TÜİSAG - Türkiye İş Sağlığı ve Güvenliği Profesyonelleri Topluluğu

Iş Güvenliği Uzmanı Ayda En Fazla Kaç Saat Çalışabilir?

Konu, 'Yasalar, Tüzükler, Yönetmelikler Hakkında' kısmında AhmetBBozbay tarafından paylaşıldı.

1. AhmetBBozbay

AhmetBBozbay TÜİSAG Üyesi

Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (C)

Merhabalar, şimdi uzman olarak bir kaç firma ile ayda en fazla toplam kaç saat çalışabiliriz? örneğin bir firma ile 29 saat diğer firma ile 20 saat çalışıyorum toplam firma sayısı veya maksimum çalışma süresi ne kadardır?

2. onuryas

onuryas TÜİSAG Üyesi

Ahmet bey merhaba, öncelikle belirtmek isterim ki, bir kişi çalışma şekli ve şartları yönetmeliklerle belirlenmiş bir mesleği icra edecekse (-ki burada bahse konu olan iş güvenliği uzmanlığıdır) öncelikle yapacağı işi iyi bilmeli ve tanımalıdır. Benim size tavsiyem (anladığım kadarı ile mesleğe yeni başlayan birisiniz) mesleki gelişiminize de zaman ayırabileceğiniz sürede anlaşma yapacağınız işyerine hizmet vermeniz. Ama yok zaten "ben hamdım, oldum ve artık piştim" diyorsanız işte size yönetmeliğin ilgili maddesi. Artık hangi sürelerde, kaç saat çalışabileceğinizi basit matematik işlemleri ile hesaplayabilirsiniz.
    Selam, saygı ve sevgilerimle.
    Onur Kızılgün

hafizegönen, NUNUK, izmir ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
  3. onuryas

onuryas TÜİSAG Üyesi

İş güvenliği uzmanlarının çalışma süreleri

MADDE 10 – (1) İş güvenliği uzmanları, bu Yönetmelikte belirtilen görevlerini yerine getirmek için aşağıda belirtilen sürelerde görev yaparlar:

a) Az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde; ayda en az 12 saat, buna ilave olarak işçi başına ayda en az 5 dakika.

b) Tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde; ayda en az 24 saat, buna ilave olarak işçi başına ayda en az 5 dakika.

c) Çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde; ayda en az 36 saat, buna ilave olarak işçi başına ayda en az 10 dakika.

(2) Az tehlikeli sınıfta yer alan 1000 ve daha fazla işçisi olan işyerlerinde her 1000 işçi için tam gün çalışacak en az bir iş güvenliği uzmanı görevlendirilir. İşçi sayısının 1000 sayısının tam katlarından fazla olması durumunda geriye kalan işçi sayısı göz önünde bulundurularak birinci fıkrada belirtilen kriterlere uygun yeteri kadar iş güvenliği uzmanı ek olarak görevlendirilir.

(3) Tehlikeli sınıfta yer alan 750 ve daha fazla işçisi olan işyerlerinde her 750 işçi için tam gün çalışacak en az bir iş güvenliği uzmanı görevlendirilir. İşçi sayısının 750 sayısının tam katlarından fazla olması durumunda geriye kalan işçi sayısı göz önünde bulundurularak birinci fıkrada belirtilen kriterlere uygun yeteri kadar iş güvenliği uzmanı ek olarak görevlendirilir.

(4) Çok tehlikeli sınıfta yer alan 500 ve daha fazla işçisi olan işyerlerinde her 500 işçi için tam gün çalışacak en az bir iş güvenliği uzmanı görevlendirilir. İşçi sayısının 500 sayısının tam katlarından fazla olması durumunda geriye kalan işçi sayısı göz önünde bulundurularak birinci fıkrada belirtilen kriterlere uygun yeteri kadar iş güvenliği uzmanı ek olarak görevlendirilir.

