Hidrolik hortum patladı bu bir near miss midir?

Konu, 'İş Kazaları Hakkında' kısmında Okan67 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. Okan67

Okan67 TÜİSAG Üyesi

Diyelim bir makinanın yanında çalışan bir kişi var ve hidrolik hortum patladı ve işçi bunu fark edip kenara çekildi.
    Bu bir iş kazası mıdır? Yoksa bu bir bakım uygunsuzluğu mudur?

Bu işle fabrika bakım bölümü mü yoksa isg bölümü mü ilgilenmelidir?

Yorumlarınızı alabilir miyim?

2. A. Aytuğ KADIOĞLU

A. Aytuğ KADIOĞLU TÜİSAG Üyesi

Kaza olması için işçinin bir şekilde zarara uğraması gerekir. Zarar yoksa kaza olarak değerlendiremeyiz. Ramak kala olarak değerlendirilebilir. Hortumun patlama sebebi araştırılır. Bakım yapılmadığı için mi, hatalı montaj/kullanım mı, yoksa patlaması olağan fakat isg açısından tedbir mi alınmamış (tecrit gibi), bunlar analiz edilir. Fakat durumla genel olarak bakım sorumlusu ve iş güvenliği sorumlusu birlikte ilgilenmelidir.

Şunu da eklemek gerekir ki, işçi kenara çekildi, kendini kurtardı. Fakat patlamanın şiddeti çok büyüktü ve işçiyi psikolojik olarak etkiledi diyelim. İlerleyen günlerde işçi sürekli bunu düşünür hale geldi, "ya kenara çekilemeseydim, ya bana zarar gelseydi" gibi kendi kendini yemeye başlarsa bu da iş kazası olarak kabul ediliyor diye biliyorum. Ruhsal etkilenmeler de isg nin kapsamındadır.

surveyan, volkan seven ve Tolga_34 bu yazıya teşekkür etti.
  3. alix

alix TÜİSAG Üyesi

Bu bir olaydır ve uygunsuzluktur. Near miss'e güzel bir örnektir. Near Miss'i '' az kalsın, neredeyse ... di,du (m,n) sorularla hangi kategoriye dahil edeceğinizi bulabilirsiniz. Fiziksel ruhsal ve psikolojik kısa bir süreliğine dahi bir etkilenme söz konusu ise iş kazası olarak kayıtlara geçilebilir.

Tolga_34 bu yazıya teşekkür etti.
  4. Cem AKBULAK

Cem AKBULAK TÜİSAG Üyesi

basitçe şöyle söyleyeyim;
    patlayan hortum işçinin kafasını veya bir uzvunu sıyırdı geçti ise near-miss..(ramak kala),
    kafasına veya bir uzvuna vurdu ve yaraladı ise iş kazası,
    sadece patlayıp hiçbir etkisi olmadıysa.. olaydır...

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. Okan67

Okan67 TÜİSAG Üyesi

Yorumlar için teşekkürler...Umarım herkese yararlı olmuştur. Biz de near-miss olarak değerlendirdik...

6. aygunercan

aygunercan TÜİSAG Üyesi

Güzel cevaplar gelmiş.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. Salih

Salih TÜİSAG Üyesi

açıklamalar gayet güzel olmuş

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Üyelerimiz bu sayfayı aşağıdaki aramalarla bulmuştur :

1. komatsu loderde sik sik hortum patlamasi

Yandex.Metrica