İşçilerin Özlük Dosyaları Hakkında

çevreisgc

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Diğer
Başka yerde sigortalı olup firmamda çalışan işçiler ve sigortasız çalışan kişiler var .
isg ile ilgili eğitim, kkd, talimat... herşeyi onlara da uyguluyorum.
Gelen müfettişler karşında sorun yaşamamak için ne yapmalıyım.
Mesela başka yerde çalışanlar için

Murat KOÇAK

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (A)
Peki bu özlük dosyaları muhasebecilerde duruyor ok. Benim işyerlerine de öyle. Fakat müfettiş işyerine denetime geldiğinde işçilerin özlük dosyalarını getirin derse ne olacak ?
Muhasebeciye bi koşu getir evrakları mı diyeceğiz. Zira işyeri benzin istasyonu olup şehir dışında mesela ?

süleymanyılmaz

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
İş Veren
İşin doğrusu özlük dosyasının kurumda durmasıdır. Ancak az çalışanın olduğu şirketlerde doğrudan bu iş ile ilgilenecek kimse gerek görülmediği ve muhasebecinin bu işleri yaptığı ve bildiği için muhasebecilerde durur. Bence personel işe başlangıç işlemlerinden sonra dosyasının muhasebecide değil kurumda durması daha iyi olur. Çünkü eğitim kayıtları, KKD formu da konulacaktır. Muhasebecide durması durumunda bu belgeler ortada dura dura kaybolur :)

gizem kuruefe

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
bizim personel özlük dosyaları İK da duruyor. ama içinde eksikler var tabi iş güvennliği ile ilgili istenen özel evraklar gibi. ben bunlar için ayrı özlük dosyası yapmama gerek var mı? belgeler geldikçe onlarda ki dosyaların içine mi yerleştiriyim sizce?

Aybike Demiroz

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Merhaba,

İSG uzmanının normalde gizlilik arz eden çalışanların medikal dosyalarına yasal olarak erişim hakkı var mı?

"TUGCE"

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
4857 SAYILI İŞ KANUNUNA GÖRE İŞÇİ ÖZLÜK DOSYASINDA BULUNMASI GEREKLİ EVRAKLAR:

1.Sgk İşe giriş bildirgesi
2Ağır ve Tehlikeli işler Sağlık raporu
3.Akciğer grafi sonuçları(Akciğer filmleri hariç.Akciğer filmi 35*35cm ebatlarında olduğu için her işçi’nin ayrı ayrı isimleri yazılarak dosyalanmalı)
4.Kulak odiyometrisi
5.Solunum fonksiyon testi
6.Tetanos aşı kartı veya tetanos aşı sonuçları
7.Çalışma Talimatları(İş güvenliği talimatları vb)
8.KKD Zimmet ve Taahhüt Tutanağı
9.Kısa iş başı eğitimleri(isg mühendisi tarafından verilen)
10.Genel İş güvenliği eğitimi
11.Her gün gün aşırı verilmesi gereken safety-tool-box eğitim kayıtları
12.İmza sirküler tutanağı
13.Adli Sicil belgesi(“Arşiv Kaydı yoktur” ibareli)
14.Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
15.İkametgah İl Muhaberi(Nüfus Dairesinde)
16.Nüfus kayıt Örneği
17.Kan grubu Kartı
18.Diploma ve-veya sertifika
19.”6” adet vesikalık fotoğraf
20. İsg günlük takip kontrol formları
21.Belirli-Belirsiz süreli süreli hizmet sözleşmesi fotokopileri

Merhaba bu gönderideki bilgileri ben bi arkadasımıza bilgisi olsun dıye göndermistim. Ve B sınıfı bı uzmanın bunun dogru olmadıgını kanunda böyle bisi olmadıgını yanlıs bilgi veriyorsunuz dıye azarladıgını , Kanunda geciyor kesin istenır dıye soylersenız mecburi gibi algılanır dogru degıl bu herhangı bır santıye de istenen evraklardır, sabıka kaydı olan biri çalışamayacak mı ? dıyerek çıkışmıs.

Benim bu konu hakkında savunacak bi bılgım yoktu bısı dıyemedım. Sizce neden böyle demis olabilir ?
Saygılar..

Sinem Merve Yılmaz

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Merhaba bu gönderideki bilgileri ben bi arkadasımıza bilgisi olsun dıye göndermistim. Ve B sınıfı bı uzmanın bunun dogru olmadıgını kanunda böyle bisi olmadıgını yanlıs bilgi veriyorsunuz dıye azarladıgını , Kanunda geciyor kesin istenır dıye soylersenız mecburi gibi algılanır dogru degıl bu herhangı bır santıye de istenen evraklardır, sabıka kaydı olan biri çalışamayacak mı ? dıyerek çıkışmıs.

Benim bu konu hakkında savunacak bi bılgım yoktu bısı dıyemedım. Sizce neden böyle demis olabilir ?
Saygılar..

Merhabalar,
İşverenler, iş yasasına göre elli veya daha fazla işçi çalıştırdıkları özel sektör işyerlerinde yüzde 3 engelli, kamu işyerlerinde ise yüzde 4 engelli ve yüzde 2 eski hükümlü işçiyi çalıştırmakla yükümlüdür.
Yine 21.6.1927 tarih ve 1111 sayılı Askerlik Kanunu ve 16.6.1927 tarih ve 1076 sayılı Yedek Subaylar ve Yedek Askeri Memurlar Kanunu kapsamına giren ve askerlik hizmetini yaparken Terörle Mücadele Kanunu’nun 21. maddesinde sayılan terör olaylarında malul sayılmayacak şekilde yaralananları meslek, beden ve ruhi durumlarına uygun işlerde çalıştırmakla yükümlüdürler.
Aynı il sınırları içinde birden fazla işyeri bulunan işverenin bu kapsamda çalıştırmakla yükümlü olduğu işçi sayısı, toplam işçi sayısına göre hesaplanır.

