Soru : Iş Güvenliği Denetiminde Verilen Cezalar

G. Yağmur

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Merhaba,
İş güvenliği denetimi için 08.2014te mağazamıza gelen müfettişler tutanak tutup sonrasında kontrol için geleceğiz deyip(yazıyla belirtmeden) gittiler. Biz eksiklerden bazılarını tamamladık fakat gelen olmadı, bizden tamamlandığına dair bilgi de istemediklerinden(bazı müfettişler o şekilde istiyor bunun üzerine biz gidip tamamladığımıza dair belgelerimizi sunuyoruz) gidip gelin bakın diye talepte bulunmadık. 04.2015te ise ceza tebligatı geldi. Bütün maddelere ceza kesilmiş durumda. Cezayı ödeyeceğiz mecburen, fakat bilgi edinmek istediğim konular şunlar;
1- Tamamladığımız maddelere de ceza geldi kontrolünü yapmadan ceza yazılabiliyor mu?
2-Geleceğiz diye süre verdiklerinde ya da eksikleri bitirip siz gelin dediklerinde yazılı olarak bildirmeleri gerekmiyor mu? Bunun bir yasal dayanağı yok mu? Her müfettiş kendi isteğine göre mi yapıyor?
3-İlk geldiklerinde görür görmez ceza yazma yetkileri var mı?

(Not: İşveren mantığı şu oluyor madem ceza yazılacaktı niye ben tutanaktaki eksikleri tamamladım ;) Bu yüzden ödeme onayı alırken sağlam bir açıklamaya ihtiyacım var, yardımlarınız için şimdiden teşekkür ediyorum. Sevgiler...)

uzmancan

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Merhaba,
İş güvenliği denetimi için 08.2014te mağazamıza gelen müfettişler tutanak tutup sonrasında kontrol için geleceğiz deyip(yazıyla belirtmeden) gittiler. Biz eksiklerden bazılarını tamamladık fakat gelen olmadı, bizden tamamlandığına dair bilgi de istemediklerinden(bazı müfettişler o şekilde istiyor bunun üzerine biz gidip tamamladığımıza dair belgelerimizi sunuyoruz) gidip gelin bakın diye talepte bulunmadık. 04.2015te ise ceza tebligatı geldi. Bütün maddelere ceza kesilmiş durumda. Cezayı ödeyeceğiz mecburen, fakat bilgi edinmek istediğim konular şunlar;
1- Tamamladığımız maddelere de ceza geldi kontrolünü yapmadan ceza yazılabiliyor mu?
2-Geleceğiz diye süre verdiklerinde ya da eksikleri bitirip siz gelin dediklerinde yazılı olarak bildirmeleri gerekmiyor mu? Bunun bir yasal dayanağı yok mu? Her müfettiş kendi isteğine göre mi yapıyor?
3-İlk geldiklerinde görür görmez ceza yazma yetkileri var mı?

(Not: İşveren mantığı şu oluyor madem ceza yazılacaktı niye ben tutanaktaki eksikleri tamamladım ;) Bu yüzden ödeme onayı alırken sağlam bir açıklamaya ihtiyacım var, yardımlarınız için şimdiden teşekkür ediyorum. Sevgiler...)

CEVAP:
Sayın G.Yağmur
Yukarıdaki sorularınızın önemli ölçüde cevaplandığını düşündüğüm,
ÇSGB İş eftiş Kurulu Başkanlığının 57.Numaralı yayınını ( ÇSGB.....İş Teftişi Nedir? İş Müfettişi Kimdir? Yayın No.57(İÇİNDEKİLER İş Teftişi Nedir? İş Teftişi Niçin Gereklidir? İş Teftiş İhtiyacı Ne Zaman Doğdu ve Neler Değişti? İş Teftişinin Yasal Dayanağı Nedir? İş Teftişini Kim Yapar? İş Müfettişi İş Yerinize Nereden Gelir? İş Müfettişinin İşin Yürütümü ya da İş Sağlığı ve Güvenliği Yönünden Teftiş Yapması Ne Anlama Gelir? Neden Ben Teftiş Ediliyorum? Teftiş Edilecek İş Yerleri Nasıl Seçilir? İş Yerime Bir Müfettiş Geldiğinde Korkmalı Mıyım? İş Müfettişi İş Yerime Gelmeden Önce Haber Verir Mi? İş Yerime Gelen Sahte Bir İş Müfettişi Olabilir Mi? İş Müfettişine İlk Ziyaretinde Nasıl Yardımcı Olabilirim? İş Yerime Gelen İş Müfettişinin Yetkileri Nelerdir? İş Müfettişinin İşçilerimle Yalnız Görüşme Yetkisi Var Mıdır? İş Müfettişi Benden Ne Tür Evraklar İster? İş Yerimin Denetlenmesi Ne Kadar Sürer? İş Müfettişinin Teftişi Sonrasında Ne Tür Yaptırımlarla Karşılaşabilirim? İş Müfettişlerine Nasıl Ulaşabilirim? 11 12 15 18 19 21 22 23 25 26 28 28 29 31---- ) inceleyebilirsiniz.
İyi çalışmalar dilerim.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.