Haber : Haydi, Bir Türkçe Sevabı İşleyip…“ Yabancı Tabela Kirliğine Son Verin! ”

• Konbuyu başlatan enginkonyalıgil
  • Başlangıç tarihi
E

enginkonyalıgil

Guest
Engin KONYALIGİL

Alışveriş merkezleri, hastane veya lokantalara kadar hayatımızın her bir noktası yabancı isim istilasına uğramış bulunmakta, dünyada en çok konuşulan ilk 5 dil arasında yer alan Türkçemizin zenginliği neden tabela veya marka isimlerine yansımıyor anlayamıyorum? Ülkemize mi, şehrimize mi, dilimize mi, yoksa kendimize mi güvenmiyoruz?

Akşam işten geldikten sonra yemek veya çay sırasında mutlaka televizyon kanallarını gezinmekteyiz. Gezindiğimiz ilk on kanalın 6’sı yabancı isim! Biraz iç sesimize kulak verelim isterseniz.

“Keşke bugün Pazar olsaydı, güzel ‘brunch’ yapardım.” Diye aklınızdan geçirmeyeniniz var mıdır acaba?

“Hey, panpa! Saat 14.00 da ‘astoria capital center’ da buluşuyoruz tamam mı?”

“Hanımefendi merhaba, ben ‘X marketing’ den Ali; siparişlerinizi nereye bırakmamızı istersiniz?

-Merhaba, ben şuanda ‘Çiftlik Mashattan’ da bulunan ‘Scrappy’ adlı ofisimdeyim! Buraya getirebilirseniz sevinirim.

Bu ne ya! Burası Türkiye değil mi kardeşim?

Dilimizi sonsuza kadar yaşatmak için Orhun Kitabelerini yazan, taşlara kazıyan bir milletin torunları bugün tabelalara yabancı isimleri yazmayı maharet sanıyor. Lütfen Çiftlik’te, Gazi Caddesi’nde gezerken veya Atakum Sahili’ne gittiğinizde dikkatlice bakın etrafınıza, ne kadar çok yabancılaştığımızı göreceksiniz.

Yani şunu anlayamıyorum. Köşe başına açılan küçük bir dönerci kendine niçin ‘Dönerchi’ der. Veya bildiğimiz oto satıcısı niçin ismini ‘Kılçık’s Auto’ diye koyar. Bu kadar güzel Türkçemiz delik deşik edilmesi sizce de garip değil mi?

Samsunda bile kendi dilimizde bir işyeri bulmak artık zorlaşmaya başladı.

İşyerlerine yabancı isim koyanlar benden daha az mı, Türkiye’yi, Türkçeyi seviyor?

Peki, ülkemizi tehdit eden tehlikeler konusunda saatlerce yorum yapanların, işyerlerine yabancı isim koyarak ülkemizin en büyük değeri olan Türkçeyi bozmaları bir çelişki değil midir?

İşyerlerine yabacı isim verenler acaba çocuklarına da yabancı isim koyabiliyorlar mı?

Velhasıl, bence memlekette ve şehrimizde en az bilinen ve her geçen gün yıpratılan bir lisan varsa oda Türkçedir. Yabancı marka ve tabela hayranlığının ne zaman biteceği bilinmez, fakat günlük kullandığımız gazete, dergi, yiyip içtiğimiz pek çok şeyin yabancı olmasını kabullenmeli miyiz? Bilemiyorum. Farkındaysanız bizler yabancı isimlere artık hiçte yabancı değiliz. Toplumca Türkçemizi eğip bükmeye devam ediyoruz.

Saygılarımla.

“Kalbiniz asıl sahibine emanet olun.”

Not: Yazıda kullanılan yabancı isimlerin her biri marka ismi olmayıp, tamamen örneklendirmedir.

Moderatör tarafında düzenlendi:
!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.