Yani, tabiki sabıkalı personel çalıştırılmaz diye bir kaide yoktur. Aksine çalıştırılması ve yeniden hayata kazandırılması amacıyla teşvik edilmektedir.

4857 No'lu İş Kanunu
MADDE 75. – İşveren çalıştırdığı her işçi için bir özlük dosyası düzenler. İşveren bu dosyada, işçinin kimlik bilgilerinin yanında, bu Kanun ve diğer kanunlar uyarınca düzenlemek zorunda olduğu her türlü belge ve kayıtları saklamak ve bunları istendiği zaman yetkili memur ve mercilere göstermek zorundadır.

İşveren, işçi hakkında edindiği bilgileri dürüstlük kuralları ve hukuka uygun olarak kullanmak ve gizli kalmasında işçinin haklı çıkarı bulunan bilgileri açıklamamakla yükümlüdür.”

der. Buna göre;

İşçi Özlük Dosyasında Bulunması Gereken Evraklar

– İşe başvuru formu veya dilekçesi

– İşçi kimlik bilgileri, nüfus cüzdanı sureti,

– İkametgâh İlmühaberi,

– Adli sicil kaydı,

– Mezun olduğu okul diploma fotokopisi

– Uzmanlık gerektiren işlere ait sertifika fotokopisi (Ustalık Belgesi, vb.)

– Referans Mektupları ve Öz geçmiş bilgileri – CV’ si

– İş sözleşmesi, (Belirli, Belirsiz, Kısmı Süreli vb.)

– SGK Giriş ve Çıkış Bildirgesi

– Sağlık Raporu,

– Rahatsızlıklardan dolayı alınan raporlar,

– İşçiye kullandırılan ücretli/ücretsiz izinlere ait dilekçeler ve/veya izin kartları,

– Bazı işkolları için, periyodik olarak sağlık muayenelerinden geçirildiklerine dair rapor,

– Engelli işçi ise Engelli Raporu aslı veya fotokopisi,

– Engelli Gelir Vergisi indiriminden yararlanabilmesi için ilgili Vergi Dairesinden indirim uygulanacağına dair yazı

– Engelli işçi için İŞKUR müracaat kayıt evrakı,

– Eski hükümlü ise İŞKUR müracaat kayıt evrakı,

– Terör mağduru ise İŞKUR müracaat kayıt evrakı,

– Ödenen ücretlere ait hesap pusulalarının bir sureti,

– Herhangi bir kanuni sebeple ücret kesme cezası uygulanırsa, kesintilerin sebebinin bildirildiği yazı,

– İşverenlikçe çeşitli sebeplerle verilen uyarı yazıları

– Fazla çalışma ve genel tatiller için işçinin onayının alındığı yazı,

– Fazla çalışmaları Gösteren Liste (Hangi ayda kaç saat fazla mesai yapıldığı)

– Kısa çalışma onay yazısı,

– Çalışma Belgesinin bir sureti (İşten Ayrılan İşçiler İçin)

– İhtisas gerektiren işler için Bonservis

– İbraname (İşten Ayrılan İşçiler İçin)

– İşçi işten kendi isteği ile ayrıldı ise istifa dilekçesi

– Ağır ve Tehlikeli İşlerde çalıştırılan personeller için: İşçilerin adı, soyadı ve T.C. kimlik numaraları, doğum yeri ve tarihlerini belirten liste

– Telafi çalışması yapılıyorsa buna ilişkin liste

– İş Sağlığı ve Güvenliği Çalışma Belgesi (Mesleki Yeterlilik Belgesi)

– İşçilerin, iş sağlığı ve güvenliği konusunda ve karşı karşıya bulundukları mesleki riskler, alınması gerekli tedbirler ve yasal hak ve sorumluluklar konusunda bilgilendirildiklerine dair yazı.

– İş sağlığı ve güvenliği araç ve gereçlerin verildiğini gösteren, araç ve gereçlerin listesi

– Hizmet Belgesi (Borçlar Kanunu Gereğince)

– AGİ Aile Durum Bildirimi

– İşçiye zimmetlenen demirbaşlar varsa, demirbaşlara ait tutanak.

– Elle Taşıma Yönetmeliği Gereğince İşçiye Eğitim Verildiğine Dair Belge

– İşçi Alacak Belgesi (Ücret Garanti Fonu Yönetmeliği)

– Zorunlu BES Kesinti Belgesi

– Zorunlu BES Ara Verme Dilekçesi

– Zorunlu BES Ayrılma (Cayma) Dilekçesi

– Varsa İkale Sözleşmesi

– Genç ve Çocuk İşçi Çalıştırılıyorsa Veli Muvafakatnamesi

– Geçici iş ilişkisi ile devredilecek işçiden devir sırasında alınmış olan yazılı rıza

– İşyerinde Gece Çalışması Varsa Gece Çalışma Çizelgesi

– 6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Gereğince işçiden özel bilgileri için izin yazısı

– İşin gereklerine göre bulunması gereken diğer evraklar,

bulunmalıdır.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.