Soru : İş Güvenliği Uzmanı Maaşları

mehmet oğuz

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Arkadaşlar OSGB'ler genelde bizleri sömürüyor okuduğum yazılar duyduğum bilgilere göre peki ne yapmak lazım en doğru çalışma yöntemi bireysel olarak mı , tek bir işyerinde tam zamanlı olarak görev yapmakmı , OSGBlere boyun eğmekmi ?
hepsinin farklı avantajları ve dezavantajları var.belki şansınıza belki kısmetinize kamış.bişi diyemeyiz.

ben osgb de çalışıyorum.maaşım yaptığım işe ve genel ortalamaya göre çok çok iyi.b sınıfı uzman olduğum halde az tehlikeli işletmelerde çalışıyorum.rahatım.ama eski çalıştığım osgb de tam tersiydi.patron hem etimizi hem kemiğimizi alıyordu.hatta belki atıklarımızdan bile para kazanıyordu.tam bir kölelik sistemi.

sabit tek bir firmada çalışmak hep gönlümdeki aslan olmuştur benim.ancak buda çalışacağınız firmaya bağlı.bu işi gerçekten önemseyen değer veren bir firmada çalışıyorsanız ne ala.dünyanın işine bağlı mutlu olan insanlarının başında gelirsiniz.ancak tam tersiyse o zamanda yandınız.maaşı iyide olsa ızdırap olurlar.maaş durumu firmanın mali durumuna göre ve bu işe ne kadar değer verdiğine göre değişir.bana telkileli sınıfta bir firmada geçen sene sanırım 1000 e yakın çalışan vardı, 3000 tl verdiler, gitmedim. ama şuan kısmi süreli olup sanırım haftanın 4 günü çalışıyordu; tehlikeli sınıfta çalışan a sınıfı uzman arkadaşım 8000 civarı alıyor.kısmet yani.

şuan için en kötüsü birkaç firmada birden bireysel çalışmak.hiç ısınamadığım bir sistem.o nedenle yorum yapmaacağım.ama yukarıda bahsettiğim arkadaşım -8000tl alan- bu şekilde çalışıyor.kendine aradı iş buldu.ve iki firmaya birden bakıyor.yapabiliyorsanız ne ala.bilginizi ve kariyerinizi ne kadar pahalıya satarsanız o kadar kazanırsınız..

yani iş biraz sizde bitiyor, tabi nasip kısmınıda unutmayalım.

ama belkide en önemli nokta ne istediğinizi bilmek.mesela ben b sınıfı olduğum halde az tehlikeli işletmelere hizmet veren bir osgb de çalışıyorum.haa atabi maaşım çok iyi.ancak 5000 verdikleri halde gidip tehlikeli sınıfta çalışmadım.prensiplerim gereği.çünkü herşey para değil.burada muhattap olduğum insan kitlesi ve yaptığım iş bana daha uygun.demek istediğim; eğer sertifika sınıfınız yüksekse ve çok para kazanmak istiyorsanız ve bu sizi sıkmayacaksa gidin ve çok para alabileceğiniz firmalar bulun.veya osgbler.ama benim gibi kafam rahat olsun derseniz daha az kazanmayı kabul ederek iş arayın.

ne olursa olsun, herşey gönlünüzce olsun.herşeyin hayırlısı

mehmet oğuz

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
İsmail bey,

ben firmada tam zamanlı çalışıyorum ve firmanın ohsas 18001 işlerini de ben yapıyorum desem fiyat değişir mi sizce.
ersin bey değişmez. çünkü malum işveren en ucuza mal etmeyi ister hep. yani siz burada gevezelik yapan bir çok arkadaşa inanmayın. yok be sınıfı olan uzman 6000 den aşağı çalışmamalı-a sınıfı 10000 almalı. bakın doğrudur kendileri alabiliyordur.ama geneli böyle değil.şuan onay bekleyen bir mesajım var. orada bu konuyu daha net anlattım.

işveren zaten az para vermek istediği için kalkıp size ohsas için tekrar bi para varmez.ümitlenmeyin.haaa ama yeni işe başlayacaksınızdır o zaman bunu bir altın bilezik gibi gösterebilirsiniz. yani artısı olacaktır muhakkak

Moderatör tarafında düzenlendi:

kemalken

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Merhaba soma faciasından sonra ortaya atılan özerk fon hakkında gelişme var mı? isg uzmanlarının bağımsız çalışmasını sağlamak adına atılan bir adımdı lafta mı kaldı?

