Bilgilendirme Hidrolik Presler Hakkında Bilgiler

Konu, 'Makine Mühendisleri İçin Gerekli Bilgiler' kısmında Cem AKBULAK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. Cem AKBULAK

Cem AKBULAK TÜİSAG Üyesi

tezgah ve makinalar hakkında bilgilendirmelerim devam ediyor...aşağıdaki dosyada hidrolik presler hakkında bilgiler mevcuttur...en fazla iş kazalarının ve uzuv kayıplarının olduğu presleme işlemleri,makinayı iyi tanımakla ve tehlikelerini bilmekle önlenir diye düşünüyorum....

Ekli Dosyalar:

2. Cem AKBULAK

Cem AKBULAK TÜİSAG Üyesi

preslerde genel iş güvenliği kurallarına ait dosya aşağıdadır....

Ekli Dosyalar:

3. Cem AKBULAK

Cem AKBULAK TÜİSAG Üyesi

4 tesirli ve yüksek tonajlı bir hidrolik prese ait resim....sanıyorum 800 veya 1000 tonluk olabilir....robotlarla parça yükleme ve alınması yapılmakta...turuncu renkli malzemeler,alt ve üst kalıplardır...

4. mervea.

mervea. TÜİSAG Üyesi

cem bey bu güzel paylaşımlar için çok teşekkür ederim benim gibi acemi iş güvenlikçilere çok faydalı oluyor.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. Cem AKBULAK

Cem AKBULAK TÜİSAG Üyesi

rica ederim merve hanım...elimden geldiğince yardımcı olmaya ve bilgilendirmeye devam edeceğim...:)

6. mehtap yanmaz

mehtap yanmaz TÜİSAG Üyesi

merhabalar Cem bey. ben isg 2. sınıf öğrencisiyim. preslerde iş güvenliğiyle ilgili bir tez hazırlamaya çalışıyorum bilgilerinize baktım ve bana yardımcı oldu teşekkür ederim.ancak bana daha detaylı ve geniş bilgi yelpazesine ihtiyacım war yardımcı olabilirseniz gerçekten sevinirim kolay gelsin..

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. Burak HEKİM

Burak HEKİM TÜİSAG Üyesi

konu ile ilgili olarak bende ufak bir iki sunum eklemek isterim. iyi çalışmalar.

Ekli Dosyalar:

8. FİLİZ FİYCİ

FİLİZ FİYCİ TÜİSAG Üyesi

biz dün pres tezgahında ufak bi iş kazası geçridik ama ynede korktuk çok şükür bişey yok çnkü işçinin hatası yapacağı işi bilmediği için ve ustabaşınında yanlış yönlendirmesi yani burda usta başı fazla iş yükü olduğu için gözden kaçırmış işçide yaptığı işi az bucuk bilse yada tehlikelerini ama bizede ders oldu bütün işçileri topladık başda anlatmştk ama bir musiber bin nasihattan iyidir inş kimse iş kazasıyla karşı karşıya kalmaz

hızır akbulut bu yazıya teşekkür etti.
  9. akincaylak_35

akincaylak_35 TÜİSAG Üyesi

filiz hanım ,

benim bulunduğum fabrikada da bir çok hidolik ve eksanik pres mevcut.preslerde çalışan her arkadaşa çalıştığı presteki güvelik önlemlei ve riskle hakkında bilgilendirme eğitimi yapıyoruz. ve ii önde geri bildirimler alıyoruz. onun haricinde preslerde olması geeken güvenlik önlemler ,
    1)fens
    2)switch
    3)çif el kumanda sistemi
    4)ışık bariyeri
    5) en önemlisi E/K yapılması

bu önlemler olduğu takdirde kaza olma olasılığını baya bi azaltmış oluyoruz ancak insan faktörü olduğu sürece sıfıra indiremiyoruz. geçmiş kaza istatistiklerine bakarakta kaza sayısı fazla olan yerlere robot koyuyoruz.

erkanersoy, deryayran ve FİLİZ FİYCİ bu yazıya teşekkür etti.
  10. sinemis

sinemis TÜİSAG Üyesi

5) en önemlisi E/K yapılması nedir??

11. Ersin

Ersin TÜİSAG Üyesi

emniyetli kontrol modülü dediğimiz elektronik sistemler sanırım

12. akincaylak_35

HAYIR ARKADAŞLAR ETİKETLE KİLİTLE SİSTEMLERİ

sinemis bu yazıya teşekkür etti.
  13. Ersin

Ersin TÜİSAG Üyesi

plc kontrol sistemini de eklemek lazım

Orhan YILMAZ, erkanersoy, Recep GÜLER ve 4 kişi daha buna teşekkür etti.
  14. akincaylak_35

plc sisteminide ekleyelim tabi, ama kilitleme sistemi direkt enerji kaynağını kitlediği için daha iyi.tabi şuda var çalışanların kilit takma enerji kaynaklarını kesme gibi bir alışkanlıklarının olması lazım..

15. kahraman kurt

kahraman kurt TÜİSAG Üyesi

hidrolik ve pinomatik
    preslerde ne tur guvenlik işaretleri kullanmak zorunludur

16. SEG

SEG TÜİSAG Üyesi

benim koyduklarım : enerji kaynaklarına enerji işaretleri (elektrik ve hava) el sıkışma riski, ses düzeryine göre kulaklık-tıkaç takmak zorunludur işareti

17. Aslanreis

Aslanreis TÜİSAG Üyesi

Merhaba, Hidrolik Presler hakkında tehliklerin ve kazaların çok fazla olduğu doğrudur. Fakat kazaların önlenebilmesi için bazı kurallara göre önlemler almak gerekir. Bu kuralların ne olduğu konusunda çok farklı kişilerden farklı cevaplar alabilirsiniz. Yada sizlerde kurallar koyabilirsiniz.
    Bu konuda global anlamda neler yapılıyor? Bu konuda bilgilenmeniz gerekiyor diye düşünüyorum. Özelikle Makine Emniyeti konularında Avrupa'da yürürlükte olan standartları okumanız ve emniyet önlemlerini bu standartlar çerçevesinde almanız yada işverenlerden bu konuda aksiyon yapmasını beklemenizdir.
    Bu konularda ileriki aşamalarda EN standartlarından ve 2006-42-AT makina direktifinden bahsedeceğim.
    Hidrolik Presler için kullanmanınız ve uygulamanız gereken standart EN-693 Hidrolik Pres Standartdıdır.
    Detaylı bilgiler için bekleyiniz.

SuİSG bu yazıya teşekkür etti.
  18. Aslanreis

Aslanreis TÜİSAG Üyesi

EN693 standardını okumanızı öneririm...

erkanersoy bu yazıya teşekkür etti.
  19. REFİKABEYAZADAM

REFİKABEYAZADAM TÜİSAG Üyesi

bunun için ne düşünüyorsunuz arkadaşlar.

Ekli Dosyalar:

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Üyelerimiz bu sayfayı aşağıdaki aramalarla bulmuştur :

1. presler ve isg kuralları

Yandex.Metrica