Soru : İş Güvenliği Uzmanı Maaşları

javay

Üye
TÜİSAG Üyesi
arkadaşlar neden siz ben şunu istiyorum demiyorsunuz siz teknik adamlarsınız 2500 aşağıya istemeyin biraz tecrübeniz varsa, maalesef osgb böyle çalışıyor , hatta bir arkadaşım maaşını asgari ücretten gösteriyorlar, benide az kaldı başıma geliyordu ama ben bu işin ne kadar cezası olduğunu söyleyince anında çark ettiler , risk analiz meselesine gelince evet bazıları o konu üzerinde daha önce risk analizi yaptığı için nerede ne olduğunu bilir tabii her tesisis şantiyeyinin spesifikleri olabilir , ben isg uzmanı arkadaşlara aracı olduğumda nekadar maaş dediklerinde 2500 aşağı olmaz diyorum

chemistanbul

Banned
maaş konusunda bence dirayetli bir şekilde ayak direnmelidir işverene karşı.ben bir osgb de çalışıyorum.yeni başladım işe.görüşmeye gittiğimde tek firma için tecrübesiz uzmana 1250-1750 verdiklerini söyledi müdür.ben ısrar ettim ve 2000 e başladım.ayrıca 6 fabrikaya bakan 1 yıl tecrübeli uzman arıyorlardı.onada 2000-2750 arasında verebileceklerini söyledi.ben olsam 3000 den aşağıda onu kabul etmem.

yukarıda bir arkadaşın dediğine katılmıyorum.fen edebiyat mezunları bunu bu hale getirmiyor.bekar hiç sorumluluğu olmayan insanlar bunu bu hale getiriyor.adamlar sırf iş olsun diye 1250 ye 1500 e evet diyorlar ve piyasa düşüyor.bence ben bile 2000 olarak az alıyorum ama geneli düşündüğümde normal olarak aldıladığım için başladım.1 sene sonra 3000 olmalıdır bu ücret.ayrıca olay sadece maaş da değil firmadaki konumunuz da oldukça önemli.buna da dikkat edilmeli.sekreter gibi çalışacaksanız isterlerse 10000 versinler olmaz diyebilmeliyiz.

hendrix886

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
şahsi fikrim bu rakamın uzmanın çalıştığı iş yerinin tahlike sınıfına göre ayarlanması gerekir. a,b yada c sınıfı uzman şu kadar maaş almalıdır kalıbından ziyade c sınıfı uzman az teklikeli sınıfda bulunan iş yerinde YY, tehlikeli sınıfda ZZ, çok tehlikeli iş yerinde XX ücreti almalıdır şeklinde olmalıdır ve bu fiyatlar a,b,c sınıfları için ayrı ayrı belirlenmelidir.

c sınıfı uzmanlar şuan gördüğüm kadarıyla 1250 TL - 6000 TL arasında çalışıyorlar ama bu farklılık kişilerin donanımları, çalıştıkları şirket yapılarının farklılıklarından kaynaklanan durumlar tahminimce. Şuan bende işsiz bir isg uzmanıyım.hakvereceğiniz üzere yapacağımız iş birazcık tercübe işi. bu sebeble iş görüşmelerimde olmazsa olmazım a yada b sınıfı bir uzmanın altında çalışmak ve tecrübe kazanmak. bu doğrultada tecrübesiz bir uzman olarak 2000 TL gibi bir ücret beklentim var. bazı tecrübeli arkadaşlar belkide kızacaklardır fiyatları düşürüyorsunuz diyerek fakat birazda bizim açımızdan düşünmeleri gerekiyor. kendi adıma 2 senedir işsiz gezen bir mühendis olarak 500 milyon için bir iş verene hayır diyemem.
sen 500 e evet dedikten sonra onuda bulamazsın zaten kardeşim.hakkınızı yedirirseniz yiyen çok olur.trilyonlar kazanan patronlar kibirinden burnundan kıl aldırmaz..bizim cahil insanımızda birlik olup hakkını almaz.mesleki birliklere üye olunmalı her mesleki birlik kendi taban fiyatını belirlemeli..herkes alnının terini emeğinin karşılığını kul hakkını alacak..yoksa rezil yaşamaya mahkunuz..avrupada maaşlar bu yüzden yuksek..patronlar sırtınızdan trilyon para kazanıyor..tabanı 2500 belirleyin size mahkumlar! azcık akıllı olun be kardeşim

hendrix886

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
paraya ihtiyaç herşeyi yaptırır. temmuz sonucu c sınfıyım 1250 kabul ettim tam zamanlı olarak . ocak ayı hava muhalefeti yüzünden 15-20 gün işe gittim 850 aldım şubatta da tahminen 750 alırım .mecburum yok diyemiyorsun . referansın yok ise herşeyi kabul etmek zorundasın. hiç kimse çıkarıpta cebinden 100 lira dahi vermez

et tabi kardeşim merak etme herkes hakketiğini alıyor..mesleki birlik olmassa böyle olur işte..

hendrix886

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Merhaba arkadaşlar,

Ücret konusunda ben de başımdan geçen bir iş görüşmesini anlatmak istedim. Görüştüğüm işyeri iş güvenliği uzmanlığının yanında üretim planlama, kys, tesis planlaması gibi endüstri mühendisliğinin konusu olan bütün işlerle birlikte 1000 tl ücret teklif etti. Ben de kabul etmedim tabiki. Tecrübesiz olunabilir fakat en azından yıllardır dirsek çürütmeye emeğe biraz saygı gösterilmesi gerektiğini düşünüyorum. Sekreter bile 1500 tl maaş alırken bir mühendise bu ücretin verilmesi beni utanırdı.

Saygılar.
hadi ordan diyip çıksan 5 kişi daha aynısını dese...fiyatın artacak..herkes kendi fiyatını kendi belirler yeterki ağız birliği olsun!

hendrix886

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Geçen hafta gittiğim bir iş görüşmesini sizlerle paylaşmak istedim..Şuanda çalıştığım çevre laboratuvarında 2000 TL gibi bir ücret geçiyor elime.. Yaptığım iş ise sadece emisyon ve gürültü ölçümleri ve bunların raporlaması..Ankara'da bir OSGB şirketine iş başvurusu yapmıştım.. Hem İSG'yi pratikte öğrenmek hemde ücret konusunda biraz daha üst seviyelere çıkmak görüşme amaçlarım arasındaydı..Görüşme sırasınca olumsuz bişey yoktu tam istedikleri gibi bir personel olduğumu söylediler.. Neler yapmam gerektiğini söylediler.. İş hakkında bilgi verdiler.. Hatta bir ara kendi kendime dedim ki maaş konusunu konuşmadan işe alındım galiba..Herneyse baktım bunların maaş konusundan bahsedeceği yok kendim sordum ne kadar ücret vereceklerini.. Bana teklif ettikleri fiyat şaka gibi ama 1200 TL.. Ben çalıştığım şirkette aldığım maaşı söyleyince maaşı 1500 TL ye çıkarttılar ve bunun karşılığında üstün bir performans istediklerini söylediler.. Ve bu maaşıda kimseye söylemememi istediler.. Söylediklerine göre şirketlerinde çalışan diğer 2 C sınıfı uzman 1200 TL alıyormuş A sınıfı uzmanda 1000 TL cep harçlığı alıyormuşşşş...Kendilerine Teşekkür ettim ve ayrıldım.. Yorum Sizin :)
orada çalışıp 1200 tl alan isg uzmanı düpedüz aptaldır..başka bir açıklaması yok sayın kardeşim..

