Tartışma Hastanelerde İş Güvenliği Uzmanlığı

Konu, 'Sağlık ve Sosyal Hizmetler Sektöründe İSG Uygulamaları' kısmında Ayşe Bekoğlu tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. süleymanyılmaz

süleymanyılmaz TÜİSAG Üyesi

Bu anketi yapmak istemenizin amacı nedir?

Ben gereksiz döküman kirliliği olarak düşünüyorum

Murat KOÇAK bu yazıya teşekkür etti.
  2. ngyitmez

ngyitmez TÜİSAG Üyesi

Hastane kalite yönetim sistemleri birçok anket yapıyor.Yapılacak böyle bir anket sonrasında mevcut durumumuzu tesbit edebiliriz ve çalışanların hiç değilse bir kısmının ilgisini çeker eğitimlerin verimini arttırabiliriz diye düşünüyorum

3. emineerdoğan

emineerdoğan TÜİSAG Üyesi

hastane afet planı hazırladım geçen yıl bu yıl revize edeceğim. Tatbikatı tek başına yapamıyosunuz çünkü birçok acil durum var ben ilk olarak yangın, deprem yaptım. bunları da afad ve itfaiye işbirliğiyle uyguladım. öncesinde AFAD eğitim verdi sonra tadbikat yaptık ama herhangi bir anket uygulamadık

ngyitmez bu yazıya teşekkür etti.
  4. emineerdoğan

ama AFAD anket uguladı eğitimden sonra katılımcılara

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. emineerdoğan

ama AFAD anket uguladı eğitimden sonra katılımcılara tavsiyem AFAD dan destek alın onlarda gerekli dökümanlar anketer var

6. ngyitmez

ngyitmez TÜİSAG Üyesi

Emine Hanım,
    Afad ücret karşılığında eğitim ve tatbikat hizmeti veriyor.Çalıştığım hastanede 1000 personel var bu da 15.000 lira gibi bir rakam tutuyor.bu yüzden iş başa düşüyor.sadece itfaiyeden destek alarak bu işi yapabiliriz sanırım.Senaryo ve anketi hazırladım.burada paylaşacağım.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. ngyitmez

ngyitmez TÜİSAG Üyesi

Hastane için hazırladığım tatbikat senaryosu.İlgilenen arkadaşlarla geliştirebiliriz...

Ekli Dosyalar:

sevilay sanlı, nida özkaya, edc ve 2 kişi daha buna teşekkür etti.
  8. ngyitmez

ngyitmez TÜİSAG Üyesi

Acil durum tatbikatlarından önce yapılabilecek anket hazırladım.

Ekli Dosyalar:

sevilay sanlı, edc ve kkadirr bu yazıya teşekkür etti.
  9. süleymanyılmaz

Hastane kaç katlı?,laboratuar kaçıncı katta, ameliyathane kaçıncı katta?

10. ngyitmez

ngyitmez TÜİSAG Üyesi

Her ikisi de ön cepheden -1 ve arka cepheden zemin katta

11. süleymanyılmaz

Planlama yetkilisi bu durumda ne yaptı?
    Laboratuarda hangi tip yangın tüpü vardı?
    Mesai saatleri içerisinde olan bu yangında laboratuar ve radyoloi bölümdeki hastalara ne oldu, onlar dururken hemen katlardaki hastalara yöneldik?
    Kattaki hastaların tahliye triaı neye göre ve nasıl yapıldı?
    Biraz fabrika örneğinin hastaneye uyarlanması gibi olmuş

SÜLEYMAN YILMAZ
    SAĞLIK BAKANLIĞI HASTANE AFET PLANI EĞİTİMCİSİ

orhanyigit bu yazıya teşekkür etti.
  12. süleymanyılmaz

-1. katta olan bir yangında 2. katın boşaltılması tercih edilecek bir durum değildir

orhanyigit bu yazıya teşekkür etti.
  13. ngyitmez

ngyitmez TÜİSAG Üyesi

Süleyman bey,
    bu konuda örnek bir senaryo paylaşmanız mümkün mü?Malum hepimiz bu işi öğreniyoruz.Sizin gibi tecrübeli uzmanların yardımlarına ihtiyacımız var.

14. Murat KOÇAK

Murat KOÇAK TÜİSAG Üyesi

Sayın meslektaşlarım,

Kimse toplam kalite birimini devreye sokmuyor mu? Kimse TK müdür. Bahsetmemiş. Bu çalışmamaları yanlız başımıza yapmak yanlış, kalitenin prosedürleri bie o kadar çok yardımcı olur ki ...

Ayşe Bekoğlu bu yazıya teşekkür etti.
  15. Ercan Mattaoğulları

Ercan Mattaoğulları TÜİSAG Üyesi

Ayşe hanım bu bilgiye nerden ulaştınız?Şu an için Kamu Hastanelerinde böyle bir durum sözkonusu değil daha doğrusu Kamu Hastanelerinde bu işin idari ve hukuki alt yapısı oluşturulmadı.Hastaneler Çok Tehlikeli işyerleri biliyorsunuz..Bana kalırsa Her Hastaneye bir İSGB kurulması lazım..İşin garip olan tarafı her Hastaneye İSG Kurulu kurdurduk lakin işyeri hekimi ve iş güvenliği uzm.bulundurma zorunluluğu 2016 yılında başlıyor düşünebiliyormusunuz..Bizler Hastanelerde Kalite Yönetim Direktörleri olarak yıllardan beri zaten İş Sağlığı ve Güvenliği ile alakalı bir çok prosedürün yerine getirilmesine öncülük ediyoruz..

16. Ercan Mattaoğulları

sonuç itibari ile Hastanelerde bir fabrika gibi işyeri değilmi Bu tür planlamalarda amaç temel mantıki altyapıyı oturtmaktır diye düşünüyorum..Örneğin İşyerlerinde İSG kurulu Okullarda OSG Kurulu oluyor oysa kuruluş felsefesi ikisininde aynı...

17. Ayşe Bekoğlu

Ayşe Bekoğlu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

Ercan bey o mesaj 2 nisan 2013 tarihlidir

18. Ercan Mattaoğulları

Pardon doğrudur...belkide ben o tarihte kaldım güncellenmeliyim...:)

19. Ayşe Bekoğlu

Ayşe Bekoğlu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

Murat bey sorun şu ki çoğu işletmede kalite birimi yok :( kalite dediğimizde akıllarına istedikleri özelliklere sahip son ürün geliyor sadece...

Murat KOÇAK bu yazıya teşekkür etti.
  20. süleymanyılmaz

Hastaneler bu konuda daha raahat. Çünkü Sağlık Bakanlığı Hizmet Kalite Standartları ve Hasta ve Çalışan Güvenliğinin Sağlanmasına Dair Tebliğ ve Yönetmelikle belirli bir temellleri var. Yazılı doküman olarak bazı düzenlemeler mevcut. Hastanelerde kalite birimi de kurulması zorunlu olduğu için bu konular biraz daha iiyi. Burada uzmana düşen kendi İSG bilgisi ile kalitecinin sağlık mevzuatı bilgisini yorumlaması ve hem sağlık mevzuatına hem de çalışma mevzuatına uygun çalışmalar yapabilmesidir. Bir yandan İSG mevzuatı derken, diğer yandan da kurumu sağlık mevzuatı bakımından zora düşürmemesi.

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica