Soru : Hazırlanmış Sahte Topraklama Raporu İş Güvenliği Uzmanını Sıkıntıya Sokabilir Mi?

Emre YILMAZLAR

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Merhabalar, bir osgb de çalışmaya başladım bir firmanın elektrik hattı eski olduğundan temiz çıkmayacağını firmanın elektrikçisi biliyor ve topraklama raporunu almıyorlar bakanlıktan denetime geldiler müfettişler bunu istedi haliyle göremeyince ve firmada sahte bir topraklama raporu ayarlayacakmış burada beni etkileyen bir durum olabilir mi? şu anda veya ileriki zamanlarda...

YaseminKARADİŞ

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
Sahte rapor kime hazırlatıyor. Hazırlayan nasıl kabul ediyor. Size neden söylüyor. Ayrıca zaten raporu hazırlayan sorumlu olur. Uygun olmayan bir duruma onay verdiği için.

Emre YILMAZLAR

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Sahte rapor kime hazırlatıyor. Hazırlayan nasıl kabul ediyor. Size neden söylüyor. Ayrıca zaten raporu hazırlayan sorumlu olur. Uygun olmayan bir duruma onay verdiği için.
X elektrik firmasına yaptırıyor. Akredite bir kurumda değil. Hâlâ raporu getirecekler sözde ne olacal bilmiyorum. Firmanın elektrikçisi söyledi bana yetkililer biliyorum diye bilmiyorlar.

murat2242

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
X elektrik firmasını raporuyla beraber bakanlığa şikayet edin.Onaylı defterede periyodik kontrolün ehil kişiler tarafından akredite firmalara yapılması gerektiğini yazın.

YaseminKARADİŞ

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
X elektrik firmasını raporuyla beraber bakanlığa şikayet edin.Onaylı defterede periyodik kontrolün ehil kişiler tarafından akredite firmalara yapılması gerektiğini yazın.
X elektrik firmasına yaptırıyor. Akredite bir kurumda değil. Hâlâ raporu getirecekler sözde ne olacal bilmiyorum. Firmanın elektrikçisi söyledi bana yetkililer biliyorum diye bilmiyorlar.

Burada sizi bağlayan bir durum yok. Size söylemeselerdi haberiniz olmayacaktı en nihayetinde. Yönetmeliklerde akredite kurum tarafından yapılması gerektiği yazmıyor ama siz tespit öneri defterine akredite kurumdan yapılsın diye öneride bulunabilirsiniz. Sonuçta İSG uzmanı işi yaptıran kişi değil işin yapılması için öneride bulunan kişidir.

Emre YILMAZLAR

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Burada sizi bağlayan bir durum yok. Size söylemeselerdi haberiniz olmayacaktı en nihayetinde. Yönetmeliklerde akredite kurum tarafından yapılması gerektiği yazmıyor ama siz tespit öneri defterine akredite kurumdan yapılsın diye öneride bulunabilirsiniz. Sonuçta İSG uzmanı işi yaptıran kişi değil işin yapılması için öneride bulunan kişidir.
aynen öyle bana söylemeseler ben temiz diye bilecektim. müfettişler geldi rapor müfettişlerden bir gün önce ellerine geçti firmanın ve rapora baya takıldı müfettişler. Raporda sadece ölçülen değer ve sınır değer bilgisi vardı. Açma akımı, anma akımı gibi değerler yazılmamış, sınır değeri de sabit 2 yazmışlar bu böyle olmaz fakat sorumluluğu alıp imzaladıysa kabul edelim uğraştırmayalım sizi de deyip kabul ettiler.

okhan

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar,
Periyodik kontroller akredite kurumda yapılacak diye birşey yok. Yönetmeliğimizde sadece böyle bir zorunluluğun getirilmesine Çalışma Bakanlığı yetkilidir yazıyor. Takılmayın akreditasyona, önemli olan testi yapan yetkin kişidir, işini sağlıklı yapması onun vicdanını da yakından ilgilendirir.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.