HES hakkında ??

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında isg_expert tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

  1. isg_expert

    isg_expert TÜİSAG Üyesi



    ÜRETİMDE OLAN 100 ÇALIŞANLI BİR HİDROELEKTİRİK SANTİRALİ İLE C SINIFI UZMAN PART - TİME SÖZLEŞME İMZALAYABİLİRMİ. YOKSA SADECE DANIŞMANLIK MI YAPABİLİR.

    İYİ ÇALIŞMALAR.



     
  2. res_hes(Bora)

    res_hes(Bora) TÜİSAG Üyesi



    Bildiğim kadarıyla elektrik üretimi çok tehlikeli sınıfta yer alıyor bu sebeple sadece A sınıfı uzman bu hizmeti verebilir. Siz c sınıfı olarak ancak danışmanlık hizmeti verebilirsiniz ki bu işverenin kanuni sorumluluğunu düşürmez.



     
  3. isg_expert

    isg_expert TÜİSAG Üyesi

    tehlike sınıfları tebliğine göre:
    Madde 1 :
    Tehlikeli işler; (B sınıfı)
    80) elektirik işletmeleri ve dağıtım işleri (santral inşası ve şebeke inşaatı hariç)

    Çok tehlikeli işler;(A sınıfı)
    71) elektirik enerjisinin üretimi

    Madde 2 :
    (1) Bir işyerinde muhtelif işlerin yapılması durumunda, işyerinde yapılan asıl iş tehlike sınıfının tayininde temel alınır.

    (Not: yeni çıkacak olan yasaya göre c sınıfı uzman b sınıfı uzzmanlığa yükseleceği için B sınıfı uzman olarak düşündüm.)

    bu tebliğe göre B sınıfı çalışabilirmi. Maddelerde bir anlam çelişkisi var gibi.

    iyi çalışmalar.

     
  4. chable

    chable TÜİSAG Üyesi

    Hayır.

    Çelişki yok.

    Elektrik enerjisinin üretimi çok tehlikeli sınıfa girer. Elektrik İşletmeleri (Satış gibi) veya Elektrik Dağıtım şirketleri ise Tehlikeli işlere.

    Bu nedenle HES santralinde mevzuat olarak sizinle anlaşma yapılamaz. Ancak A sınıfı bir uzmanla çalışılabilir.



    TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !



     
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş



Yandex.Metrica