Tartışma Hastanelerde İş Güvenliği Uzmanlığı

Konu, 'Sağlık ve Sosyal Hizmetler Sektöründe İSG Uygulamaları' kısmında Ayşe Bekoğlu tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. eniskahya

eniskahya TÜİSAG Üyesi

MADDE 55- 20/6/2012 tarihli ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun Geçici 4 üncü maddesine aşağıdaki fıkra eklenmiştir.
    "(2) Bakanlık, usul ve esaslarını belirlemek kaydıyla, iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlara, Sosyal Güvenlik Kurumuna ödenmiş olan prim gün sayısı ile sahip oldukları belge sınıfı gibi hususları dikkate alarak üst sınıflardaki iş güvenliği uzmanlığı belgesi alabilmeleri için fıkranın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir yıl içinde kullanılmak şartıyla en fazla iki sınav hakkı verilmesine dair gerekli düzenlemeyi yapmaya yetkilidir."

2. süleymanyılmaz

süleymanyılmaz TÜİSAG Üyesi

Bazı konular belirsiz;

Mesela hastaneler önceden bu sürece dahil değilken bu görev tanımlarına pek önem vermiyorlardı. Mesela bir mühendisi mühendis oalrak değil memur vb. gibi tanımlarla gösteriyorlardı.

Sonuçta bol soru işaretli bier süreç

3. eniskahya

eniskahya TÜİSAG Üyesi

Bende yaklaşık 3,5 yıldır özel bir hastanede çalışıyorum.
    Yeni çıkan C sınıfı uzmanların çok tehlikeli sınıfta çalışabilmelerine dair tebliğe göre branşım hastanede çalışmama izin vermiyor. İSGGM'ye danıştım ve bana hastanelerde görev yapamayacağımı bildirdiler.

Şimdi aşağıdaki madde ilavesine göre tekrar B sınıfı eğitim alıp sınava gireceğim. İnşallah başarırsam Hastanelerde ve diğer çok tehlikeli sınıflardada görev yapabileceğim. Sizce doğru yorumlamış mıyım???

MADDE 55- 20/6/2012 tarihli ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun Geçici 4 üncü maddesine aşağıdaki fıkra eklenmiştir.
    "(2) Bakanlık, usul ve esaslarını belirlemek kaydıyla, iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlara, Sosyal Güvenlik Kurumuna ödenmiş olan prim gün sayısı ile sahip oldukları belge sınıfı gibi hususları dikkate alarak üst sınıflardaki iş güvenliği uzmanlığı belgesi alabilmeleri için fıkranın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir yıl içinde kullanılmak şartıyla en fazla iki sınav hakkı verilmesine dair gerekli düzenlemeyi yapmaya yetkilidir."

4. orhanyigit

orhanyigit TÜİSAG Üyesi

yayınlanan tebliğ eminimki birçok arkadaşı mağdur etti, benim 6 yıllık hastanede çalışma sürem vardı, ama mesleğim hastane karşısında olmadığı için bu tebliğden yararlanamıyorum.
    benim anlamadığım, bu sertifikayı neden verdikleri, mesleklere göre bir kanun çıkartacaklarsa bu belgeye gerek yok ki.

birde bakanlıktan çok tehlikeli sınıftaki işyerinin faaliyet alanının önemli olmadığı söylenmiş, yani hastaneye bir makine mühendisi 3 yıl herhangi bir yerde çalışmış olması, onun hastanede bakması için yeterliymiş, ben 6 yıldır hastanede çalışıyorum, ben bakamıyacağım, belkide hiç hastanede çalışmamış ama sırf birileri tarafından hastane karşısında unvanı yazıldığı için hastaneye bakabilecek.

Allah bu memlekete akıl ihsan etsin, bir kanun çıkartırken adı kanun olsun diye çaba harcanıyor, kağıt üstünde yazınca oldu gibi görüyorlar,

Allah memlekete yardım etsin.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. eniskahya

eniskahya TÜİSAG Üyesi

Bende yaklaşık 3,5 yıldır özel bir hastanede çalışıyorum.
    Şimdi aşağıdaki madde ilavesine göre tekrar B sınıfı eğitim alıp sınava gireceğim. İnşallah başarırsam Hastanelerde ve diğer çok tehlikeli sınıflardada görev yapabileceğim. Sizce doğru yorumlamış mıyım???

