Soru : Hidroelektrik Santralleri (hes)

krmbz

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar selam;

Uzmanlığını yaptığm bir inşaat şirketler grubu, hidroelektrik santrali işine el attı. Dolayısı ile birden bire kendimi hes içerisinde buldum.

Konu ile ilgili tecrübem çok yetersiz olduğundan, konuyu sizlerle paylaşmak istedim. Daha bu işe yeni girmişken, eüaş tarafından; işletmenin risk analizi v.b. bilgilerinin acilen kendilerine gönderilmesini isteyen bir yazı da aldım. Kısacası acilen risk analizi yapmaya başlamam ve diğer gerekli tüm prosedürleri bir an önce tamamlamam gerekiyor.

Verebileceğiniz her türlü bilgi ve yorum işime yarayacaktır. Yardımlarınızı esirgememenizi rica ederim.

krmbz

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Hiç kimsenin bilgisi yok mu bu konuda?

Gül Saraç

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Merhaba,
İşle ilgili yapım metodu vermeden, işin özünü anlatmadan sizden nasıl risk analizi talep ederler anlamadım. Çalışacağınız alanlarda öncelikle hangi işlerin yapıldığını öğrenin ve bilgi talep edin yoksa riskleri görmeniz zorlaşır. Hes söz konusu olunca bir dünya risk analizi ortaya çıkacaktır. Tünellerden mi, bina yapımından mı sorumlusunuz hangi lokasyonlarda görev alacaksınız bilgi verirseniz size yardımcı olmaya çalışırım.

krmbz

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Merhaba Gül Hanım;

İşletme aslında yeni kurulan bir işletme değil. Zaten uzun zamandır faal olan bir işletme. Sadece ihale ile belli süreliğine işletmesina talip olduk ve aldık. Yani mevcutta kurulu bir düzen ve üretim gerçekleşiyor zaten.

h&s

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Olsun yine risk analizini tek başınıza hazırlayamazsınız. RA bir ekip ile beraber oluşturulur ki bu durumda sizin hiçbir tecrübeniz olmadığınızdan sadece formu ekipteki kişilerin katkıları ile bilgisayarda toparlayıp yazmak kalıyor. Ayrıca bu iş inşaat tan farklı olup olayın içine process safety girmekte bu da son derece teknik bir konu olup bunu sizden hazırlamanızı beklemeleri konu hakkında ne kadar bilinçsiz olduklarının göstergesi. Yapacağınız tek şey Santral müdürü, operasyon mühendisleri ve teknisyenleri toplayıp beraber hazırlamanız olacaktır.

krmbz

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Cevaplarınız için teşekkür ederim. Bir şekilde halleceğiz ama ne şekilde bakalım.

muratdurmus

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Bence de bir ekip gerekir.

kapt_gokhan

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Cevaplarınız için teşekkür ederim. Bir şekilde halleceğiz ama ne şekilde bakalım.
hocam selamlar elinizde kaynak olarak kullanabileceğim bir risk değerlendirme çalışması varmıdır?

ABDULHALİM

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Arkadaşlar selam;

Uzmanlığını yaptığm bir inşaat şirketler grubu, hidroelektrik santrali işine el attı. Dolayısı ile birden bire kendimi hes içerisinde buldum.

Konu ile ilgili tecrübem çok yetersiz olduğundan, konuyu sizlerle paylaşmak istedim. Daha bu işe yeni girmişken, eüaş tarafından; işletmenin risk analizi v.b. bilgilerinin acilen kendilerine gönderilmesini isteyen bir yazı da aldım. Kısacası acilen risk analizi yapmaya başlamam ve diğer gerekli tüm prosedürleri bir an önce tamamlamam gerekiyor.

Verebileceğiniz her türlü bilgi ve yorum işime yarayacaktır. Yardımlarınızı esirgememenizi rica ederim.
Aynı sorun bende de var .. 10 kişinin çalıştığı bir HES bu hafta risk analizi yapmam lazım bulursam mail atacağım

Moderatör tarafında düzenlendi:

Bülent Acar

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Faydalı olması dileğiyle...

Ekli dosyalar

• ACAR HES.xlsx
    131.6 KB · Görüntüleme: 130
!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.