Hijyen Eğitimi

senel

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Merhaba arkadaşlar, görev yaptığım firma dondurulmuş gıda toptan satış ve dağıtımını yapıyor, bu firmada hijyen eğitimi alınması gerekiyor mu?

hseuca

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Merhaba arkadaşlar, görev yaptığım firma dondurulmuş gıda toptan satış ve dağıtımını yapıyor, bu firmada hijyen eğitimi alınması gerekiyor mu?
Sağlık bakanlığının yayınladığı genelge de 5 temmuz 2014 itibariyle portör muayenesi olması gereken personelin olduğu yerde portör muayenesinin kaldırılması sebebiyle İş Hijyeni eğitimi alma zorunluluğu getirildiği ve kontrollerde bu eğitimi olmayan personel tespit edilirse 250-1000 tl arası ceza kesileceği belirtilmiştir.

senel

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Bu kişilerin gıda ile teması yok..

İş Sağlığı ve Güvenliği

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Sayın SENEL

Hijyen yönetmeliği
Kapsam
MADDE 2 –
(1) Bu Yönetmelik aşağıda belirtilen iş kollarını kapsar:
a) Gıda üretim ve perakende iş yerleri.
b) İnsani tüketim amaçlı sular ile doğal mineralli suların üretimini yapan iş yerleri.
c) Kaplıca, hamam, sauna, berber, kuaför, dövme ve pirsing yapılan yerler, masaj ve güzellik salonları ve benzeri yerler.
ç) Otel, motel, pansiyon ve misafirhane gibi yerler.
d) Komisyon tarafından hijyen eğitimi verilmesi uygun görülen diğer iş kolları
şeklinde belirtmektedir.
Perakende ile Toptan satış arasında fark olmakla birlikte daha sağlıklı olması için Halk eğitim merkezleri , mesleki eğitim merkezlerine sormanızda fayda vardır.

Tuğçe GÜLER

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Merhabalar,

Hizmet verdiğim bir firmadan hijyen eğitimi talebinde bulundum. Firma gıda üretimi yapmıyor ancak, ofis boy olarak çalışan yaklaşık 10 kişi var. bu kişiler mutfakla ilgileniyor, çay demleme işlemini onlar yapıyor. Ancak çalışanlar çay servisini kendileri yapıyorlar. bunun dışında temizlik işlerinden de sorumlular. bu kişiler hijyen eğitimi alma zorunluluğu kapsamında ancak işveren vekili yönetmelikte açıkça bunun belirtilmediğini söylüyor. nasıl bir kanıt gösterilebilir acaba?

Yardımlarınız için teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.