Hızar ve Freze'ler için İSG önlemleri

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında kalsit tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. kalsit

kalsit TÜİSAG Üyesi

Herkese selamlar,
    Şu an bir OSGB'de çalışıyorum ve yaklaşık 10 firmanın isg uzmanlığını yürütüyorum. Bunlarda 3-4 tanesi mobilyacı.
    Sorum şu; mobilya sektörü imalatında kullanılan freze ve hızarlar için ne tür önlemler almak lazım? Özellikle freze denen alet tam bir canavar, elle temas ettiği anda eli kıyma haline getiriyor. Teknolojik olarak kapak yapmak mümkün değil, sensör koyma imkanıda yok. makina yaklaşık 8000 devirde dönüyor ve çeşit çeşit bıçakları var. Çelik örgü eldiven düşündüm ama oda kendisi makinaya kapılırsa daha büyük tehlikelere yol açabilir.
    Bu konuda deneyimi olan varsa yardımını rica ediyorum.

2. Cem AKBULAK

Cem AKBULAK TÜİSAG Üyesi

aman eldivenden uzak durun..hele ki dönel aksamlı makinalarda..koruyucu gözlük ve kulaklık haricinde kkd pek mümkün görünmüyor açıkçası..belki freze bıçağına kapak değil de hareketli yaylı muhafaza yapma imkanı olabilir mi? diye düşünüyorum..iş parçasıyla hareket eden gibi bişeyler...

Tolga_34 bu yazıya teşekkür etti.
  3. murkiv5555

murkiv5555 TÜİSAG Üyesi

freze için sensörlü durdurma yapılabilir belki yerinde tespit edilmesi gerekir...

4. Tolga_34

Tolga_34 TÜİSAG Üyesi

Freze, hızar, planya kelimelerini okuyunca çocukluğumda yaz tatillerindeki çıraklık dönemlerim aklıma geldi :) Bu makinelerden oldum olası korkmuşumdur :)
    Konumuza gelince, tüm bu makineler aslında hep emniyetli kullanım aparatları ile üretilirler. Ancak zaman içinde, kıymetli kardeşlerimiz bu aparatları işlerini yavaşlattıkları için, ustalarından gördükleri şekilde çalışabilmek için vs. vs. nedenlerden dolayı hep sökerler. Ve zaman içinde çalışan sirkülasyonu olduğundan dolayı da, kimse bu aparatların hakikaten bu makinelerin üzerinde olup olmadıklarını bilmezler. Çünkü bizde mesleki eğitim demek, "usta ne ve nasıl yapıyor ise aynısını yapmak" olarak algılanır çoğu zaman.
    Freze, planya ve hızar makinelerinin muhafazaları sökülmüş bile olsa, malzemeyi dönen bıçağa (roller blade) iterken kullanılması gereken L tipi emniyet ve malzeme kılavuz aparatları vardır, ancak kullanılmaz. Ayrıca malzemeyi makine tablasına sabitlemek için kullanılması gereken emniyet işkenceleri (safety screwer) vardır, ama bunlarda ya kırıktırlar, ya da sökülmüşlerdir. Nedenleri ise hepimizin bildiği gibi çok basittir : "Ben yıllardır bu işi yapıyorum :) "
    Dolayısı ile mevcut durumu incelemek ve tespit edilen tehlikeli durumlara karşı gerekli önlemler alarak, Tehlikeyi Kaynağında Yok Etme prensibini uygulamak çoğu zaman sahada mümkün olmayabilir. Üzerine bir de İSG Uzmanı olan kişilerin "herşeyi bilen" :) olarak algılanması gündeme geldiğinde, sıkıntı iyice büyür.
    Size tavsiyem, bahsettiğiniz firmalarda kullanılan makine ve ekipmanların üzerinde bulunan üretim kodlarından istifade ederek, doğrudan Kullanım Kılavuzlarını internet üzerinden elde ederek, burada belirtilen emniyet malzemelerini ve emniyet usullerini gözden geçirmenizdir.

Ayrıca, aşağıdaki linkleri incelemeniz uygun olur
    http://www.umityanardag.com/index.php/isguvenligi/43-iguevenliigenel-i-guevenlii/153-freze-tezgah
    http://www.zaferkeskin.com/issagligi.html
    http://www.burla.com/pdf/metal_isleme_makinalari/masaustu_matkap_ve_freze_tezgahlari/JMD15-JMD18.pdf

Aklınızda olsun, dönen bıçak, taş, uç vb. gibi olan ekipmanlarda kesinlikle eldiven kullanılmaz. Bunlar hep ayarlanabilir muhafazalar (adjustable safe guards) veya otomatik ayarlanan muhafazalar (Automated Adjustable Safe Guards) ile üretilirler hep.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

Ekli Dosyalar:

Şua, dedea, Tülin Atik ve 4 kişi daha buna teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica