Soru : İş Güvenliği Uzmanı Maaşları

SemihaY.

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Valla dilse bey deneyiminiz olsun olmasın aldığınız sorumluluk aynı osgbler biraz ölücü oluyor.Ucuz çalışmayın. Saati 40 tl uygundur. İstanbulda b nin piyasası bu aşağı yukarı Ankara daha düşük en kötü saatlik 30-35 arası çalışın.En önemlisi abuk sabuk şartları kabul etmeyin.UZMAN PAZARLAMA YAPMAZ VE ESNEK ÇALIŞMA SAATİ DİYE BİRŞEY YOKTUR BİZİM MESLEKTE bunlarıda göz önünde bulunduru
Keşke Dediğiniz gibi olsa Ankaradayım b sınıfı uzmanım 2500 diyorum çok görüyorlar en son 1750 fiyat verdiler.Kabul etmedim tabi.....

volkancoskun

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Keşke Dediğiniz gibi olsa Ankaradayım b sınıfı uzmanım 2500 diyorum çok görüyorlar en son 1750 fiyat verdiler.Kabul etmedim tabi.....
2000-2500 e filan tam zamanlı çalışanlar var demekki çok yazık:( ankara ölmüş.c sınıfının çalışmayacağı fiyatlar bunlar.2 yıl önce ilk uzman olduğumda 1800 lirayı gülerek reddetmiştim :)

volkancoskun

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
sizin 2500 istemenizemi üzüleyim :( onların verdiği çerez parasınamı üzüleyim :( bilemedim

volkancoskun

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
B sınıfıyım sizce kaç istemeliyim.teşekkürler
tam zamanlı minimum 3500 çünkü o paraya çalışan çok tanıdığım uzman var ankarada.osgblerin ölücülüklerine aldanmayın bulursunuz.istanbulda bu rakam 7000 lere kadar çıkıyor.çok ciddiyim ;)

mehmet oğuz

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
şuan ki duruma göre istanbul için genel konuşmak gerekirse;
c sınıfı 2000
b sınıfı 3000-4000
a sınıfı 5000+ şeklinde görüyorum.

hemen klasik bu fiyatlara bu risk alınmaz demeyin. beğenmeyen gitsin başka iş yapsın.ne yapalım.bu işinde ..kunu bu kadar sürede çıkarmayı başarabildik.

bakan açıkladı 83000 uzman var. diğer bir ifade ile ZİBİL gibi.ve işin kötü yanı şuan hizmet alması gereken firmaların %70 i hizmet almıyor. yani binlerce işletme kaçıyor.evet bunlar hizmet alsa bir rahatlama yaşayacağız ama hala durgunluk söz konusu.

ve maalesef soma ve mecidiyeköy kazalarıda herhangi bir hareketlilik getirmedi sektöre.
o nedenle büyük beklenti içine girmeyin.osgblerinde büyük kısmı zor durumda.hepsi iş kovalıyor ama iş yok.

belki 2 hatta 3 yıl önceki rakamlara bakıp örneğin b sınıfı için dediğim rakamları az gören arkadaşlarım varsa söyleyeyim.o fiyatların altında çalışan meslekdaşlarımız da var..
hemen çamur atmayın ama onlara.hayatlarının risk analizlerini yapıyorlar ve 3-4 belkide daha fazla işssiz gezdiğinde çocuklarının evinin eşinin durumunu düşünüp diğer taraftada alacağı riskleri düşünüp derinden bir HE diyor iş teklifine. HAKLI OLARAK.

son olarak.sanırım tek denilecek şey; Allah herkesin gönlüne göre hayırlısını versin. amin.

mehmet oğuz

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
son aldığım rakamlara göre;
az tehlikeli bir işyerinde tam zamanlı çalışan arkadaşım 2000tl alıyor.
çok tehlikeli sınıftaki inşaatta tam zamanlı çalışan bi arkadaş 6000tl alıyor.
ikiside osgb de çalışıyor.

volkancoskun

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
son aldığım rakamlara göre;
az tehlikeli bir işyerinde tam zamanlı çalışan arkadaşım 2000tl alıyor.
çok tehlikeli sınıftaki inşaatta tam zamanlı çalışan bi arkadaş 6000tl alıyor.
ikiside osgb de çalışıyor.
2000 tl çok çok asgari çok dip fiyat ama maalesef çalışan arkadaşlar var :(

öz madenci

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Dün bir OSGB çağırdı beni acil A sınıfı uzmana ihtiyacım var dedi. ben de acil olduğuna göre herhalde pyasanın üzerinde olur dedim. Görüşmede benim beklentimi sordu ben de en az 6000 dedim. adam güldü uçuyorsun dedi. ben de ne uçacağım dedim 6000 den aşağı bu iş yapılmaz dedim. benim en yüksek verdiğim A sınıfı uzman 2750 dedi. ben de bulabiliyorsan iyi dedim. adam hemen bana part time çalışırmısın dedi. olur dedim. saatlığına 20 TL dedi. ben de 35 TL dedim onda da anlaşamadık. yani anlayacağınız bu OSGBler ölmüş eşşek arıyor nalını sökecek. tabi ki de çalışanlara da kızmıyorum, biliyorum ki zor durumda olduğu için çalışıyordur yoksa o paralara çalışmaz.

volkancoskun

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Dün bir OSGB çağırdı beni acil A sınıfı uzmana ihtiyacım var dedi. ben de acil olduğuna göre herhalde pyasanın üzerinde olur dedim. Görüşmede benim beklentimi sordu ben de en az 6000 dedim. adam güldü uçuyorsun dedi. ben de ne uçacağım dedim 6000 den aşağı bu iş yapılmaz dedim. benim en yüksek verdiğim A sınıfı uzman 2750 dedi. ben de bulabiliyorsan iyi dedim. adam hemen bana part time çalışırmısın dedi. olur dedim. saatlığına 20 TL dedi. ben de 35 TL dedim onda da anlaşamadık. yani anlayacağınız bu OSGBler ölmüş eşşek arıyor nalını sökecek. tabi ki de çalışanlara da kızmıyorum, biliyorum ki zor durumda olduğu için çalışıyordur yoksa o paralara çalışmaz.
az istemişsiniz 35 tl çok düşük bir rakam o OSGB mezarcıymış.40 tl b sınıfının saatinin piyasası o da dip fiyat o OSGB inşallah batar o ucuz çalışan A sınıfı uzmanda işsiz kalır.OSGB nin ismini verin meslektaşlar bilinçlensin uzak dursunlar.

Ahmet Gökk

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
A sınıf uzmana 2750 veriyorsa eğer, saatine nasıl 20 tl verdi. Saatine 20 tl veriyorsa 4350 tl ye gelir.

Ahmet Gökk

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
az istemişsiniz 35 tl çok düşük bir rakam o OSGB mezarcıymış.40 tl b sınıfının saatinin piyasası o da dip fiyat o OSGB inşallah batar o ucuz çalışan A sınıfı uzmanda işsiz kalır.OSGB nin ismini verin meslektaşlar bilinçlensin uzak dursunlar.
Uzayda mı yaşıyorsunuz arkadaşlar. Turkiye ve piyasa gerçeklerinden tamamen uzaktasınız bu anlaşılıyor. Mesaj tarihine bakıyorum mesajlar yeni. O sizin dediğiniz ücretler 1 yıl öncesindeydi. Ben yaklaşık 1 yıldır bu işin ve piyasanın aktif içerisindeyim. Artık o saati 35 tl A sınıf için bile son derece makul hatta çok iyi ücret. Ben demiyorum bunu piyasadaki arz talep dengelerini ve gördüğüm gerçek ücretler bunu söylüyor

