Soru : İş Güvenliği Uzmanı Maaşları

volkan volkan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
:alkış: ayşenur hanım :alkış:

kemalx

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Bu soru için teşekkürler Einstein,
İş Güvenliği uzmanlarına ve bu maaşları belirleyenlere sesleniyorum,
Bir İSG uzmanının ne kadar RİSK aldığını ve ne kadar yoğun çalıştığını biliyorsunuz.
Bir iş yerindeki bütün yükümlülükler de İSG uzmanına ait.
Herhangi bir problem, kaza bela olsa kim sorumlu?

Sorumluluğu da bir tarafa bırakalım, yapılacak ne iş varsa uzmanlar yapıyor.
Peki ne kadar maaş alıyor? 2-3-4 bin civarı A sınıfı uzman hayatı çalışmakla geçmiş, ne kadar alıyor en çok 5 bin. Tabi en tehlikeli yerlerde çalışarak..

Ya iş yeri hekimi ne alıyor hiç bir iş yapmadan, ya adamlar hiç bir iş yapmıyor.. Sadece oturuyor, oturuyor..İki tane hasta gelirse ne ala. Peki hal böyleyken kaç para alıyor? en az 8 bin.
Gelde kızma, bu nasıl adalet diye. Bütün OSGB patronları bunu bilmiyor mu? Bu nasıl bir para politikası, nasıl hesap?

Verilen para yapılan işe performansa göre belirlenir..Mesuliyeti yüksek işlerin maaşı da yüksek olmalı. Her firmadan uzman sorumlu. İnsanlar doktora sadece reçete yazdırmaya geliyor, işte adam bunu yaparak 8 bin alıyor. Tıp okumakla, mühendislik okumanın farkı da demeyin sakın..
Hiç kızmaya gerek yok.Doktorluğun saygın bir meslek olduğunu kabul edelim.İşyeri hekimi sadece doktorlardan oluşuyor ama İş Güvenliği Uzmanlığı sadece Mühendislerden değil malum bir sürü bölüm mezunlarından oluşuyor.Hal böyle olunca iş bulabilmek için bu işi biliyorum demekten ziyade fiyat kıran kişi para kazanmış oluyor.Ülkemizde uzman olmak o kadar da önemli değil.Önemli olsa ilgili bakanlık böyle bir uygulamayı ortaya koymazdı.Zaten kurumların yaptığı hatalar iş kazaları sonucu çalışana geri dönüyor.Ülkemizde maalesef işverenlere karşı kıyak yapma olayı ülkemizin her döneminde görülmüş bariz hatalardan biridir.Dürüstçe ifade etmek gerekirse bu 6331 Syılı kanun sırf adet yerini bulsun diye çıkarılmış işlerliği olmayan bir yapıya sahip durumdadır.İş kazalarını önlemek aslında çok basit bir olaydır ama uygulayacak bir babayiğit henüz ortaya çıkmamıştır ve çıkacak hali de bulunmamaktadır.İş kazalarını önlemek çok basittir.En çok iş kazaları Maden ve İnşaat sektörlerinde olmaktadır.Bu sektörlerde gerekli denetimleri yaparsanız iş kazalarının belki de % 80-90 oranında azaltmış olursunuz.Bu kadarı ben düşünebiliyorsam diğer baştakiler benden akıllı olduklarına göre daha iyi düşünmeleri gerekli olduğunu kabul etmekteyim.

Ali Üstün

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
İş Güvenliği uzmanlarına ve bu maaşları belirleyenlere sesleniyorum,

Bir İSG uzmanının ne kadar RİSK aldığını ve ne kadar yoğun çalıştığını biliyorsunuz.

Bir iş yerindeki bütün yükümlülükler de İSG uzmanına ait.

Herhangi bir problem, kaza bela olsa kim sorumlu?

Sorumluluğu da bir tarafa bırakalım, yapılacak ne iş varsa uzmanlar yapıyor.

Peki ne kadar maaş alıyor? 2-3-4 bin civarı A sınıfı uzman hayatı çalışmakla geçmiş, ne kadar alıyor en çok 5 bin. Tabi en tehlikeli yerlerde çalışarak..

Ya iş yeri hekimi ne alıyor hiç bir iş yapmadan, ya adamlar hiç bir iş yapmıyor.. Sadece oturuyor, oturuyor..İki tane hasta gelirse ne ala. Peki hal böyleyken kaç para alıyor? en az 8 bin.

Gelde kızma, bu nasıl adalet diye. Bütün OSGB patronları bunu bilmiyor mu? Bu nasıl bir para politikası, nasıl adalet?

Verilen para yapılan işe performansa göre belirlenir..Mesuliyeti yüksek işlerin maaşı da yüksek olmalı. Her firmadan uzman sorumlu. İnsanlar doktora sadece reçete yazdırmaya geliyor, işte adam bunu yaparak 8 bin alıyor. Tıp okumakla, mühendislik okumanın farkı da demeyin sakın..
üzgünün ki bu yazdıklarınıza katılamayacağım..
hele hele reçete yazan 8 bin alıyor lafınız bence çok talihsiz olmuş..

diğer yandan tüm sorumluluğu igu alıyor lafı tamamen patron ağzıdır.. böyle bişi yok.. her ne olursa olsun iş veren sorumluluktan kurtulamaz.. yönetmelikte var..
diğer yandan iyi bir igu, sorumluluğu iş verene yıkabilendir.. yıkamıyorsan ordan gideceksin.. gidemiyorsun sorumluluğu yıkacaksın iş verenin üstüne.. işte maharet burda.. bunu yapamayıp ahlanıp vahlanmak, doktorlara reçete yazıyor 8 bini alıyor napıyorki demek bence çok doğru bir yaklaşım değil..::ok::

cul_de_sac

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
[QE="gülizar akdeniz, post: 211766, member: 80956"]OSGB de İşe başlayalı 3 ay oldu.A sınıfı altında c sınıfı iş güvenliği uzmanlığı yapıyorum.İnşaat sektöründe ilk deneyimim.2000tl maaşla başladım.sizce iyimi kötümü ?[/QUOTE]
A sınıfı yardımcısı olarak başladım diyorsun bence iyidir.

dcskn

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Ankara'da bir OSGB de çok tehlikeli sıınıfta aylık üzerinize 210 st civarı/ yaklaşık 950 kişi kaydediyorlar ve net 2500 TL maaş veriyorlar....

Ali Üstün

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Ankara'da bir OSGB de çok tehlikeli sıınıfta aylık üzerinize 210 st civarı/ yaklaşık 950 kişi kaydediyorlar ve net 2500 TL maaş veriyorlar....
bence düşük.. bu rakamalara kimsenin kabul etmemesi lazım.. kabul eden olduğu sürecefiyatlar aşağı doğru hızla iner.. çok üzücü..

volkancoskun

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
[QE="gülizar akdeniz, post: 211766, member: 80956"]OSGB de İşe başlayalı 3 ay oldu.A sınıfı altında c sınıfı iş güvenliği uzmanlığı yapıyorum.İnşaat sektöründe ilk deneyimim.2000tl maaşla başladım.sizce iyimi kötümü ?
A sınıfı yardımcısı olarak başladım diyorsun bence iyidir.[/QUOTE]
istanbuldaysa en az 3000 olmalı inşaat için maaş çok düşük çok dip

ADEM OZDOGAN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
10 veya daha az çalışanı olan az tehlikeli bir iş yerinde aylık ortalama ne fiyat vermeliyim. B sınıfıyım
Teşekkürler

svd

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Adem bey merhaba. Benim çalıştığım 35 çalışanı olan tehlikeli sınıftaki kozmetik fabrikası için İsg uzmanı 220 tl almakta ve bu fiyat içine risk analizi eğitim vb tüm hizmetler dahil. Bununla kıyaslama yapabilirsiniz alacağınız Ücret maksimum 100 tl olabilir o da belki fazla bile gelir

mkekin1970

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
10 veya daha az çalışanı olan az tehlikeli bir iş yerinde aylık ortalama ne fiyat vermeliyim. B sınıfıyım
Teşekkürler
10 çalışan veya 10'dan daha az işçi sayısı ve az tehlikeli sınıf için kısmi zamanlı olarak aylık 60 dakika çalışman gerekir. Bence masraflar hariç 250.00tl(aylık 60 dakika için) olabilir. Saygılarımla

mkekin1970

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Adem bey merhaba. Benim çalıştığım 35 çalışanı olan tehlikeli sınıftaki kozmetik fabrikası için İsg uzmanı 220 tl almakta ve bu fiyat içine risk analizi eğitim vb tüm hizmetler dahil. Bununla kıyaslama yapabilirsiniz alacağınız Ücret maksimum 100 tl olabilir o da belki fazla bile gelir
Arkadaşım merhabalar tehlikeli sınıfta 35 çalışan için aylık 280 dakika çalışması gerekir ki bence çok ucuza çalışıyor. tahmini 350-400 alması gerekir(kısmi zamanlı ve sürüm olarak düşünürsek). Üstelik masraflar dahil diyorsunuz...

ADEM OZDOGAN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Teşekkür ederim cevaplayan herkese az çok bilgim oldu bu konuda. Ben zaten kısmi zamanlı çalışacağım üç aşağı beş yukarı aynıdır hemen hemen.

alix

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
fiyat belirlerken çalışma sürelerine bakmayın riske bakın. Küçük işletmelerde risk daha büyüktür. Sık sık gittiğiniz işletmede kontrol ve hakimiyetiniz fazla iken ayda bir defaya veya kısa süreli gittiğiniz işletmede kontrol, denetim hakimiyet çok azdır.

Ali Üstün

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Bende bu rakam çok düşük. bedava çalışıyorsunuz.. yukarda arkadaşımın dediği bile az. 350 - 400 yerine 450- 500 olmalı. ben 3 şirket iç içe (aile şirketleri) tehlikeli sınıf için 500 fiyat vermek üzereyim.. 650 de hekim için fiyat vereceğiz.
100 tl ye sıfır tehlikeli yere bile hizmet vermem ben.. sadece risk analizi yapmak ve eğitim vermek bile onlarca saat zaman alıyor. acil durum planı vs.. vs.. hariç.. hizmetin bedeli bu olmamalıdır..

servet yortumluk

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar, kaza geliyorum dese, önlem ona göre alınır,
Veya kaza önlenir, ama geldiğinde kanun ile baş başa kalırsınız,
Tek yardımcınız aldığınız veya aldırdığınız önlemler ve kayıtlarınız,
Tehlikeye fiyat biçilmez,
Karşılıklı anlaşma ve özveri ile çözülen bütün sorunlar , sürekli iyileşme kat eder, aksi durum hepimiz tarafından biliniyor,
İGU nun tek dostu yine kendisidir, yapılan işin karşılığı düşük paralar olmamalı,
Kazasız günler dilerim,

ahmetkilicc

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Arkadaşlar merhaba, yaptığınız işin farkında olun, düşük fiyatlara kendinizi riske atmayın.aralık 2014 sınavı ile b sınıfı oldum, 3 iş görüşmem oldu, bir osgb tam zamanlı 3000 tl teklif etti, diğerleri de 3500 tl teklif ettiler. Ben bu işin risk düzeyine bakınca bu kadar ucuza yapılmaması taraftarıyım.
Unutmayın ki bir osgb sizin üzerinizden ortalama 12,000 tl - 15,000 tl arası net para kazanıyorlar. İş görüşmelerimde de bunu gündeme getirdim. Ben şahsen 5000 tl den aşağı çalışmayı düşünmüyorum. Uzman üzerinden para kazanılacaksa, uzmanın hakkını da verecekler.Uzman olan sizlersiniz ve bu iş yapılacaksa size muhtaçlar. Osgb dediğiniz yeler sadece bağlantı noktaları, asıl iş sizin omuzlarınızda. bunu sakın aklınızdan çıkarmayın.

Moderatör tarafında düzenlendi:

memocan

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
Ben geçen sene şubat ayında b sınıfı yükseltme sınavına girmedim, hem de sınav parasını yatırmama rağmen başvuruda bulunmadım. B sınıfı uzman maaşının aldığı maaşın yarısına bir atık firmasında işe başladım, sırf yerim belli olsun diye . Çünkü en baştan beri isg işi pek kafama yatmadı. Sorumluluklar, formaliteler, problemler, işveren ile çalışma ortamı arasındaki denge hep kafamı meşgul etmişti. Ancak şimdi işler biraz sarpa sardı ve maaş konusunda sıkıntılı zamanlar geçiyor. Mevcut iş yerimde maaşım düzelecek diye beklemedeyim.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.