1olgllu

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
adam insaat mühendisi 1000 tl ye isg yapıp fiyatı düşürüyo ayıp

Züleyha

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
piyasamızı düşürmeyelim arkadaşlar.. ****kesildi***** mühendis olupta iş bulamayan arkadaşlar İSG uzmanlığına yöneliyorlar sonrada açıkta kalmaktansa 1500 liraya İSG uzmanlığı yapıyorlar. ****kesildi***** devlet zaten İSG uzmanı bulundurmayan işverenlere her ay 5000 tl ceza kesiyor. ya İSG uzmanına 5000 tl maaş verecek yada devlete her ay tıpış tıpış 5000 tl ceza ödeyecek. başka şansı yok. ****kesildi*****

ATURAN

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
OSGB - 2012 Tablosundaki değerlerin doğruluğunu buralarda çalışan arkadaşlar teyit edebilir mi? Bu değerleri OSGB lerin kendileri için şirketlerden istedikleri ücretler olarak düşünelim...

Ekli dosyalar

• OSGB - 2012 Fiyat Listesi.xls
    16 KB · Görüntüleme: 240

chemistanbul

Banned
aturan arkadaşım nasıl bir cevap vereceğimi açıkcası kafam karıştığı için anlamadım.
ama şöyle anlatabilirim.ben osgb de çalışıyorum.inşaatta yani çok tehlikelide.
üstümde hiç görmesemde bir a sınıfı uzman var.ben tecrübesiz c sınıfıyım.2000 TL alıyorum. sabah 8 akşam 6 çalışıyorum.(başka iş arıyorum. :D sabit bir firmada..duyurulur.. :D)

çalıştığım osgb ile ilk görüşmemde şöyle bir bilgi vermişlerdi.;
tecrübesiz c sınıfına tek bir firma veriyoruz.-genelde inşaat oluyor sanırım.çünkü fabrikalar sabit çalıştırıyorlar genelde onuda kendileri buluyor.süreli uzman isteyenlerde osgb den alıyor hizmeti.bunuda 2. madde de açıklayacağım.- 1250-1750 TL maaş veriyoruz.dediler.

5 yada 6 fabrika bağlayacakları kişinin en az 1 yıllık tecrübesi olmasını istiyorlar.2000-2750 arasında ücret veriyorlarmış..

bu şekilde yani.bir inşaat firmasında sabit -osgb ye bağlı değil- çalışan arkadaşım 2000 alıyor.

bir polimer fabrikasında çalışan 2 yıl tecrübeli arkadaşım 3000 alıyor..
adanada baraj inşaatında çalışan bir arkadaş 3500 alıyor..-kesseler gitmem :D-

bilgiler bu şekilde..

ATURAN

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
aturan arkadaşım nasıl bir cevap vereceğimi açıkcası kafam karıştığı için anlamadım.
ama şöyle anlatabilirim.ben osgb de çalışıyorum.inşaatta yani çok tehlikelide.
üstümde hiç görmesemde bir a sınıfı uzman var.ben tecrübesiz c sınıfıyım.2000 TL alıyorum. sabah 8 akşam 6 çalışıyorum.(başka iş arıyorum. :D sabit bir firmada..duyurulur.. :D)

çalıştığım osgb ile ilk görüşmemde şöyle bir bilgi vermişlerdi.;
tecrübesiz c sınıfına tek bir firma veriyoruz.-genelde inşaat oluyor sanırım.çünkü fabrikalar sabit çalıştırıyorlar genelde onuda kendileri buluyor.süreli uzman isteyenlerde osgb den alıyor hizmeti.bunuda 2. madde de açıklayacağım.- 1250-1750 TL maaş veriyoruz.dediler.

5 yada 6 fabrika bağlayacakları kişinin en az 1 yıllık tecrübesi olmasını istiyorlar.2000-2750 arasında ücret veriyorlarmış..

bu şekilde yani.bir inşaat firmasında sabit -osgb ye bağlı değil- çalışan arkadaşım 2000 alıyor.

bir polimer fabrikasında çalışan 2 yıl tecrübeli arkadaşım 3000 alıyor..
adanada baraj inşaatında çalışan bir arkadaş 3500 alıyor..-kesseler gitmem :D-

bilgiler bu şekilde..