Bilgisi olanlar bu konuyu aydınlatabilir mi?

volkan volkan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
a sınıfı bir uzmanın 1750 liraya çalışmasıyla böbürlenen bir felaket işin başındayken bahsettiğiniz fiyatlar biraz zor
ayrıca açıköğretimde 2 yıllık devam zorunluluğu olmayan bölümle uzman olunabiliyor şu an 8 bin öğrencisi var
yani bu sektörü öldürdüler.
zaten herkes uzman oldu. açıköğretim bölümü açtılar
2 bine yakın osgb var işi sermayeye verdiler onlarda esnaftan para alamıyo :D
ne oluyor herkes kaybediyor ama bakanlık kazanıyor ve bakanlığın eski elemanları büyük firmalara hizmet edenler kazanıyor
yani sektör öldü cenazeye bekleriz :)

Cihan BAYCAN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Genel Müdürün (!) İş Güvenliği Uzmanına bakış açısı ortada sözün bittiği nokta gerçekten diyecek bişey yok... çaycıya neden maaş veriyoruz kendi çayımızı alamıyor muyuz, o zaman isg uzmanına verdiğimiz maaş da ek maliyet olarak görülmemelidir ne demektir......

volkan volkan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
ab bu ülkenin çalışanını düşünüyo bizimkiler düşünmüyor gibi bir tablo var
doğruda

volkan volkan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
Merhaba soma faciasından sonra ortaya atılan özerk fon hakkında gelişme var mı? isg uzmanlarının bağımsız çalışmasını sağlamak adına atılan bir adımdı lafta mı kaldı?

Bilgisi olanlar bu konuyu aydınlatabilir mi?
bu ülkede böyle bir uygulama çok zor kanunları uygulama sıkıntısı var
işverenler osgbye para ödemiyor/ödeyemiyorken bakanlığamı ödeyecek onlarda uzman görevlendirip maaşınıda verecekler
ütopya açıköğretim bölüm dahi açıldı yani deniyorki işine gelen bu işi yapar yapmayanın yapmasın :D

Cihan BAYCAN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
a sınıfı bir uzmanın 1750 liraya çalışmasıyla böbürlenen bir felaket işin başındayken bahsettiğiniz fiyatlar biraz zor
ayrıca açıköğretimde 2 yıllık devam zorunluluğu olmayan bölümle uzman olunabiliyor şu an 8 bin öğrencisi var
yani bu sektörü öldürdüler.
zaten herkes uzman oldu. açıköğretim bölümü açtılar
2 bine yakın osgb var işi sermayeye verdiler onlarda esnaftan para alamıyo :D
ne oluyor herkes kaybediyor ama bakanlık kazanıyor ve bakanlığın eski elemanları büyük firmalara hizmet edenler kazanıyor
yani sektör öldü cenazeye bekleriz :)
Biz bu kanunu iş kazalarını önlemek çalışanlarımızın sağlığını korumak ve çalışanların çalıştıkları işlerde daha verimli kılmak için çıkardık, bu uygulama hem işçiler hem işverenler hemde devletimiz için gerekli bir uygulamadır ve bu kanunun uygulayıcıları iş güvenliği uzmanları ve işyeri hekimleridir bu yüzdendir ki bu hizmet alınmalı... alınmak zorundadır! demek yerine ne taklalar açmaya çalışıyorlar hizmeti kabul ettirebilmek için her dinlediğimde böyle bi görüşün bu işin başında olmasını hazmedemiyor ve duyduklarıma inanamıyorum ama malesef durum buymuş kendimizi kandırıyormuşuz bişeyler düzelecek sabredelim diyerek... Böyle bir röportajda rakamsal olarak maaş konuşulmasınıda yanlış buluyorum 17000tl isteyenler şimdi 1700 istiyorlar??? kim bunlar allah aşkına!!! madem öyle iş güvenliği uzmanlarının sorumluluklarını düşürün bir memur gibi sadece önerilerde bulunsun (gerçi zaten yaptığımız bundan ileri gidemiyor bir yaptırımımız olmadığı için.) ama olan kazaların faturası iş güvenliği uzmanına kesilmesin? Belki çok önce yapılmış bi konuşmadır bu bilmiyorm tarihini ve kınaması gereken dernekler kınadımı gerekli açıklamalar yapıldımı ama ben bir iş güvenliği uzmanı olarak kınıyorum!

kemalx

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Biz bu kanunu iş kazalarını önlemek çalışanlarımızın sağlığını korumak ve çalışanların çalıştıkları işlerde daha verimli kılmak için çıkardık, bu uygulama hem işçiler hem işverenler hemde devletimiz için gerekli bir uygulamadır ve bu kanunun uygulayıcıları iş güvenliği uzmanları ve işyeri hekimleridir bu yüzdendir ki bu hizmet alınmalı... alınmak zorundadır! demek yerine ne taklalar açmaya çalışıyorlar hizmeti kabul ettirebilmek için her dinlediğimde böyle bi görüşün bu işin başında olmasını hazmedemiyor ve duyduklarıma inanamıyorum ama malesef durum buymuş kendimizi kandırıyormuşuz bişeyler düzelecek sabredelim diyerek... Böyle bir röportajda rakamsal olarak maaş konuşulmasınıda yanlış buluyorum 17000tl isteyenler şimdi 1700 istiyorlar??? kim bunlar allah aşkına!!! madem öyle iş güvenliği uzmanlarının sorumluluklarını düşürün bir memur gibi sadece önerilerde bulunsun (gerçi zaten yaptığımız bundan ileri gidemiyor bir yaptırımımız olmadığı için.) ama olan kazaların faturası iş güvenliği uzmanına kesilmesin? Belki çok önce yapılmış bi konuşmadır bu bilmiyorm tarihini ve kınaması gereken dernekler kınadımı gerekli açıklamalar yapıldımı ama ben bir iş güvenliği uzmanı olarak kınıyorum!
Ülkemizde her kanun,yönetmelik,tüzük vb.leri hep belirli bir amaç uğruna bazı arzu edilmeyen durumları düzeltmek için ortaya çıkmıştır.Ancak hemen hemen hepsi yozlaştırılmış ve sulandırılmıştır.Buna İş Sağlığı ve Güvenliği de dahildir.Dikkat ettiyseniz ülkemizde çıkan kanunlar hiçbir zaman amacına uygun şekilde kullanılmamış hep işimize geldiği gibi kullanılmıştır.Bu kanun iş kazalarını önlemek için çıkarılmış ancak bazı iş kolları tehlike sınıfına göre ileri bir tarihe ötelenmiş,B Sınıfı A Sınıfına;C Sınıfı B Sınıfına bakacak denilmiş.Ayrıca Sınıf Yükselme sınavında adayın sigortalı olarak çalıştığı yerlere bakılmaksızın sınava girmesi sağlanmıştır.Bu kadar abuk subuk bir düzenleme yapan kurum için "Yaptıkları yapacaklarının teminatıdır" demekten başka insanın aklına bir şey gelmiyor.

