastanelerde acil durum planı beni biraz zorluyor. Bir tane taslak oluşturdum fakat hep eksik bulup biseyler ekliyorum.

süleymanyılmaz

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
İş Veren
Sayımı kim yapacak? önemli olan bu. Şimdi her bölümde kim var kim yok en iyisini o bölümün sorumlusu anlar. Bu yüzden her bölümün sorumlusu kendi bölümünün sayımını yapar insan gücü yetkilisine bilgi verir.

Zaten toplanma bölgesinde de her bölümün ayrı bir yeri olmalı, bölüm/birim sorumlusu kendi personelini bilir.

Mesela hemşirelikl hizmetlerinde, yenidoğan yoğun bakım, yetişkin yoğun bakım, ameliyathane,a cil vb. her biri nin sorumlusu kendi içinde sayımını yaparak bilgi vermesi daha doğru olur. Çünkü kim nöbette kimd eğil en iyisini birim sorumlusu bilir.

osman.koyuncu

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Hastanelerde acil eylem planı hazırlarken yapılması gerekenleri naçizane bildiğim kadarı ile izah edeyim ;
  1. Doküman olarak tamamen ÇSGB 'nin istediği bilgileri bulunduran Acil Durum Eylem Planı hazırlayacaksınız , Afet Planı tek başına dökümantasyon ve içerik olarak yeterli değil
  2. Acil Durum Eylem Planın 'da ekipleri belirlerken illa ki sadece yönetmelikte bulunan yangın , arama-kurtarma ve ilkyardım ekiplerinden oluşturacaksınız diye bir kaide yok özel kurum olması sebebi ile afet planında bulunan ekipleri de (lojistik , finansal , halkla ilişkiler v.s.) dahil edip Acil Durum Ekiplerini genişleteceksiniz.
  3. Eylem Planında deprem , yangın , sel , sabotaj v.s. klasik acil durumların yanında toplu zehirlenme vakaları , kaza sonucu çoklu yaralı sevki , ilk yardım/acil müdahale uygulamaları ve adı üzerinde acil servis çalışmalarını da ayrı başlıklar altında açarak ; hastalar, çalışanlar , ziyaretçiler alt başlıklarıyla hareket tarzlarını ayrı ayrı afet planında belirtilen tahliye prosedürlerini esas alarak tanımlayacaksınız.
Bu şekilde hem afet planını kapsayan hem de olması gereken şekilde bir acil durum eylem planı hazırlanmış olacaktır.

un_kurabiyesi

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Hastanelerde, Radyasyondan Korunma Yönetmeliği gereği 'Tehlike Durum Planı' hazırlanması gerekmekte. Bununla ilgili örnek döküman konusunda yardımcı olur musunuz?

süleymanyılmaz

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
İş Veren
Sizde herhalde çalışma bakanlığı denetlemesi geçiriyorsunuz

EVREN IŞIK

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Ekipleri düzenleyip buraya entegre etmek en doğrusu. Benim görüşüm, afet durumunda, HAP aktif hale gelmeden önce, ilk etapta hazırlanan Acil Durum Eylem Planı uyarınca tahliyeyi gerçekleştirip, sayımı yaptıktan sonra acil yada triyaj alanı neresi olacaksa oraya HAP'da görevli personeli yönlendirmek. Bunun için de hastane yönetimi, teknik servis ve İSG Birimi birlikte ve hızlı çalışmalı. Yani önce personel güvenliği ve sonrasında sağlık kurumu rolü olmalı. Yıkıldı yıkılacak bir binaya bir de dışarıdan hasta kabul edip, sağlık personelini orada çalışmaya zorlayamazsınız. Dikkat edilmesi gereken bir diğer konu da, ekipleri oluştururken aynı kişileri HAP ile birlikte almamak. Bu durumda acil durumda çok sıkıntı çıkabilir. Özellikle 24 saatlik nöbetler halinde sağlık hizmeti için liste oluşturulmuşsa tüm listeleri karşılaştırıp çakışmaları önlemek lazım.

heren61

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Amaç

MADDE 1 – (1) Bu Yönetmeliğin amacı ülke genelindeki tüm hastanelerin, afetlere ilişkin önlem almalarını, yurtiçinde meydana gelen afet ve acil durumlarda sunulacak sağlık hizmetleri konusunda gerekli hazırlıkları önceden yapmalarını ve ilk 72 saat boyunca hastane dışından hiçbir yardım almaksızın kendi kendine yeterli olmalarını sağlamaktır.

Amaç

MADDE 1 – (1) Bu Yönetmeliğin amacı, işyerlerinde acil durum planlarının hazırlanması, önleme, koruma, tahliye, yangınla mücadele, ilk yardım ve benzeri konularda yapılması gereken çalışmalar ile bu durumların güvenli olarak yönetilmesi ve bu konularda görevlendirilecek çalışanların belirlenmesi ile ilgili usul ve esasları düzenlemektir.

Arkadaşlar her iki yönetmelikte amaç kısımlarına bakar isek HAP'ın daha çok hizmetin kesintisiz devamını sağlamak üzere kurgulandığını söyleyebiliriz, kaldı ki HAP'ın dayanağı da İSG'den bağımsızdır. Hal böyle olunca iki ayrı çalışma yapılması gerekmektedir. Örtüşen ve ayrışan noktaları olan iki ayrı plan...

selin akçay

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
elinde hap eğitim sunumu olan arkadaşlar var mı acaba yardımcı olur musunuz

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.