Bunlar sizin OSGB lerden aldığınız ücretler. Peki çalıştığınız OSGB lerin sizin yaptığınız işe karşılık şirketlerden aldığı ücreti biliyor musunuz ? Tabloda yazılı olan ve 50 çalışan için düzenlenmiş tablo OSGB lerin aldığı ücret doğru mudur ?

chemistanbul

Banned
hayır bilmiyorum.ama bana 2000 tl veriyorsa sigorta vs ortalama benim osgb ye maliyetim 3000 tl dir.tahmini.eee osgb de para kazanacak bu işten 1500 de o kazansa 4500-5000 tl alır diye düşünüyorum firmadan hizmet karşılığı.

basit bir mantık yaparsak, 5000 tl diyelim firmanın osgb ye verdiği hizmet ücretine

osgb nin bana verdiği 2000
vergi sgk 1000
osgb nin kaarı 2000

direk firmada çalışsak 5000 TL nin 1000 TL si vergi sgk vs.
geriye 4000 kalır.bu da osgb de ne kadar düşük maaşa çalıştığımızı gösterir.daha doğrusu diretmediğimiz için, istemediğimiz için ne kadar paralara bu işleri yaptığımızı gösterir.

bilmem katılırmısınız.

Burcu

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
arkadaşlar iş bulamıyor kimse mecburen kabul eden de var. kesinlikle düşük ücrete çalışmaya karşıyım mesleğe saygı açısından ama nereden iş bulacağız bir fikri olan var mı?

ihsancan bicer

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
hcm osgb de bende iş buldm sor müd işyeri hekimi olacak başlangç 1750 yılbaşı 2000 olacak , tabiki bu paraya çalışılmaz ama istnbula yerlştm hayt şartları ve kimse işe almıo beni , çok yerle görüştm sonuç 0 mecburiyetten kabul ediyrz , ayrıca başka bi yerden 2500 e sor müd buldm, burda herkes hakkı olan parayı ister tabiki , ama piyasaya bakın veren varmı bu arada sizlere de katılıyrm işin hakkı en az 3000 ama gel gör ki veren yok bu paraları :) ....

Serhat Ay

Üye
TÜİSAG Üyesi
Nacizane bir fikir olarak söylemek istiyorum çalışan sayısı ve tehlike sınıflarına göre aylık çalışma saatlerinizi çıkartıktan sonra kendinizce(neden kendinizce dedim çünkü belirli bir fiyat tarifemiz yok) belirleyeceğiniz birim fiyatla çarpın ve sizin alacağınız aylık ücreti belirleyin. Örneğin; az tehlikeli sınıfın birim fiyatını 15 tl/saat, tehlikeli sınıfın 20 tl/saat, çok tehlikeliye c sınıfları bakamadığından dolayı ona yapacak birşey yok :) ve böylelikle sizin çalışma sürenizin maksimum 210 saat olduğundan 3200 - 4200 gibi bir para çıkar ve sanırım her iş güvenliği uzmanınıda tatmin edecek bir rakama ulaşırız.Hesapladığım bu fiyatların üzerine çıkıpta "bana 5000 tl versinler yok 1500 tl ye çalışılırmı" gibi laflardan da kurtulmuş oluruz. Anlaşacağınız osgb lerle de bu mantıkla hareket ederseniz hem osgb leri sıkıntıya sokmazsınız hemde kendinizde mağdur olamazsınız. Sadece bir fikir ancak şunuda unutmayalım ki bizler gibi iyi niyetli olmayan arkadaşlar çıkardığım bu fiyatın yarısınada eyvallah edeceklerdir. Buda onların sorunudur. Her ne kadar tabibler odası işyeri hekimleri için belirli bir fiyat tablosu çıkarmış olsa da doktorların bile kendi aralarında bir rekabet içinde oldukları ve tabibler odasının fiyat tarifesine uymadıklarıda bilinen bir gerçektir.

fatihöztürk

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
1- Bize istediğimiz para verilmedi diye bu paraya çalışıyoruz.
2- İş yok ne yapalım.
3- Piyasa böyle ben olmasam başkası kabul eder.
4- Hakkımızı koruyacak bir sendika,oda yada başka bir örgüt yok. Vs......

Hanımefendiler ve Beyefendiler bu ve buna benzer bahaneleri biz yaratıyoruz.Bu bizim ne kadar mağdur,mağrur ve kör olduğumuzu ayrıca icraattan çok hazıra alıştığımızı gösterir. Ben bunların hiçbirine katılmıyorum insanlar yaptığı işin ciddiyetine göre para almalı yok öyle yok böyle diye her gördüğüne sorgulamadan ve hakkını ayaklar altına aldırmadan(ki kişilikleride) icraatlarını yapmalılar.Acaba o OSGB ler o paralara çalışacak isg uzmanı bulamasalar ne olurdu hiç düşündünüzmü yada o fabrikalar,firmalar vs. Bakın millet yasa açık eğer 2014 e kadar İSG uzmanı bulundurmazsan 5000 TL para cezasını ödemek zorundalar. Buna rağmen hala bu fiyatları kabul eden varsa ya delidir yada neyse bizimki asgari ücretin altınada çalışırım abi deyip işe girdikten sonra patron vermiyo demek. Bunların hepsi akıl birliğiyle olur. Herkeze iyi çalışmalar dilerim.

ATURAN

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
hayır bilmiyorum.ama bana 2000 tl veriyorsa sigorta vs ortalama benim osgb ye maliyetim 3000 tl dir.tahmini.eee osgb de para kazanacak bu işten 1500 de o kazansa 4500-5000 tl alır diye düşünüyorum firmadan hizmet karşılığı.

basit bir mantık yaparsak, 5000 tl diyelim firmanın osgb ye verdiği hizmet ücretine

osgb nin bana verdiği 2000
vergi sgk 1000
osgb nin kaarı 2000

direk firmada çalışsak 5000 TL nin 1000 TL si vergi sgk vs.
geriye 4000 kalır.bu da osgb de ne kadar düşük maaşa çalıştığımızı gösterir.daha doğrusu diretmediğimiz için, istemediğimiz için ne kadar paralara bu işleri yaptığımızı gösterir.

bilmem katılırmısınız.
Tabloya göre konuşursak ;
Tehlikeli işlerden sayılan ve 50 çalışanı olan 6 farklı işletmede OSGB adına çalıştığınızı düşünelim. Toplamda 6 x 28,10 = 168,6 saat ile aylık çalışma sürenizi doldurduğunuzda ( 180 saat olmadı bile ) OSGB nin şirketlerden alacağı ücretler toplamı 6 x 1.250 = 7.500 TL
Sizin aldığınız net ücret 2.000 TL / Ay olduğuna göre OSGB nin sizin için harcayacağı tutar yine sizin hesabınızla bürüt 3.000 TL / Ay dır.
Evet arkadaşlar bu durumda OSGB nin sadec bir iş güvenliği uzmanı çalıştırdığında karı 7.500 - 3.000 = 4.500 TL / Ay
OSGB nin devlete ödeyeceği vergiyi de artık düşünmeyelim değil mi ? Nasıl olsa 4 - 5 çalışanı olur...

efipek

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Merhabalar arkadaslar oncelikle ben henuz sinava girmedim ama c sinifi belgemi aldiktan sonra 2500 tl alti calismayi dusunmuyorum madem okadar zor bir is bu ki oyle 15 gun tersanede staj yaptim 2500 tl bile az benim farkim tecrubem yok tecrubelilerin daha da fazla ucrete calismalari lazim ancak hepimiz tek bir agizdan konusursak baziseyleri elde edebiliriz....