Didem

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
2011 de bu işe başladığımda A sınıfı hocalarım 50000 TL kazanıyordu bir de üstüne boş zamanları kalıyordu. Zaten doğru düzgün B yoktu ortalıkta. Ben uzman olmadan (işi öğrenmek amaçlı) stajyer konumunda 2000 TL kazanıyordum. Aralıkta B sınavı ile B olacağım belki de ama kazancım ne kadar artacak? işte bu büyük bir muallak. Bu sebeple B olsam da aynı iş yerleri ile devam edeceğim. 3 yılda piyasa nasıl oluyorda bukadar berbat oldu diye çok düşündüm başka işler yapayım dedim. İşimi çok sevdiğim ve umudumu da kaybetmediğim için devam ediyorum. Piyasanın bu kadar düşmesinin tek nedeni yükseltme sınavı ile bir anda A- B olan uzmanların " işi bilmiyorum, şimdilik bu ücrete başlayayım da ileride işi kavrayınca daha yüksek fiyata başka yere giderim" düşüncesi oldu. OSGB ler her zaman yeni mezun işi bilmeyen adamı ucuza çalıştıracaktır. Senin aldıgın risk onların umurunda bile değil unutmayın.

volkancoskun

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Uzayda mı yaşıyorsunuz arkadaşlar. Turkiye ve piyasa gerçeklerinden tamamen uzaktasınız bu anlaşılıyor. Mesaj tarihine bakıyorum mesajlar yeni. O sizin dediğiniz ücretler 1 yıl öncesindeydi. Ben yaklaşık 1 yıldır bu işin ve piyasanın aktif içerisindeyim. Artık o saati 35 tl A sınıf için bile son derece makul hatta çok iyi ücret. Ben demiyorum bunu piyasadaki arz talep dengelerini ve gördüğüm gerçek ücretler bunu söylüyor
eee biz ödüyoruz firma olarak o dediğim fiyatı B sınıfına ve tanıdığım A-B uzmanların hiçbirisi 40 tl nin altında çalışmıyor.kıytırık osgbler düşük fiyat teklif ediyorlar onlarda kimseyi bulamıyorlar.Aynı firmaların ilanları kariyer sitelerinde dönüp dolaşıyor sonundada ucuz uzman bulamayınca batıyorlar.35 tl A sınıfı için son derece dip bir rakam kabul edilemez bence.

volkancoskun

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
2011 de bu işe başladığımda A sınıfı hocalarım 50000 TL kazanıyordu bir de üstüne boş zamanları kalıyordu. Zaten doğru düzgün B yoktu ortalıkta. Ben uzman olmadan (işi öğrenmek amaçlı) stajyer konumunda 2000 TL kazanıyordum. Aralıkta B sınavı ile B olacağım belki de ama kazancım ne kadar artacak? işte bu büyük bir muallak. Bu sebeple B olsam da aynı iş yerleri ile devam edeceğim. 3 yılda piyasa nasıl oluyorda bukadar berbat oldu diye çok düşündüm başka işler yapayım dedim. İşimi çok sevdiğim ve umudumu da kaybetmediğim için devam ediyorum. Piyasanın bu kadar düşmesinin tek nedeni yükseltme sınavı ile bir anda A- B olan uzmanların " işi bilmiyorum, şimdilik bu ücrete başlayayım da ileride işi kavrayınca daha yüksek fiyata başka yere giderim" düşüncesi oldu. OSGB ler her zaman yeni mezun işi bilmeyen adamı ucuza çalıştıracaktır. Senin aldıgın risk onların umurunda bile değil unutmayın.
İşte tecrübeli uzmanlar olarak bu bilinci oturtmamız lazım evet size katılıyorum prim günü tam bir skandal bence.eskiden B-A olunca güzel paralar kazanırım hevesindeydim ama bendede o umut tükendi gibi birşey.heleki bu işte tecrübeli olan kişi asla hakettiği paraları alamıyor.

dmunire

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Merhaba arkadaşlar. 14 Ekimde yaklaşık 600 kişinin çalıştığı metal sektöründe üretim yapan bir firma ile iş görüşmem oldu. Görüşme sonunda B sınıfı iş sağlığı ve güvenliği uzmanı arkadaşlarımızın talep ettiği ücret aralığı 2500 TL ile 3500 TL arasında imiş. Bu fiyatlara bile İK Müdürünün tepkisi "millet havalarda uçuyor" olmuş. İş görüşmesine gelince onlara göre sizin aldığınız riskin hiçbir önemi yok. Bana söylenen cümleleri aynen ve utanarak yazıyorum.
"İSG olarak firmamızda hiçbir eksik yok. Sizden talebimiz toplantıları yapmanız, eğitimleri vermeniz, düzeltici ve önleyici faaliyetleri takip etmeniz, risk analizlerini yapmanız. Yapacağınız çok fazla iş olmadığı için OHSAS 18001, İSO 14001 ve İSO 9001 kalite yönetim sistemlerinin işleyişinede yardımcı olmanızı bekliyoruz. Ama bünyemizde bu işi çok iyi yapan bir Entegre Yönetim Sistemleri Sorumlumuz var. Bir de çevre görevlimizin firma ziyaretlerinide takip edeceksiniz."
Yani özet olarak birçok işi yapacaksınız ama hiçbir vasfınız olmayacak. Ona göre çok para da istemeyin. Herhalde bu işler dışında da yerlere paspas yaptıracaklar diye düşündüm.
Neyse eminim ki bu rakamların altında da bu işi kabul edecek arkadaşlarımız olacaktır. Düşürüldüğümüz durum o kadar komik ki. Kimse havalarda uçmasın, bu işin de cılkı çıktı.

Uzman Özlem

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Ayyy şu maaş polemiğinden o kadar usandım ki yaa, hele ki her yazılan ücreti az bulup, o fiyata çalışılır mı, o kabul edilir mi, şunu mu kabul ettiniz saat başı ücretine vb. cümlelere. Ya arkadaşlar herkes tabiki iyi ücretlere çalışmak ister ama klavye başından sen onu kabul ettin, öbürü bunu diyerek kimse yol alamaz ki ben bu cümleleri kuran kişilerin de bu fiyatlara çalıştıklarını sadece kendilerini klavye üzerinden tatmin ettiklerini düşünüyorum. Ortalık uzman kaynıyorken neyin kafasını yaşıyoruz Allah aşkına ya. Herşeyden önce biz mühendis diplomasına sahip ama bundan önce ne iş yaptığından haberimiz olmayan insanlara prim günü vesvesesi altında beleşten A - B sınıfı belgeleri dağıtılırken bu kadar toplanıpta ya bu adamlar napıyor diye itiraz etmedik. Evet hala anlaşma yapılmayı bekleyen milyonlarca işyeri söz konusudur, ama unutulmaması gereken bir detayda her yıl onlarca uzman çıkıyor piyasa, yetişiyor demiyorum çünkü öyle bir durum söz konusu bile değil. Yani depo bi gün dolup taşacak, az kaldı. İçlerinden elenenler mutlaka ki olacaktır, ama ne yazık ki elenenlerin içinden aslında bu işi ciddi anlamda bilen ve yetişmiş kişiler olacak diye düşünüyorum. Çünkü bodoslama atlayıp, oturduğu yerden maaş alan zihniyetler bir zorlukla karşılaşmadıklarından bu iş onlara gayet rahat geliyordur ve gelecektir. Ben 3 yıldır bilfiil uzmanlık yapmaktayım ve hakkımla B sınıfı olacağım. Ve bu işten o kadar usandım ve yıprandım ki, B Sınıfı belgemi alıp, iş değiştireceğim. Çünkü ben hakkıyla bu işi yapmak için yıpranıyorum, sağlığımdan ve mutluluğumdan olduğumun farkındayım, hayatta herşeyin altında olumsuzluğu düşünüp, acaba diye cümlelere başlayıp, günlük yaşantımda bile şunu yapıp tedbirli olmalıyım düşüncesi beni boğdu. Kafamı yastığıma rahat koyup, derin bir uyku uyumak istiyorum. İş Güvenliğini ve uzmanını külfet gören işverenlerin ve çalışanların ve işvereni olası bir durumda zarar görmeden kurtarmak için didinen devletin kuklası olmak ve bir olay mahalinde parmakla gösterilip, ortaya atılan suçlu olmak istemiyorum. O yüzden bu kadar ciddi bir şekilde bir varlık olarak kendimizi ispatlayamazken, her kafadan ayrı bir ses çıkıpta daha birlik olmayı bile becerememişken, kendi içimizdeki çürük elmaları bile eleyememişken bence konuşulacak son konudur maaş. Lütfen artık şu 2500 mi kabul ettiniz 4000 bile az ama siz 4000 demeliydiniz gibi cümleleri geçiniz.

volkancoskun

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Merhaba arkadaşlar. 14 Ekimde yaklaşık 600 kişinin çalıştığı metal sektöründe üretim yapan bir firma ile iş görüşmem oldu. Görüşme sonunda B sınıfı iş sağlığı ve güvenliği uzmanı arkadaşlarımızın talep ettiği ücret aralığı 2500 TL ile 3500 TL arasında imiş. Bu fiyatlara bile İK Müdürünün tepkisi "millet havalarda uçuyor" olmuş. İş görüşmesine gelince onlara göre sizin aldığınız riskin hiçbir önemi yok. Bana söylenen cümleleri aynen ve utanarak yazıyorum.
"İSG olarak firmamızda hiçbir eksik yok. Sizden talebimiz toplantıları yapmanız, eğitimleri vermeniz, düzeltici ve önleyici faaliyetleri takip etmeniz, risk analizlerini yapmanız. Yapacağınız çok fazla iş olmadığı için OHSAS 18001, İSO 14001 ve İSO 9001 kalite yönetim sistemlerinin işleyişinede yardımcı olmanızı bekliyoruz. Ama bünyemizde bu işi çok iyi yapan bir Entegre Yönetim Sistemleri Sorumlumuz var. Bir de çevre görevlimizin firma ziyaretlerinide takip edeceksiniz."
Yani özet olarak birçok işi yapacaksınız ama hiçbir vasfınız olmayacak. Ona göre çok para da istemeyin. Herhalde bu işler dışında da yerlere paspas yaptıracaklar diye düşündüm.
Neyse eminim ki bu rakamların altında da bu işi kabul edecek arkadaşlarımız olacaktır. Düşürüldüğümüz durum o kadar komik ki. Kimse havalarda uçmasın, bu işin de cılkı çıktı.
B sınıfı uzmanlar iyimiymiş yaaaa 2500 nedir c sınıfının ortalama maaşı bence hiç bir işe yaramayan İK müdürü benim şirketimde 3000 personel var insan kaynakları diye bir departman yok.tamamen gereksiz bir departman

Mehmet ATAG

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
arkadaşlar ben a sınıfı uzmanım. hiç bu işi yapmadım. zaten bu maaşlarlada yapmayı düşünmüyorum. İktisatta para=risk tir. OSGB lerin verdiği paralara bu iş yapılmaz. Bakın maden kazalarında ilk içeri alınan İş güvenliği uzmanları. OSGB sana rucu eder sıyırır. niye ben 3 kuruşa içeri gireyim. İş veren yapmaz. seen yaptıramazsın. cezasını ben çekeyim. Zaten devlette kamuoyunun ateşini söndürmek için 2 uzmanı içeri atıyor. kendini kurtarıyor. bende 3 kuruş maaşa hapis göze alacam ha. ***KESİLDİ***

Cem BAYDAR

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
arkadaşlar ben a sınıfı uzmanım. hiç bu işi yapmadım. zaten bu maaşlarlada yapmayı düşünmüyorum. İktisatta para=risk tir. OSGB lerin verdiği paralara bu iş yapılmaz. Bakın maden kazalarında ilk içeri alınan İş güvenliği uzmanları. OSGB sana rucu eder sıyırır. niye ben 3 kuruşa içeri gireyim. İş veren yapmaz. seen yaptıramazsın. cezasını ben çekeyim. Zaten devlette kamuoyunun ateşini söndürmek için 2 uzmanı içeri atıyor. kendini kurtarıyor. bende 3 kuruş maaşa hapis göze alacam ha. ***KESİLDİ***
Merhabalar, söylediklerinize aynen katılıyorum. Ancak İş Güvenliği Uzmanının Görev Yetki ve Sorumlulukları Hakkında Yönetmeliği iyi bilmek gerekiyor. Biz sadece eksiklikleri ve yanlışlıkları belirleyip firmayı bilgilendirmek ve çözüm yolu önermekle mesulüz. yapılıp yapılmaması işverenin sorumluluğunda. ayrıca şimdiye kadar içeri alınan İGU'ların hiç birisi kesin hüküm giymemiştir, hepsinin davası devam etmektedir diye biliyorum.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.