(5) İş güvenliği uzmanları sözleşmede belirtilen süre kadar işyerinde hizmet sunar. Birden fazla işyeri ile kısmi süreli iş sözleşmesi yapıldığı takdirde bu işyerleri arasında yolda geçen süreler haftalık kanuni çalışma süresinden düşülür.

OYA ORAL, vahdet ve Haluk DEMİRCİOĞLU bu yazıya teşekkür etti.
  4. AhmetBBozbay

AhmetBBozbay TÜİSAG Üyesi

Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (C)
    teşekkür ederim onur Bey ama benim sormak istediğim o değildi o zaten maruf... Ben toplam da kaç saat veya en fazla kaç firma ile çalışma hakkımız var onu merak ediyorum...

5. volkan seven

volkan seven TÜİSAG Üyesi

benim bildiğim kadarıyla firma kısıtlaması yok...kendine güveniyosan ve risklerden eminsen!!! şahsen ben girmem

6. scarface3545

scarface3545 TÜİSAG Üyesi

Ayda yasal çalışma süresi olan maksimum 180 saat çalışabilirsiniz. Kaç firmayla çalışabileceğinizide H.Onur beyin belirttiği saatler üzerinden hesaplayarak 180 saate kadar istediğiniz işletmede çalışabilirsiniz.

haluk.de, Aytuğ ve Ahmet Bozbay bu yazıya teşekkür etti.

7. w w w . s a g l i g i m i c i n . com
    Sağlıklı Yaşam Rehberiniz - Şifalı Bitkiler, Diyet Listeleri, Gebelik, Tüp Bebek ve daha fazlası...

8. bünyamin yavuz

bünyamin yavuz TÜİSAG Üyesi

Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (C)
    scar
    scarfaceye katılıyorum iş güvenlik uzmanı haftalık çalışma süresi 45 saatten 4*45 =180 saat daha fazla çalışamaz. fazla mesaileride üzerine koyarsak ortalama 190 saat olabilir. ama iş yeri hekimleri için bu saat daha fazla nedense 219 saat olarak belirlendi.

ahmet özmen, msinay, Aytuğ ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
  9. Hüseyin KORKMAZ

Hüseyin KORKMAZ ISGfrm Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

Medeni hal:
    Evli
    Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (B)
    maksimum 10 firma ile çalışabilirsin. ama saat bakımından bir bilgim yok.

elifnuran bu yazıya teşekkür etti.
  10. A. Aytuğ KADIOĞLU

A. Aytuğ KADIOĞLU TÜİSAG Üyesi

Kasım Özer' in kendi açıklaması, ayda 180 saatten fazla olamaz.

fatihzkn bu yazıya teşekkür etti.
  11. Hüseyin KORKMAZ

Hüseyin KORKMAZ ISGfrm Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

Medeni hal:
    Evli
    Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (B)
    Bununla ilgili bir yasa yok ama yasa boşluklarından yararlanarak 2 yerlede benim yaptığım gibi ssk lı olarak çalışabilirsiniz.

DEJAVU bu yazıya teşekkür etti.
  12. şükrü karaca

şükrü karaca TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar iş güvenliği uzmanının aylık çalışma süresi 7.5*26=195 saatir. buna mesaiyi de eklersek 195+22=217 saat eder. saat sınırını aşmamak şartıyla 10 işletmeye kadar çalışabilirsiniz.

İLKERTOPAL, ahmet yağmur, tchocky ve 2 kişi daha buna teşekkür etti.
  13. A. Aytuğ KADIOĞLU

A. Aytuğ KADIOĞLU TÜİSAG Üyesi

Şükrü Bey,

İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdür Kasım Özer'in kendi açıklaması aylık çalışma süresi 180 saati geçemez şeklinde. Siz hangi kaynağa göre 195 diyorsunuz tam olarak?

14. umutgullu

umutgullu TÜİSAG Üyesi

Medeni hal:
    Evli
    Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (B)
    günlük maksimum 3 saat olmak üzere yıllık toplamda 270 saat fazla mesai süresi var yanılmıyorsam..