6. Brolin

Brolin TÜİSAG Üyesi

bu bahsi geçen hüküm konusu için birşey söylemek isterim :
    B ler 4 yıl A gibi çalışabiliyor. 2 yılı gidecek bu sınavlar vs. olana kadar.
    30 haziran 2016 ya kadar bu şekilde çalışabileceksiniz. sonrasında 2 yıl B ye düşecek sertifikalarınız. bu durumu da gözönüne alın derim.
    Tabi bunu 7 yıl C'den A için söylemiyorum.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. nereus35

nereus35 TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar bir eğitim araştırma hastanesinde 1 yıldır elektrik elektronik mühendisi olarak çalışıyorum.Kurumum c sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitimi için beni kursa göndermek istiyor.Yukarıda hastanelerde iş güvenliği uzmanlığı için 3 yıl çalışma şartının olduğu konusunda net ifadeler yok. Şimdi ben bu c sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesini alırsam hastanede bir işe yarayıp yaramayacağını merak ediyorum.

8. Ercan Mattaoğulları

Ercan Mattaoğulları TÜİSAG Üyesi

Hastaneler çok tehlikeli işyerleri sınıfına giriyor.Bu nedenle siz C alsanız bile şu aşamada bakamıyacaksınız.

9. nereus35

nereus35 TÜİSAG Üyesi

Görüştüğüm bazı kişilerde sizin söylediğinizi dediler ama sadece hastane çalışanlarına eğitim verebileceğimi belirttiler.

10. Ercan Mattaoğulları

İSG Katip'te sözleşme tanımlaman yapılmamış ise İSG mevzuatının yükümlülüklerine istinaden verilecek hiç bir resmi belgeye imza atmamanı tavsiye ederim.Attığın her imza başını derde sokmaya namzettir bilesin!

11. emineerdoğan

emineerdoğan TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar ben araştırma hastanesi kalite yon. direktoruyum. c sınfı ısg uzm. aldım suan hastaede çalışacağım ama a ya da b uzman yanında. tecrübli arkadaşlarımız varsa örnek evralarda bana yollayabilirmisiniz

12. Ercan Mattaoğulları

Emine Hanım ben size yardımcı olurum.Lakin C sınıfı İG Uzmanları Hastane Sektöründe Yetkili değildir. Biliyorsunuz Hastaneler işyeri tehlike tebliğine göre Çok Tehlikeli işyerleri sınıfındadır.

13. Ercan Mattaoğulları

Ayşe Hanım 3 yıl tecrübe diye kağıt üstünde bir şey yok ama Hastane ve Sağlık Sektöründe hizmet tecrübeniz yoksa elbetteki bu tip hizmet birimlerinde zorlanırsınız.Sizde takdir edersiniz ki Hastaneler çok tehlikeli ve biyolojik risk etmenlerine maruziyetin çokca yaşandığı yerlerdir.Malumunuz bu tip risk etmenlerine maruziyet sonucu oluşacak yükümlülükler oldukça ağırdır.

Ayşe Bekoğlu bu yazıya teşekkür etti.
  14. Ercan Mattaoğulları

çok tehlikeli işyerlerinde tam zamanlı çalışacak olan iş güvenliği uzmanlarının kesinlikle o işyerinin tehlike sınıfına uygun yani A sınıfı Uzman olması gerekiyor.

Murat KOÇAK bu yazıya teşekkür etti.
  15. orkide

orkide TÜİSAG Üyesi

Merhaba Ercan Bey;Ben de rica etsem örnek evrakları paylaşabilir misiniz?

16. Ayşe Bekoğlu

Ayşe Bekoğlu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

ercan bey, haklısınız, teşekkürler ayrıca da ama zaten çok eski bir sorudur o soru :) bnm uzmanlığa yeni başlamaya karar verdiğim zamandan kalma :)

17. Ercan Mattaoğulları

pardon eski olan benim özür dilerim....

Ayşe Bekoğlu bu yazıya teşekkür etti.
  18. ngyitmez

ngyitmez TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar,
    Hastanelerde acil durumlarla ilgili tatbikat yapan var mı?Senaryo hazırladınız mı?Yardımınıza ihtiyacım var...

19. Ercan Mattaoğulları

Acil durum senaryosuna istinaden Yangın Tahliye ve Kurtarma tatbikatı yaptırmıştım ben

20. ngyitmez

ngyitmez TÜİSAG Üyesi

Ercan bey,
    Senaryoyu uygularken itfaiyeden yardım almak gerekli mi?Kurtarma ve tahliye işlemini nasıl gerçekleştirebiliriz?Ameliyattan çıkmış yürüyemeyecek durumdaki hastalar,o anda ameliyatta olan hastalar ve yaralanmış çalışanlar olabilir.Senaryo zor mu olmalı?

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica