Tartışma : Iş Güvenliği Uzmanlığı Fiyasko Mu?

okan demirkol

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Kanun Teklifi Bilgileri
Kanun Teklifinin Metni

Dönemi ve Yasama Yılı 24/4

Esas Numarası 2/2025

Başkanlığa Geliş Tarihi 12/02/2014

Teklifin Başlığı 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi

Teklifin Özeti Teklif ile 6331 sayılı Kanun'da değişiklik yapılmak suretiyle, iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi çalıştırma zorunluluğunun 50'den az çalışanı olan az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için 1/7/2023 tarihine, 50'den az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için 1/1/2023 tarihine ertelenmesi öngörülmektedir.

Teklifin Son Durumu KOMİSYONDA

Komisyon Tipi Adı Giriş Tarihi Çıkış Tarihi Yapılan İşlem Karar Tarihi
Kanun Teklifi Komisyon Bilgileri Esas Komisyon Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu 21/02/2014 Komisyonda

Kanun Teklifi İmza Sahipleri Adı ve Soyadı Partisi Seçim Çevresi
Ahmet Kenan TANRIKULU Milliyetçi Hareket Partisi İzmir İlk İmza Sahibi
Oktay VURAL Milliyetçi Hareket Partisi İzmir İlk İmza Sahibi

işte memleketin hali
pesss doğrusu bu kadar da olmazz

freeza

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
bizim ülkede herşey göstermelik,normalde İSG çok etik bir sektördür ama bizde sahtekar işverenleri kurtarmak için çıkarılmış bir yönetmelikten başka birşey değil.

okan demirkol

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Mahmut bey uzman olarak çalışırken bazı şeyler yaşamışsınız sanırım. Bu tür sorunlar yaşamamak için yapmıyorum uzmanlığı. bu sistem Uzmanları ''günah keçisi'' gibi gördüğü sürece de yapmayacağım. keşke başınızdan geçen olayı çok kısa birazcık anlatsanız. belki biraz farkındalığımız artar. burdan tavsiyelerinizi okumayı çok isterim.
emine hanıma katılıyorum olayları paylaşmanın insanlara faydası olacaktır diye düşünüyorum

okan demirkol

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
bizim ülkede herşey göstermelik,normalde İSG çok etik bir sektördür ama bizde sahtekar işverenleri kurtarmak için çıkarılmış bir yönetmelikten başka birşey değil.
meslek grubları sendikalar sivil toplum örgütlerinin odaların görüşü alınmamış kanun çıkarılırken işverenden tarf 1 kanun

OGÜN.

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Devlet İSG uzmanı açığını kapatmak için devamlı sınav yapıyor. C sınıfı sınavı, yükseltme sınavları vb. vb.....Devlet açığı kapattı Görevini yaptı.
Ayrıca 50’den az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için 1/1/2014 tarihinden itibaren İSG uzmanı bulundurma zorunluluğu başladı. (Devlet görevini yaptı)
Peki devlet işverenlerin bu gerekliliğini yerine getirdi mi diye ne zaman kontrol edecek? (bu görevini neden yapmıyor?)
Devlet sınav açarak para kazanma derdinde. İş, iş verene geldi mi hiç bir yaptırımda bulunmuyor!
İstihdam falan sağladığı, çalışanın sağlığını falan düşündüğü yok.
2 ay geçti. kaç şirket, firma .... İSG uzmanı bulundurması gerekirken bulundurmadı gerekçesi ile ceza yedi.
Biz bu sertifikaları boşa alıyoruz gibi geliyor.
Çünkü işveren nasılsa ceza yok, takip yok neden İSG uzmanı istihtam edeyim ki diyor...............İSG uzmanlığı fiyasko dur. Bunu da bu hale getiren devlettir bakanlıktır vb..

uzman

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
zamanla oturacak arkadaşlar hersey.bu kadar politik konularla uğraşmak yerine piyasada işimizi yapmaya bakalım.biraz uğraş ve emekle olur oda

bilgin1975

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (A)
a sınıfı 5000 liraya mal oldu. kurs sertifika derken. ben de ciddi firmalarda ve çok tehlikelide çalışamayan isg uzmanlarının iş bulamayacağı kanaatindeyim.

Ahmet Özcan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Devlet İSG uzmanı açığını kapatmak için devamlı sınav yapıyor. C sınıfı sınavı, yükseltme sınavları vb. vb.....Devlet açığı kapattı Görevini yaptı.
Ayrıca 50’den az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için 1/1/2014 tarihinden itibaren İSG uzmanı bulundurma zorunluluğu başladı. (Devlet görevini yaptı)
Peki devlet işverenlerin bu gerekliliğini yerine getirdi mi diye ne zaman kontrol edecek? (bu görevini neden yapmıyor?)
Devlet sınav açarak para kazanma derdinde. İş, iş verene geldi mi hiç bir yaptırımda bulunmuyor!
2 ay geçti. kaç şirket, firma .... İSG uzmanı bulundurması gerekirken bulundurmadı gerekçesi ile ceza yedi.
Çünkü işveren nasılsa ceza yok, takip yok neden İSG uzmanı istihtam edeyim ki diyor...............İSG uzmanlığı fiyasko dur. Bunu da bu hale getiren devlettir bakanlıktır vb..

