Soru : İş Güvenliği Uzmanı Maaşları

YAŞAR SALUR

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Şubat ayında İstanbulda bir OSGB ile 80saatlik tehlikeli sınıfta isg uzmanlıgıiçin 1250tlverdiler.
Süreler arttıgı için tam zamanlı uzmanın yanına almaları gerekiyordu. Ben gitmedim..2014dealdıgım C sertifikam var ,veilkdefa iş güveliği için işgörüşmesine gitmiştim..
Ücretlendirmeler İStanbul -İzmit gibi bölgelerde nasıl acaba ?
malum temmuzda yürürlüğe girecek uygulamada var..uzman ihtiyacı artar sanırım.
öngörüleriniz güzel ve 80 saat 1250 tl bence az osgbler saatınıze mınımum 50 tl yazarken size 15 tl verecek o hiç bir şey yapmadan 2750 tl kazanacak hadi giderleri çıkıyorum en az 2000 tl kazanacak senin üzerinden ve sorumluluğu yok denecek kadar az osgblerin benim baz aldığım fiyatlar minimum sektöre göre fiyatlar değişmektedir doğru bir karar vermissiniz banada 120 saate 1750 tl verdiler kabul etmedim etmeyeceğim osgb sömürmesine izin vermeyeceğim.

senerji

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
c uzman 2500 tl ile baslayabilir daha sonra tecrube kazanarak fiyatını artırabilir, b uzman 3500-4000 den baslar tecrube ile artırabilir fiyatını

Hanzadem

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Peki piyasada hakim olan calışan başına bir ücretlendirme var mı ?

mesela az tehlikede kişi başı şudur tehlikelide şudur gibi..Aslında bunlar belirlense iyi olur.Hiçyoktan forumlarda elbirliği yapılıp,herkesin bir fikri olsa. Ona göre görüşmeler yapılabilirdi.

Osgb bu işin pazarlamasını yapıp bizim sertikamızla iş yapan kurum..Yasa buna izin veriyosada diyecek bişey yok aslında.

Çalıştıgım şirketlerde isg hizmeti dışardan alınıyordu hep..İçler acısı..tamamen kagıt üzerinde.
Denetimde yok ki iyi kötü ayrımı yapılabilsin.Çalışma bakanlıgının 500 denetcisi oldugunu söyledi bir arkadaş..İstanbula yetmez bu rakam.Türkiye nerde kaldı

volkancoskun

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Şubat ayında İstanbulda bir OSGB ile 80saatlik tehlikeli sınıfta isg uzmanlıgıiçin 1250tlverdiler.
Süreler arttıgı için tam zamanlı uzmanın yanına almaları gerekiyordu. Ben gitmedim..2014dealdıgım C sertifikam var ,veilkdefa iş güveliği için işgörüşmesine gitmiştim..
Ücretlendirmeler İStanbul -İzmit gibi bölgelerde nasıl acaba ?
malum temmuzda yürürlüğe girecek uygulamada var..uzman ihtiyacı artar sanırım.
80 saat yarı zamanlı yapar ve yarı zamanlı içinde 1250 lira çok düşük ama haftada 2 günse belki düşünülebilir en kötü ihtimal olarak

sinan güneş

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
DSP
80 saat yarı zamanlı yapar ve yarı zamanlı içinde 1250 lira çok düşük ama haftada 2 günse belki düşünülebilir en kötü ihtimal olarak
Benim bi sorum olcak isyeri hemsirelerinin maaşı ne kadar bi fikri olan var mı.

hagrid

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Herkese iyi akşamlar 30 nisan 2016 İSG sınavına girip uzman oldum henüz yeniyim. Konunun son 10 sayfasını okudum baya bişey kattı açıkçası. Sınavı geçtiğim gibi başvurulara başladım tüm sitelerden velhasıl ilk gittiğim OSGB 1400 e gel hemen başla dedi o görüşme öncesi burayı okumuş olsaydım keşke.. Teşekkür edip bi düşünmek isteyeceğime küfür eder kalkardım herhalde :evet: neyse bi kaç gün sonra evime çok yakın bi OSGB aradı şantiyede (yine evime çok yakın) çalışmak üzere acil C sınıfı İGU'ya ihtiyacı olduğunu söyledi hemen başlayabilirmsin bugün gel bi görüşelim dedi neyse gittim bi 5 dk konuştuk şartları söyledi biraz yorulursun şantiyede olucaksın vsvs derken 2500 tl maaş dedi. Şurayı okuyana kadar maaşımın başlangıç için gayet iyi olduğunu düşünüyodum ama zaten başlangıç standartı 2500 imiş daha iyi olucak inş arkadaşlar.

Esas soruma gelmek istiyorum yukarıdada yazdığım gibi henüz 1 ay bile olmadı İGU olalı tam olarak piyasasını bilmiyorum. Bugün sahadayken bir OSGB aradı bankada iş güvenliği uzmanı olarak çalışmayı düşünürmüsünüz dedi bende açık açık henüz yeni bir uzman olduğumu yeni işe girdiğimi söyledim. Maaş bilgisi dışında herşeyi söyledi bana. Çalışma şartları gayet güzel. Peki sizce maaş ne olur çalışan arkadaşlar bi tahminde bulunabilirmlermi ?

Bir de ileriye yönelik bi adım için düşünürsek şantiyelerde sahalarda bir fiil olayın içinde pişmek mi iyi olur yoksa banka vsvs biyerde bana mesleki olarak iyi bişeyler katarmı ?

Düşünceleriniz tavsiyeleriniz nelerdir

senerji

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Benim bi sorum olcak isyeri hemsirelerinin maaşı ne kadar bi fikri olan var mı.
2500 baslangıc iyi hocam santiye de banka da olur ama banka daha mantıklı gibi

Didem

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
c uzman 2500 tl ile baslayabilir daha sonra tecrube kazanarak fiyatını artırabilir, b uzman 3500-4000 den baslar tecrube ile artırabilir fiyatını

Tercih Nerede pişmek istediğine kalmış. Santiyede öğrendiğim her şeyin uygulamasını yapabilirsin. Banka ise senin minumum risk ile kariyer basamaklarini tırmanmani sağlar. 10 yıl sonra hangisinde ilerlersen o alanda tercih edilirsin. Ben senin yerinde olsam bankayı secerdim ilk etapta belki daha düşük bir ücret verecekler ama şantiyede Belgen yurumeyecek. Dedigim gibi tercih senindir.

Seda Diril

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Hangi sektörde pişersen ilerleyen dönemlerde de o sektörden seni ararlar. Ben inşaattayım. Yorucu fakat zevkli bir sektör. Parası da nispeten daha iyi. Ayrıca bir bankada B veya A sınıfı igu belki hiçbir zaman lazım olmayacak. 3 yılını bankada değerlendirdikten sonra b sınıfı olunca sana b sınıfı maaşı verecekler mi dersin?

hagrid

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Ben 3 yıl bekleme taraftarı değilim açıkcası yüksek lisans yapıp direkt B sınavına girmek istiyorum. Yüksek lisans, sınavı kazanma vsvs dönemindede şantiyede çalışırım hem yavaştan işi öğrenirim ki B olduğumda sorumluluk alıp üstesinden gelebileyim diye düşünüyodum. Daha 1 ay olmadı ama şantiye cidden çok zor yani fiziksel olarak çok yorucu hadi ona iyice alıştın diyelim çoğu ay 28 gün çalışılıyor yani iş yükü fazla. Sorduğum bildiğim kadarıyla cumartesi - pazar çalışmayan bi şantiye yok :D Durum böyle olunca acaba şantiye değilde başka bi alandamı İGU'lığı yapsam diye düşünmeye başladım.

Berken

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Ben 3 yıl bekleme taraftarı değilim açıkcası yüksek lisans yapıp direkt B sınavına girmek istiyorum. Yüksek lisans, sınavı kazanma vsvs dönemindede şantiyede çalışırım hem yavaştan işi öğrenirim ki B olduğumda sorumluluk alıp üstesinden gelebileyim diye düşünüyodum. Daha 1 ay olmadı ama şantiye cidden çok zor yani fiziksel olarak çok yorucu hadi ona iyice alıştın diyelim çoğu ay 28 gün çalışılıyor yani iş yükü fazla. Sorduğum bildiğim kadarıyla cumartesi - pazar çalışmayan bi şantiye yok :D Durum böyle olunca acaba şantiye değilde başka bi alandamı İGU'lığı yapsam diye düşünmeye başladım.
üniversite mezunu bir kimse 1000 doların altında bir ücrete çalışmaması lazım.kendini tecrübesiz sayanlara bir şey demiyorum,anlamakta güçlük çekiyorum.

seytug

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Göya artacakti iş ilanı tık yok hala ....

volkancoskun

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Göya artacakti iş ilanı tık yok hala ....
OSGB lerle firmalar şaşırmış şuan hepsi atmaca gibi ucuz uzman peşinde B sınıfına 3500 düşünen bir OSGB var isim vermek istemiyorum.Çünkü arkadaşım orasının müdürü.Tecrübeli bir B sınıfı o ilana sadece güler.Ramazandan sonra iş ilanlarında artış olur.

Ediz U.

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
artış falan olmaz... aynı tas aynı hamam devam eder...

Celebisem

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Kamuya alımlar olacak mı, bilginiz var mı acaba?

Banu CUMALI

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Merhaba arkadaşlar;
Malumunuz 01.07.2016 tarihinden itibaren Kamuda İSG çalıştırma zorunluluğu başlıyor. Ben çalıştığım kurumda İSG sözleşmesi yaptım ancak henüz ödeme yapmıyorlar. 01.07.2016 tarihinden sonra ödeme yapacakları garanti midir? 6331 sayılı kanunun 8. maddesi 7. bendine göre "... üst yöneticinin onayı ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarında görevlendirilebilir. Bu şekilde görevlendirilecek personele, görev yaptığı her saat için (200) gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı tutarında ilave ödeme, hizmet alan kurum tarafından yapılır." denilmekte olup, bizim kurum bunu kendi ödeme yapmayacak da başka kurum benim hizmetimi talep ederse onlar ödeme yapacak şeklinde yorumlayabilir mi? Yani her halükarda bizim kurum ödeme yapmak zorunda ise bunu nasıl ispatlarım? Konu ile ilgili bilgisi olan arkadaşlarım bana yardımcı olursanız sevinirim.

Gülşen ÇETİN

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
kamu da uzmanlık yapanlar için ekstra ücret ödenecek denildi fakat kamu kurumları için şuan gider tablolarında isg hizmet ücreti yok o yüzden bu konu onlar için muallakta. Yani kamu kurmları her sene gider tablosunu gösterip ona göre para alırlar ama 2016 giderlerinde bu eklenmediğinden soru işareti ??? onlar da bu konu da ne yapacaklarını bilemiyorlar. iki hafta önce çalışma bakanlığında konu ile ilgili seminer olmuştu bizim arkadaşlardan biri gitmişti o anlattı bize.

Abdullah HATİPOĞULLARI

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Şimdi olaya bir de işveren tarafından yaklaşacağım.

Herkes maaşlardan dem vurmuş. Fakat fiilen sen bu maaşı hak edebilecek kapasitede misin? İnsanlar bunu ne kadar sorguluyor?
Bir holdingde Hse Manager olarak çalışıyorum. Şantiyelerimizden birinde değerlendirilmek üzere C sınıfı uzman arıyoruz. Aklımdaki maaş da hiçte öyle 1500-1750 tl değil. Sitelere ilan veriyoruz ve değerlendirmeye başlıyorum.

3. günün sonunda başvuru sayısı 300.
Cv 'lerin hepsine baktım. Eleye eleye 3'e indirebildim. Düşünebiliyor musunuz? 3 !

Elenme sebepleri,
1. Fotoğraflar; Düğünde çekildiği fotoğrafı koyan, selfie koyan, arkadaş ortamında nargile içerken fotoğraf koyan, KEDİSİNİ KOYAN (evet bildiğiniz kedi)...

2. Cv'de bulunan tüm yazıları 14 punto ile yazarak aralara 10 punto serpiştiren, kimisini italik, kimisini bold yazan, tablo çizdi ise kenar boşlukları, tablo izdüşümleri asimetrik olan mı ararsınız, hele biri vardı ki 16 punto ile tüm cv yi bold ve italik hazırlamıştı okumaya çalışırken gözlerim yandı resmen.

3. Boyu, kilosu, saç rengi vb. fazlaca detaylı kişisel ve karakteristik özelliklerini yazan,

4. Mülakata çağırdığım kişilerden yalan konuşan (ingilizce seviyesi : iyi vb.)

300 başvuru içinden doğru düzgün oturup konuşabildiğimiz, iş görüşmesini sohbete çevirebildiğimiz yalnızca 1 kişi çıktı. O da ilanda şantiye yeri belirtilmesine rağmen "gelip gidemem ben" dedi.

Velhasıl, burada 3000-4000 isterken güzel, fakat iş görüşmesinde, o masada bu paraya değmez damgasını yiyorsunuz. Sözüm meclisten dışarı olsun ama, iş arayan uzmanların %90'ı talep ettikleri para etmez.

Talep ettiği maaşa değip değmeyeceği bir kenara, kendi hayatını ve belki geleceğini şekillendirebilecek bu yazılı ve sözlü görüşmeler sırasında bu kadar savruk, özensiz, tekdüze, sıradan ve sokaktan davranan kişiye, sahadaki yüzlerce kişiyi nasıl emanet edersiniz?
Yani birde o 300 kişi işveren olsun o zaman siz başvurun bakalım ne yapabiliyorsunuz bu olaya işveren tarafından bakılmaz bu iş hapisle bitebilecek bir iş diğer işler gibi değil bu öldürmez süründürür. Fazla parayı hakediyor hatta çok fazla parayı hakediyor.

Abdullah HATİPOĞULLARI

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
ankara da 3-4 osgb ile görüştüm, artık görüşmeye gitmiyorum, söyledikleri;
sektör genel olarak inşaat,
A-B arası ayrım yapmıyoruz,
ücret 2750-3000 TL,
sigorta asgari ücret,
Bir tanesi araç ya da 500 yakıt ve 250 multi net verdi
Durumlar böyle...
Kesinlikle çalışılmaz.

Gülşen ÇETİN

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Aslında parayı düşünmekten ziyade neden uzmanlar hapis yatsın onu araştırmak lazım. Biz ordaki çalışanların güvenliğinden sorumluyuz, tüm sebep bu mu evet bu olabilir ama bunun nedeni araştırılmıyor ? yoksa bir kurban lazımdı o da uzmanlar mı oldu ? Uzmanlar ya eksiliği işverene yaptıramıyor yada acımasız osgb sahipleri bir uzmana 40-50 firma verip ne yaparsan yap...bir ayda o kadar firmaya tam randımanlı bakabilir mi ? bir günde programa on firma ziyareti koymak ne kadar mantıklı ? siz işi durdurup ofise geliyorsunuz fakat arkanızdan işveren ve osgb firması anlaşıp, tamam tamam açılsın bakarız duruma demesine mi...o kadar tartışılcak cok konu var ki bence maddiyat en sona bırakılmalı.
Ayrıca şunu da anlamış değilim osgb sahipleri varsa cevap verebilir. uzmanları tecrüben varsa şu kadar maaş yoksa bu kadar maaş diyorlar, siz bu osgbyi actığınızda ne kadar tecrubeniz vardı acaba ? şunun şurasında osgb geçmişi 3-4 yıllık bişey ama niyeyse her osgb açan uzmandan tecrube ister !!!! yazılarımda surçi lisan ettiysem affola bu kadar yazabiliyorum :)

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.