ebru tuncer

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Burada okuyorum C sınıfı maaş şu kadar OSGB lerde diye yazıyor arkadaşlar geçtiğimiz günlerde bir OSGB ile görüştüm , bana firmaları sen bul sen çalışmak istersen sen çalış (saat ücreti C sınıfı için 20 tl , A sınıfı için 25 Tl ) ve firmadan ilk ay alacağımız hekim dahil tüm hizmetlere ait ödemenin yarısını prim olarak al , ya da bize firmayı getir çok tehlikeli tehlikeli farketmez yine ilk ay firmanın bize ödeyeceği rakamın yarısını al diyor.
İşyerleri fatura istiyor bende sana fatura vermeni sağlayım diyor bana söylediği böyle 19 kişilik bir ekibim var böyle çalışan yani kendi pazarlama şirketini kurmuş gibi.Firmaları kendim bulucam ki aracım yok haydi buldum haftada 20 saat çalışmam lazımki bahsedilen maaşlara ulaşabileyim.Net maaş olmadığı için kabul etmedim yani buraya yazılanlar hayal meyal gibi görünüyor. OSGBlerin boyunduruğu altında olduğu sürece İş güvenliği uzmanları ezilecekler öncelikle OSGBler ortadan kaldırılmalı diye düşünüyorum.Çünkü OSGBler iş güvenliği uzmanlarını pazarlama elemanı gibi kullanıyorlar, kursa gidebilmek adına bankadan kredi çekip uzmanlık belgemi büyük umutlarla almıştım ama şimdi eski inancım kalmadı.

volkan volkan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
max 1 ay önce yapılmış rportaj güncel fiyatlar yani

gonyali

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
Merhaba abiler ablalar.Liseyo bu sene bitircem ins.is guvenligi uzmanligi uzerine okumak istiyorum.tavsiyeniz hangi universite olur.simdiden tesekkurler

bkeskin

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Her geçen gün düşüyor sanırım

volkan volkan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
okuma kardeş bu bölümü 2003 den bu yana yapılan belli
birileri kazanır birileri kaybeder

gonyali

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
Hangi Üniversiteye Gitmem Lazım.İş İmkanı Varmı ?

volkan volkan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
iş imkanı yok çünkü kanunun denetimi yok olmazda
büyük firmalar asınıfı uzmanlarla sözleşme yapar altında c yi görevlendirir tüm sorumluluğu sana bırakır
ayrıca işsiz uzman sayısı baya bir fazla
üç kuruş alırsın senin üzerinden biri sorumluluğunu atar biride para kazanır
bu bölüm okunmaz
yokmu radyoloji att paramedik falan oku bunları kafan rahat olsun
eski bir dost (uzman biyolog)

İrem D.

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Tamamen devlet kontrolu olmadan hepimiz somurulmeye ve de patronlar yerine gunah kecisi olmaya devam ederiz.. saat ucret su, maas bu vs diye konusmaya hic gerek yok bence..

dilse979

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Arkadaslar merhaba..son yukselme sinaviyla b yi aldim..hic bu dalda deneyimim yok..ankarada bir osgb part time icin gorusmeye cagirdi..isg uzmani part time nasil olcak yada ne kadar ucret en makulu olur..simdiden tesekkurler

volkancoskun

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Valla dilse bey deneyiminiz olsun olmasın aldığınız sorumluluk aynı osgbler biraz ölücü oluyor.Ucuz çalışmayın. Saati 40 tl uygundur. İstanbulda b nin piyasası bu aşağı yukarı Ankara daha düşük en kötü saatlik 30-35 arası çalışın.En önemlisi abuk sabuk şartları kabul etmeyin.UZMAN PAZARLAMA YAPMAZ VE ESNEK ÇALIŞMA SAATİ DİYE BİRŞEY YOKTUR BİZİM MESLEKTE bunlarıda göz önünde bulunduru

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.