Ogün bey evet söyledikleriniz üzücü gerçekler ve bu durumu düzeltecek düzenlemeler gelmez ise daha da kötüye gideceği aşikar ,

Bir düzeltme yapmak isterim , tam zamanlı uzman çalıştırma zorunluluğunu devlet isg katip yoluyla denetliyor sanırım çünkü benim şuan çalıştığım firmaya yaz aylarından itibaren cezalar gelmeye başladı

okan demirkol

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Ogün bey evet söyledikleriniz üzücü gerçekler ve bu durumu düzeltecek düzenlemeler gelmez ise daha da kötüye gideceği aşikar ,

Bir düzeltme yapmak isterim , tam zamanlı uzman çalıştırma zorunluluğunu devlet isg katip yoluyla denetliyor sanırım çünkü benim şuan çalıştığım firmaya yaz aylarından itibaren cezalar gelmeye başladı
olay olunca bir günah keçisi lazım o da bili kim olacak

Önder81

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Burada yazan arkadaşlarıma genel olarak katılmakla beraber devlet işverenleri ISG-KATIP sitemi üzerinden takip ediyor zaten.
Kim İSG uzmanı ile anlaşmamış , kim İş yeri hekimi ile anlaşmamış sistemde gözüküyor. Devlet bunu işverene yazılı olarak resmen bildiriyor.
Bence denetimde sorun yok. Ancak ertelemeler ve dengesiz sınavlar bu mesleğe zarar veriyor.

msirin

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
İşverenler bu işin cidiyetini kavrayamadıkları sürece işimiz çok zor.Bizim insanımız malesef karşı bir yaptırımla karşılaşmadığı sürece kayıtsız kalmaktadır.Bu nedenle denetim görevi olan devlete büyük rol düşmektedir.Bu günkü atmosferde de insanlara şirin görünmek zorunda kendisini hisedenler denetim konusunda da pek aktif olmayacaklardır. İşyerlerine derhal ceza kesilsin fikrini kastetmiyorum. Ancak İSG kavramını benimsetme ve yapma zorunluluğunu getirmek üzere çok farklı alternatif çözümler üretmek mümkün yeterki gerçekten bu konuya gereken önem verilsin

dd99ee88

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Bence değerini herkes kendisi belirleyecek !tabiki işverenler ucuz işçiliği desteklicek , İsg kültürü yerleşene kadar ..sonra işini bilen,konusuna hakim İSG uzmanları aranacak ben bu iş için 5 yıl diyorum işveren için, çalışan içinse; 10-15 yılı bulur ....

erkan45

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Bu arada uzmanlar ne yapmalı

Ahmet Özcan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
olay olunca bir günah keçisi lazım o da bili kim olacak
:)
Doğru evet aynen öyle
bizde kendimizi sigortalayıp gerekli tedbirleri alıcaz , aynı zamanda iyi bir avukat çevremiz olacak
bütün bunlar yeterlimi değil ama , bu işin üstesinden gelmeliyiz ya da başka bir ekmek kapısı bulmalıyız ...

Özge UZUN 1979

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Ogün Bey söylediklerine bende katılıyorum..
Ne yazık ki devlet bizden paraları sınav yapa yapa topladı.. İSG uzman sayısına da geçen aralık ayında yapılan sınavlarla ulaşıldı hatta geçti bile..
Bende sizin gibi iki aydır internet üzerinden sürekli başvuru yapıyorum.. Ama aldığım cevaplar hep aynı..
Bir de deneyim çıkarmışlar başımıza ...
Boşa mı gitti niye aldım bu sertifikayı böyle bir ülkede bu iş nasıl yapılır.. Herkes kendi çıkarının peşinde..
Bizi ciddiye alan işveren yok....
Yazık oluyor bunca emeğe paraya zamana...

AKIN ÇOBN

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Kursa başladığımız ilk gün, 23 iş güvenliği uzmanının hapiste olduğunu öğrenince hayal kırıklığı hat safhadaydı.. Hocalardan biri, yüreğimize biraz su serpti: "Arabayı her seferinde "acaba kaza yapacak mıyım" mı diye sürüyorsunuz demişti... Bu söz bana önder oldu.. Maalesef işimiz riskli ama risk alınmadan da olmuyor... Ama tecrübelere de kulak vermek lazım...

romesenko

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
akın bey e katılıyorum

S.Kırmacı

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar sistem ve bakanlıkla her ne kadar alakası varsa da 40 kişinin çalıştığı tehlikeli iş yerini fatura KDV , işyeri hekimi ücreti ve İGU ücreti dahil 300 Tl gibi rakamlara balık gibi atlayan, sürümden kazanacağım diyen uzmanlar bu işi bir süreliğine zora soktular.Fakat yavaş yavaş problemler başladı çünkü hizmet vermeleri mümkün değil,, zaten bu kişilerin niyeti hizmet vermek de değil. Eğer işi düzgün yapmak niyetindeysek zamanla düzgün işletmelerde bizimle anlaşacak ve rahat olan biz olacağız; yeterki sabırlı olabilelim. Herkese kolay gelsin

Moderatör tarafında düzenlendi:

bilsoy

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar sistem ve bakanlıkla her ne kadar alakası varsa da 40 kişinin çalıştığı tehlikeli iş yerini fatura KDV , işyeri hekimi ücreti ve İGU ücreti dahil 300 Tl gibi rakamlara balık gibi atlayan, sürümden kazanacağım diyen uzmanlar bu işi bir süreliğine zora soktular.Fakat yavaş yavaş problemler başladı çünkü hizmet vermeleri mümkün değil,, zaten bu kişilerin niyeti hizmet vermek de değil. Eğer işi düzgün yapmak niyetindeysek zamanla düzgün işletmelerde bizimle anlaşacak ve rahat olan biz olacağız; yeterki sabırlı olabilelim. Herkese kolay gelsin
haklısınız, bende aynı fikirdeyim.Firmalar gerçek ten işin uzmanına verecekler diğer uzmanlar yavaş piaysadan çekilecekler. hatta firmalar gercekten a sınıfı uzman bulmakta zorlanacaklar

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.