Selcen bu yazıya teşekkür etti.
  15. Volkan ERDEM

Volkan ERDEM TÜİSAG Üyesi

Uzmanlık:
    İş Veren
    Arkadaşlar benim sormak istediğim, kadının yaşı erkeğin maaşı sorulmaz ama konuyu başlatan arkadaşımız gibi, işletmede ayda 29 saat ya da 20 saat, işçi sayısına göre değişen bu sürelerde, firma ile anlaşılan rakam yaklaşık ne kadardır ? Yani alınan risk, kazanılan rakama değer mi :)) Firmalarla bu tip anlaşma yapan arkadaşlarım rakamları firma ismi vermeden paylaşırlarsa sevinirim.

16. bünyamin yavuz

bünyamin yavuz TÜİSAG Üyesi

Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (C)
    rahmi bey tam süreli çalıştığınız için isg Uzm sözleşmesi yapamazsınız. kabul edilmez iş yeri hekimlerine tanınan önceki yönetmeliklere göre 80 saat iş yeri hekimliği yapabilir ibaresi vardı. Bir ara iptal edildi daha sonra geri kazandılar diye biliyorum. ama bizim için fazla çalışma yeni yasada kamu kurumlarında çalışanların iş güvenliği uzm başka kurumlarda ücret karşılığı çalışabileceği maddesi var yanlış hatırlamıyorsa oda 80 saat ama özelde taö süreli çalışanlar için öyle bir madde yok şuanlık.

rahmi koca bu yazıya teşekkür etti.
  17. ZAİM ZENGİN

ZAİM ZENGİN TÜİSAG Üyesi

Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (C)
    iş güvenliği uzmanı çalışma saati hesaplama programı var. burdan bakabilirsiniz. saatleri toplayıp iş kanuna göre aylık kaç saati geçmemiz gerekiyor. toplayıp ona göre hesap yapın ne kadar çalışman ve kaç tane iş yeri alabileceğin konusunda fikir verir.

ztürkoğlu bu yazıya teşekkür etti.
  18. ZAİM ZENGİN

ZAİM ZENGİN TÜİSAG Üyesi

Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (C)
    çalışılacak saati çalıştığınız iş yerinizin personel sayısına ve tehlike sınıfına göre bulabilirsiniz. iyi çalışmalar.

19. misg

misg TÜİSAG Üyesi

Aytuğ Bey'in 195+22=217 hesabı doğru. Danışma hattını aradığımda bu cevabı almıştım. Fakat 10 işyeri sınırı eski yönetmelikte kaldı, bunda geçerli değil diye biliyorum.

Selcen ve ggulcan bu yazıya teşekkür etti.
  20. şükrü karaca

şükrü karaca TÜİSAG Üyesi

aytuğ bey;
    sayın kasım özerin açıklamasını dinlemedim ama, benim bildiğim 195+22 dir. isggm yi arayabilirsiniz.

Selcen ve Aytuğ bu yazıya teşekkür etti.
  21. Berkay Yalçın

Berkay Yalçın TÜİSAG Üyesi

Uzmanlık:
    İş Veren
    Çalışma saati haftalık 45 saati aşamaz. Arkadaşlar bu rakamı 4 ile çarpıp 180 saate ulaşıyor. Oysa 24 iş günü için geçerli bu rakam 26 çalışma günü için değil. 26 çalışma günü düşünüldüğünde 195 saat doğru rakamdır.

Üyelerimiz bu sayfayı aşağıdaki aramalarla bulmuştur :

1. isg uzmani en fazla kac saat calisabilir

,
  2. isg uzmanı kaç yere bakabilir

,
  3. iş guvenligi uzmani gunde kac saat calisir

,
  4. bır ıscı gunde kac saat calisır,
  5. is guvenligi uzmani maksimum saat,
  6. iş sağlığı ve güvenliği uzmanı kaç saat çalışır,
  7. bir iş güvenliği uzmanı kaç işyerine bakabilir,
  8. yasalara göre işçi ayda kac saat mesaiye kalması lazım,