Tartışma : İş Güvenliği Uzmanlarına Branşlaşma Geliyor

alix

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
FEI, Nokta atışı yapmışsınız :)

Deniz Devrim

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
Kendisi bol keseden para alıp, oturduğu yerden işveren yandaşlığı yapmakla meşgul ne yazık ki.Kanunlarda ki, yönetmeliklerdeki maddeleri uygulayabilmek ne yazık ki sahada mümkün olamıyor ama bunlardan bihaberler ya da aslında görmemezlikten gelmek daha çok işlerine geliyor. Halimize bakın ya ne kadar acınılası. Sırtımızı dayayabileceğimiz bir devlet güvencemiz yok, hepimiz adaletin ülkemizde mevcudiyetini yitirdiğine zaten her gün haberlerle şahit oluyoruz veya bizzat yaşıyoruz.Milletvekili- bakan çocuğuysan polisi yerinden sürebiliyorsun, halktansan mağdurken de mağrur oluyorsun.Paran yoksa devletin gözünde değerin de yok. Çok garip bir ülkeyiz cidden. Dediğiniz toplu ölümlü iş kazalarından sonra anlayacaklar mevzusu da bize işlemiyor inanın. Soma olayını şimdi kim umursuyor ki. Hangi devlet adamının dilinde. Etkisi bize başta tesir ediyor, sonrasında çabuk unutuyoruz. Gerçek bir hukuk devleti olsaydık eğer; Soma, Ermenek ve asansör kazalarından sonra işverenlerin tir tir titreyerek medet ummaları gerekti bizlerden. Geleceğinden endişe duyan ve korkan herkesin aklından daha medeni ve adaletli ülkeler geçiyordur sanırım, benim öyle çünkü. Hakkımızda hayırlısı artık söyleyebildiğimiz birbirimize tek teselli cümlesi çünkü.
Aynen katılıyorum size.

mujganasya

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
şimdi ben A olarak inşaatlara bakıyorum.ama kimya mühendisiyim.osgb de 6 aydır çalışıyorum sadece inşaatlara bakıyorum.bakamayacak mıyım artık.inşaat mühendisi olmama gerek yok diye düşünüyorum.ben bu A yı hak edip almışım zaten...

Ersgur

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
bu branşlaşma birçok uzmanın işsiz kalmasına yol açacak

Selçuk Çiftlik

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Seneler önce diplomalarınızdan "mühendis" ibaresi kaldırılmış ve sizlere teslim edilen diplomalara "..... mühendisliği" diploması almaya hak kazanmıştır ibresi eklenmişti.
Bakınız belirli bir süreden önce diplomalarını alan arkadaşlarımız .... mühendisi olarak ifade edilmiş iken o dönemden sonrakiler ..... mühendisliği mezunu olarak ifade edildiker.ü
Bu eylemin arkasında ki en önemli husus "uzman mühendislik" kavramını avrupadaki uygulamaları paralelinde ülkemizde uygulamaya geçirmekti. Ben maden mühendisiyim ve kendi konum ile ilgili size şu örneği verebilirim;
Bir çok yurtdışı firma ile danışmanlık hizmeti altında hizmet anlaşmalarımız var ve hiçbirinde gelecek olan süpervizör için "maden mühendisi" olma ibaresi yer almıyor. Buna karşılık yazan ifade " açık ocak mühendisi" - " cevher hazırlama/zenginleştirme mühendisi" ve ya "patlatma mühendisi" şeklindedir.
Çünkü mezuniyetlerini maden mühendisi olarak değil; 2. sınıftan itibaren yaptıkları seçimler neticesinde şekillendirdikleri (bizim üniversitelerimizde ABD olarak ifade edilirler) kariyer basamakların göre ünvanlandırılarak tamamlarlar. Bizde bunu yapamayacakları için; her mezuna çalışma pratiğine göre 5 sene açık ocakta çalıştı ise maden mühendisi - açık ocak mühendisi kavramını oturtmaya çalışıyorlardı seneler önce.
Beceremedik, beceremediler.
Aynı uygulamayı mesleki uzmanlık ölçüsünde İSG Uzmanlığı için ayarlamaya çalışıyorlar.
Doğru bir yaklaşım.
Kimse kusuruma bakmasın ama meslek olarak yer bilimci olmayan arkadaşlarım bizim sektörde mesleki yetersizlikleri nedeni ile hem mağdur olmakta hem de mağduriyet yaratmaktadırlar. Ben nasıl gidip bir tekstil firmasında uzmanlık yapmayı düşünmüyorsam, onlarda bunu düşünmemelidirler demek geçiyor içimden.
Ama hepimizin yüz yüze olduğu bazı sıkıntılar var. Geçim derdi, gelecek kaygısı vb hususlar bireyleri çok seçici kılamıyor maalesef. İşveren açısından zaten hiç değerlendirmiyorum.
Uzun lafın kısası; bir işi denetlemek için en azından denetleyeceğiniz birim ile ilgili bir fikriniz olmalı. Buna sahip değilseniz; hiç niyetlenmeyin.
Destekliyor ve bekliyorum.

Saygı ve sevgi ile.

flash

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
ya arkadaş bu branşlaşma neyi değiştirecek anlamıyorum. önemli olan mevzuatın uygulanabilmesi değil mi? sonuçta uygulamayı yapamadıktan sonra kazalar olmayacak mı sanılıyor. İş Güvenliği bir kültür meselesidir işveren+işçi+uzman dayanışması ile başarı elde edilir. ben su ürünleri mühendisi olarak inşaat firmasında B sınıfı uzman olarak 2 yıldır işimi iyi yaptığım kanaatindeyim, sonuçta işimiz imalat değil, inşaatı iş güvenliği uzmanı yapmayacak ki...

Uzman Özlem

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar bir kısmımız branşlaşmadan memnun ama bir kısmımız istemiyor. İstemeyenler de kendilerince haklı, isteyenler de. Yalnız unutulmaması gereken bir mevzu var ki oda Selçuk Çiftlik beyin de demiş olduğu gibi bir işi denetlemek için o iş ile ilgili fikirlere sahip olmamız gerekliliğidir. Ben de 2 yılı geçkindir iş güvenliği uzmanlığı yapıyorum ama beni alıpta bir maden işine koyarsanız genel hatlarını yaparım ama detaylandırılmasında sınıfta kalırım. Sanırım Soma daki olayda uzmanlardan biri Fizik Mühendisi idi. Ben de fizik mühendisiyim ve Allah aşkına ne anlarım madenden, inşaat madene göre yine bir nebze. Daha göz önünde olan bir iş olması sebebiyle bellki yaptırılabilirlikleri daha fazla ama maden öyle değil, detayına girince eminim inşaatta öyle değil. Burda herkes tabii ki ekmek yediği yerden olmak istemez ya mevzuatta yazılı olmayan ama alınması gereken bazı tedbirlerle karşılaşmıyor musunuz hiç, ben çok karşılaşıyorum çünkü. Mevzuatta, yönetmelikte yüzeysel değinilmiş veya değinilmemiş ama o riski tedbirsiz bırakamazsınız, önlem almak zorundasınız sonuçta. Burada da devreye işte tecrübe, deneyim ve o konu ile ilgili bilgi gerek, buda eğitimden geçiyor. Ama şu da var ki, ben açıkçası bu madde devreye girdiğinde madenlerde sadece maden mühendisi, inşaatlarda sadece inşaat mühendisi uzman olacak diyeceklerine de inanmıyorum, orada da bir sınıflandırma yapılır. Yani şu kadar zamandır şu sektörde çalıştıklarını belgelerle destekleyenler aynı sektörde çalışmaya devam edebilirler gibi bir madde olur zannımca.Yoksa binlerce uzman işsiz kalacaktır. Bende kendi mesleğimle alakalı bir işte değilim, tekstil işindeyim ve 2 yılı aşkındır da aynı sektördeyim. Ama branşlaşmanın gelmesinden de yanayım.

