Soru : Iş Güvenliği Elbiseleri Temizliği Hk.

mehmetf

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Merhaba,

Kimya, Gıda, İlaç fabrikalarında çalışan personellerin İş Elbiselerine ister istemez KİMYASAL maddeler bulaşıyor. Bunlar Toz, Likid kimyasal, Kimyasal buharı, Aşındırıcı, Asidik, Bazik vb. ürünler olabilir.

Asıl soru bu noktada başlıyor. Ben bir çalışan olarak yukarıdaki Kimyasal maddelerden biri-birkaçının bulaşmış olduğu iş elbisemi evime götürüp, kendi çamaşır makinemde yıkıyorum. Bu durum karşımıza 2 problem çıkartıyor.
1- Aile bireylerine ister istemez kimyasal bulaşma riski
2- Elbisemin yıkandığı suyun kontrolsüz şekilde gidere verilmesi (arıtılmaması)

İş güvenliği yasasında ve bir çok tüzükte bu tarz bir madde ile karşılaşmadım. Yani Kimya, Ağır Kimya, Maden vb. iş yerlerinde çalışan personelin iş elbiseleri İş veren tarafından Atık Yönetmeliğine veya vb. yönetmeliklere göre temizletilir gibi.

Sizler bu tarz bir durum ile karşılaştınızmı? yorumlarınızı alabilirmiyim?

Saygılarımla.

uzmancan

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Merhaba,

Kimya, Gıda, İlaç fabrikalarında çalışan personellerin İş Elbiselerine ister istemez KİMYASAL maddeler bulaşıyor. Bunlar Toz, Likid kimyasal, Kimyasal buharı, Aşındırıcı, Asidik, Bazik vb. ürünler olabilir.

Asıl soru bu noktada başlıyor. Ben bir çalışan olarak yukarıdaki Kimyasal maddelerden biri-birkaçının bulaşmış olduğu iş elbisemi evime götürüp, kendi çamaşır makinemde yıkıyorum. Bu durum karşımıza 2 problem çıkartıyor.
1- Aile bireylerine ister istemez kimyasal bulaşma riski
2- Elbisemin yıkandığı suyun kontrolsüz şekilde gidere verilmesi (arıtılmaması)

İş güvenliği yasasında ve bir çok tüzükte bu tarz bir madde ile karşılaşmadım. Yani Kimya, Ağır Kimya, Maden vb. iş yerlerinde çalışan personelin iş elbiseleri İş veren tarafından Atık Yönetmeliğine veya vb. yönetmeliklere göre temizletilir gibi.

Sizler bu tarz bir durum ile karşılaştınızmı? yorumlarınızı alabilirmiyim?

Saygılarımla.
----------------------------------------------------------------------------------------------------
ÖNERİ-CEVAP:
İş yerinde tesis edilebilecek basit bir münferit elbise temizleme/yıkama/depolama bölümü
teşkili ile aşağıdaki yönetmelikte belirtilen hususları geliştirerek soruna nispeten çözüm bulunabilir diye düşünüyorum.Bu tür iş ortamlarında giyilen ,koruyucu giysi ve ilave donanımları,asla iş yeri dışına çıkarılmamalı sosyal ikamet yerlerine(Ev-Misafirhane)...) götürülmemelidir.İş yeri uygulamalarında çoğu kez "kişisel hijyen" ile "endüstriyel hijyen", diğer bir deyiş ile "iş hijyeni", aynı şeyi ifade etmez.
Öncelikle:
  • uygun iş elbisesi ve iş (güvenliği) ayakkabısı giyin

• iş elbisenizi ve iş dışında giydiğiniz elbiseleri karıştırmayın

• iş elbiselerini, havluları vb., özellikle zehirli ve/veya zararlı maddelerle kirlenmişse (özel olarak diğer çamaşırlarla karıştırtmadan) temizlettirin,Aşağıdaki yönetmelikteki bazı maddeler de sanırım tesbitlerinizde size yararlı olacak.İyi çalışmalar dilerim.
    ------------------------------------------------------------------------

KANSEROJEN VEYA MUTAJEN MADDELERLEÇALIŞMALARDA SAĞLIK VE

GÜVENLİKÖNLEMLERİHAKKINDA YÖNETMELİK………………..

BİRİNCİBÖLÜM

Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

Amaç

MADDE 1–(1) Bu Yönetmeliğin amacı;çalışanların kanserojen veya mutajenmaddelere maruziyetinden kaynaklanabilecek sağlık ve güvenlik risklerinden korunmasıiçin bu maddelere maruziyetin önlenmesi ve sınır değerler de dâhil olmaküzere asgari gerekliliklerin belirlenmesidir.

.

.

Tanımlar

MADDE 4–(1) Bu Yönetmelikte geçen;

a) Bakanlık:Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığını,

b) Kanserojen madde;

1) Solunduğunda, ağız yoluyla alındığında, deriye nüfuz ettiğinde kanser oluşumuna neden olabilecek veya kanser oluşumunu hızlandırabilecek madde veya müstahzarları,

2) Ek-1’de belirtilen maddeler, işlemler ve bu işlemler sırasında ortayaçıkan madde veya müstahzarı,

c)Mutajenmadde: Solunduğunda, ağız yoluyla alındığında, deriye nüfuz ettiğinde kalıtımsal genetik hasarlara yol açabilecek veya bu etkinin oluşumunu hızlandırabilecek madde veya müstahzarları,

Hijyen ve kişisel korunma

MADDE 12–(1)İşveren kanserojen veya mutajen maddelerle kirlenme ihtimali olan işlerde aşağıdaki önlemleri alır.

a) Bu işlerin yapıldığı yerlerde çalışanların yemeleri, içmeleri ve sigara kullanmaları önlenir.

b)Çalışanlara, koruyucu giysi veya uygun özel giysi verilir ve bunların günlük kıyafetlerinden ayrı yerlerde saklanabilmesi için birbirinden ayrı elbise dolapları bulundurulur.

c)Çalışanlara uygun ve yeterli yıkanma yeri, tuvalet ve temizlik malzemesi sağlanır.

ç) Kişisel koruyucu donanımların özel yerlerde ve uygun şartlarda saklanması sağlanır ve her kullanımdan sonra ve mümkünse kullanmadan önce kontrol edilerek temizlenir, tamir edilir veya değiştirilir.

(2)İşveren bu maddede belirtilen tedbirlerin maliyetini çalışanlara yansıtamaz.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.