aydinisg

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
değerli arkadaşlar dün bir osgb ile görüşmeye gittim ismi lazım değil istanbulda bir osgb kurucuları bakıldığında okumuş aydın insanlar diye tabir ettiğimiz kesimden lakin ne kadar aydın olduklarını yazımın sonunda öğreneceksiniz. neyse görüşmeye gittim. yeni bir laf daha öğrendim. PİYASA ARAŞTIRMASI!!! konuştular konuştular. ortada ne daha bir kurulan osgb var nede henüz bakanlıkla yapılan bir sözleşme ve nede müşteri. söz döndü dolandı maaş konusuna geldi. biz bu işin piyasasını araştırdık. c sınıfı bir iş güvenliği uzmanının maaşı tecrübesi ve deneyimi yoksa ortalama 1500 tl bakın ortalama diyorum yani bu tam 1500 tl olduğu anlamına gelmiyor. tecrübe deneyimi varsa 2500 tl ye kadar çıkıyormuş. piyasa böyleymiş. ne piyasasıysa bu tövbe yarabbim! ancak bu aydın insanlar vibrasyon ( titreşimli ) cihazlarla çalışan insanların cihazın yaydığı titreşimden vücuttaki bütün organların etkilenebileceğini birbirlerine anlatıp sanki ilk defa böyle bir durum varmış gibi hayret cümleleriyle anlattıklarını gördüm. bu sistemle çalışan bir insanın çalıştığı saatin 2 katı kadar dinlenme süresi olduğunu etkin maruziyet ve sınır değerlerinin ne olması gerektiğini de ben ilave ettim. düşünün artık. 6331 sayılı kanundan bir haber olan ama iş bilmişliğe gelince( ben bir işletmeye girdiğimde yarım saatte eksikleri görür risk analinizi yapar çıkarım ben süper bir insanım üstüme tanımam) diyen şahıslar bunlar.risk analizi için aylarca uğraşan insanlarda aptal çok özürdiliyorum onların gözüyle bakarsak iş bu duruma gidiyor. neyse ben 1500 tl yi kendime yakıştıramadım.geçen yolda yürürken bir konuşmaya şahit oldum. vasıfsız bir kişi ertesi gün bir markatte işe başlayacakmış. 1300 tl de maaş alacakmış. nasıl ? iyi değilmi ben şimdi o adamı bulup benide o markete aldırmasını rica edicem. torpilde torpil buluruz biryerlerden. tecrübesi olmayan arkadaşlara sesleniyorum. tecrübe yediğimiz kazıkların bileşkesi olduğuna göre daha çok kazık yememiz gerekiyor (buna bende dahil) 9 senelik özel sektör tecrübem buna üretimde dahil bir kalemde çöpe atılıyor. çünki isg uzmanı işyeri hekimi olan türkiyede hiiç bir işletmede hele hele bunlar maksimum tecrübeliyse ölümcül yada ramak kala iş kazası yada meslek hastalığı yaşanmıyor. ben bu işi yada başkalarının iş olarak gördüğü bu işi yapmama kararı aldım .o belgeyi aldığım ,sabahlara kadar o tüzük senin bu yönetmelik benim diye çalıştığım( ama başkaları tarafından tecrübesiz ilan edildiğim, çalışma hayatımı saymıyorum bile ) ve o belgeyi( ismini bile telavuz etmeye utanıyorum ) aldığım güne yazıklar olsun diyecek başkada hiç bir lafım yoktur tüm tecrübesiz arkadaşlara çıktıkları bu çetin yolda başarılar diliyorum. bu arada osgb sahipleri DOKTORDU.
size katılıyorum hem de tamamen..hemen hemen aynı duyguları yaşadığım için şu an bir dejavu yaşıyorum.OSGB lerin kurucularının %90 ı doktor..benim çalıştığım da öyleydi şükür kurtuldum.artık bireysel çalışıyorum bulunduğum ilde 2 OSGB ve sürekli piyasayı düşüren diğer uzmanlara karşı kahramanlık yapıyorum umarım günün birinde ben kazanacağım..bir de bunu deneyin illa osgb lere esir olup bu gibilerin egolarını tatmin etmek zorunda değilsiniz..

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.