Tartışma : Hastanelerde İş Güvenliği Uzmanlığı

Ercan Mattaoğulları

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Ercan bey o mesaj 2 nisan 2013 tarihlidir
Pardon doğrudur...belkide ben o tarihte kaldım güncellenmeliyim...:)
Hastaneler bu konuda daha raahat. Çünkü Sağlık Bakanlığı Hizmet Kalite Standartları ve Hasta ve Çalışan Güvenliğinin Sağlanmasına Dair Tebliğ ve Yönetmelikle belirli bir temellleri var. Yazılı doküman olarak bazı düzenlemeler mevcut. Hastanelerde kalite birimi de kurulması zorunlu olduğu için bu konular biraz daha iiyi. Burada uzmana düşen kendi İSG bilgisi ile kalitecinin sağlık mevzuatı bilgisini yorumlaması ve hem sağlık mevzuatına hem de çalışma mevzuatına uygun çalışmalar yapabilmesidir. Bir yandan İSG mevzuatı derken, diğer yandan da kurumu sağlık mevzuatı bakımından zora düşürmemesi.

dedim ya hem kalite direktörü hemde İG uzmanı olan bir personel her hastane için elmas hükmündedir...

süleymanyılmaz

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
İş Veren
Ben :)

Aynı zamanda insan kaynakları direktörüyüm

Herkese iyi çalışmalar kazasız belasız

Ercan Mattaoğulları

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Ercan bey o mesaj 2 nisan 2013 tarihlidir
Pardon doğrudur...belkide ben o tarihte kaldım güncellenmeliyim...:)
Hastaneler bu konuda daha raahat. Çünkü Sağlık Bakanlığı Hizmet Kalite Standartları ve Hasta ve Çalışan Güvenliğinin Sağlanmasına Dair Tebliğ ve Yönetmelikle belirli bir temellleri var. Yazılı doküman olarak bazı düzenlemeler mevcut. Hastanelerde kalite birimi de kurulması zorunlu olduğu için bu konular biraz daha iiyi. Burada uzmana düşen kendi İSG bilgisi ile kalitecinin sağlık mevzuatı bilgisini yorumlaması ve hem sağlık mevzuatına hem de çalışma mevzuatına uygun çalışmalar yapabilmesidir. Bir yandan İSG mevzuatı derken, diğer yandan da kurumu sağlık mevzuatı bakımından zora düşürmemesi.

dedim ya hem kalite direktörü hemde İG uzmanı olan bir personel her hastane için elmas hükmündedir...
Ben :)

Aynı zamanda insan kaynakları direktörüyüm

Herkese iyi çalışmalar kazasız belasız

özeldemisiniz Süleyman Bey

süleymanyılmaz

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
İş Veren
evet

hulya.cimen

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
: (((( hem hastanemde kaliteciyim hemde b sınıfı iş güvenliği uzmanıyım ama hastanem dışarıdan osgb den iş güvenliği hizmeti almayı tercih ediyor. ben ağlayayım dimi

süleymanyılmaz

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
İş Veren
: (((( hem hastanemde kaliteciyim hemde b sınıfı iş güvenliği uzmanıyım ama hastanem dışarıdan osgb den iş güvenliği hizmeti almayı tercih ediyor. ben ağlayayım dimi
Yooo tam tersine bende öyle yim ve cok rahatim

süleymanyılmaz

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
İş Veren
:) Tahmin ediyorum.

onderay

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
hangi il ve hastanedesiniz...muhtemelen bizlerin sonuda bu...

onderay

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
kamu hastanesinde iş güvenliği uzmanı olarak çalışan varmı?

isg.biyolog

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
kamu hastanesinde iş güvenliği uzmanı olarak çalışan varmı?

Genel Sekreterliğimizden "İSGB kurun" direktifi gelince idare yarım ağızla ve de " istemezük ama emir büyük yerden" diyerek görevlendirdi beni.Torpille gelmediğim (Hastanede tek uzman benim) için Odayı bile 1001 zorlukla aldım(gerçi oda demeye baya bi şahit lazım ama sanırım kendi çabalarımla bir Uzman odasına dünüştürecem).Memurların yanına atıyorlardı beni..Daha başlar başlamaz şunu anladım : 07.2016 ya kadar fuzuli adamlarız,ayak bağıyız.Hiç içime sinmedi ama hem referans olsun diye hemde işi biraz öğrenelim diye görevi kabul ettik.

isg.biyolog

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
risk analizleri hastane olması nedeniyle oldukça kapsamlı ama IGU Expert diye bi program buldum onla yapıyorum.Allah razı olsun yapanlardan.

onderay

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Genel Sekreterliğimizden "İSGB kurun" direktifi gelince idare yarım ağızla ve de " istemezük ama emir büyük yerden" diyerek görevlendirdi beni.Torpille gelmediğim (Hastanede tek uzman benim) için Odayı bile 1001 zorlukla aldım(gerçi oda demeye baya bi şahit lazım ama sanırım kendi çabalarımla bir Uzman odasına dünüştürecem).Memurların yanına atıyorlardı beni..Daha başlar başlamaz şunu anladım : 07.2016 ya kadar fuzuli adamlarız,ayak bağıyız.Hiç içime sinmedi ama hem referans olsun diye hemde işi biraz öğrenelim diye görevi kabul ettik.
bende niyetlendim sertifika aldım ama şimdi görüyorum ki bu olayların hepsi firmalara para kazandırmak için...geçen yaz iş güvenliği uzmanının bir saygınlığı vardı 5 aya neler deişti görüyorsunuz...kamu hastanesinde kurul oluşturmanın dışında ve risk değerlendirmenin dışında bir sorumluluk yok görünüyor ..karar defterini bile onylamadı müdürlük çünkü sözleşmeli iş yeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı yok..sözleşme imzalayalım diyoruz parayı hangi kalemden veririz bilmiyoruz diyorlar...dediğiniz gibi 2016 ya kadar sürünürüz herhalde ozamana kadarda ne deişir bilmem...

isg.biyolog

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
bende niyetlendim sertifika aldım ama şimdi görüyorum ki bu olayların hepsi firmalara para kazandırmak için...geçen yaz iş güvenliği uzmanının bir saygınlığı vardı 5 aya neler deişti görüyorsunuz...kamu hastanesinde kurul oluşturmanın dışında ve risk değerlendirmenin dışında bir sorumluluk yok görünüyor ..karar defterini bile onylamadı müdürlük çünkü sözleşmeli iş yeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı yok..sözleşme imzalayalım diyoruz parayı hangi kalemden veririz bilmiyoruz diyorlar...dediğiniz gibi 2016 ya kadar sürünürüz herhalde ozamana kadarda ne deişir bilmem...

Haklısınız.2016 ya kadar işi yürütsek bile dayısı olan bir IGU da yerimizi alır zaten,İş Güvenliği Uzmanlığı tam bir fiyasko çıktı benim için.Biz millet olarak hangi işi elimize yüzümüze bulaştırmadıkki ? Kimse kusura bakmasın ama Almanyada doğmuş büyümüş öğrenim görmüş biri olarak söyleyebilirimki Türkiye gerçekten zihniyet açısından medeni ülkelerden en az 200-250 yıl geride...

duygu1966

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
ben de iş güvenliği uzmanlığını bırakıyorum.İlk önce bu meslek göklere çıkarıldı şimdi ise tam bir fiyasko iş yok olsa bile üç kuruşa bu kadar emeğe bu para ile çalışılmaz.İnşallah igu ları hak ettikleri yere gelir.

selimd

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Malesef kontrolsüz güç,güç değildir.sayı arttıkça kaliteden ödün verilecek ve değer düşecektir diye düşünüyorum

hulya.cimen

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
ne çektin be iş güvenliği uzmanı

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.