FEİ

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Seneler önce diplomalarınızdan "mühendis" ibaresi kaldırılmış ve sizlere teslim edilen diplomalara "..... mühendisliği" diploması almaya hak kazanmıştır ibresi eklenmişti.
Bakınız belirli bir süreden önce diplomalarını alan arkadaşlarımız .... mühendisi olarak ifade edilmiş iken o dönemden sonrakiler ..... mühendisliği mezunu olarak ifade edildiker.ü
Bu eylemin arkasında ki en önemli husus "uzman mühendislik" kavramını avrupadaki uygulamaları paralelinde ülkemizde uygulamaya geçirmekti. Ben maden mühendisiyim ve kendi konum ile ilgili size şu örneği verebilirim;
Bir çok yurtdışı firma ile danışmanlık hizmeti altında hizmet anlaşmalarımız var ve hiçbirinde gelecek olan süpervizör için "maden mühendisi" olma ibaresi yer almıyor. Buna karşılık yazan ifade " açık ocak mühendisi" - " cevher hazırlama/zenginleştirme mühendisi" ve ya "patlatma mühendisi" şeklindedir.
Çünkü mezuniyetlerini maden mühendisi olarak değil; 2. sınıftan itibaren yaptıkları seçimler neticesinde şekillendirdikleri (bizim üniversitelerimizde ABD olarak ifade edilirler) kariyer basamakların göre ünvanlandırılarak tamamlarlar. Bizde bunu yapamayacakları için; her mezuna çalışma pratiğine göre 5 sene açık ocakta çalıştı ise maden mühendisi - açık ocak mühendisi kavramını oturtmaya çalışıyorlardı seneler önce.
Beceremedik, beceremediler.
Aynı uygulamayı mesleki uzmanlık ölçüsünde İSG Uzmanlığı için ayarlamaya çalışıyorlar.
Doğru bir yaklaşım.
Kimse kusuruma bakmasın ama meslek olarak yer bilimci olmayan arkadaşlarım bizim sektörde mesleki yetersizlikleri nedeni ile hem mağdur olmakta hem de mağduriyet yaratmaktadırlar. Ben nasıl gidip bir tekstil firmasında uzmanlık yapmayı düşünmüyorsam, onlarda bunu düşünmemelidirler demek geçiyor içimden.
Ama hepimizin yüz yüze olduğu bazı sıkıntılar var. Geçim derdi, gelecek kaygısı vb hususlar bireyleri çok seçici kılamıyor maalesef. İşveren açısından zaten hiç değerlendirmiyorum.
Uzun lafın kısası; bir işi denetlemek için en azından denetleyeceğiniz birim ile ilgili bir fikriniz olmalı. Buna sahip değilseniz; hiç niyetlenmeyin.
Destekliyor ve bekliyorum.

Saygı ve sevgi ile.

Genel olarak yazdıklarınıza katılmakla birlikte bizim işimiz denetlemek değil.Denetleme kelimesi mevzuatta bizim için geçmez ve farklı anlamlar barındırır.Biz önerir, kontrol eder, uygunsuzluğu bildiririz. Kelimelere takılmak her zaman değil ama böyle hassas bir konuda gereklidir.Affola :)

OGÜN.

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
ben diğer bir konuya dikkat çekmek istiyorum. Geçici Madde 4 de değiştiriliyor.....:( yani A sınıfına B lerin; B sınıfına C lerin bakma süreleri de uzuyor mu???????? (Kanun Teklifi Madde 8) upload_2014-12-11_11-43-7.png

flash

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Arkadaşlar bir kısmımız branşlaşmadan memnun ama bir kısmımız istemiyor. İstemeyenler de kendilerince haklı, isteyenler de. Yalnız unutulmaması gereken bir mevzu var ki oda Selçuk Çiftlik beyin de demiş olduğu gibi bir işi denetlemek için o iş ile ilgili fikirlere sahip olmamız gerekliliğidir. Ben de 2 yılı geçkindir iş güvenliği uzmanlığı yapıyorum ama beni alıpta bir maden işine koyarsanız genel hatlarını yaparım ama detaylandırılmasında sınıfta kalırım. Sanırım Soma daki olayda uzmanlardan biri Fizik Mühendisi idi. Ben de fizik mühendisiyim ve Allah aşkına ne anlarım madenden, inşaat madene göre yine bir nebze. Daha göz önünde olan bir iş olması sebebiyle bellki yaptırılabilirlikleri daha fazla ama maden öyle değil, detayına girince eminim inşaatta öyle değil. Burda herkes tabii ki ekmek yediği yerden olmak istemez ya mevzuatta yazılı olmayan ama alınması gereken bazı tedbirlerle karşılaşmıyor musunuz hiç, ben çok karşılaşıyorum çünkü. Mevzuatta, yönetmelikte yüzeysel değinilmiş veya değinilmemiş ama o riski tedbirsiz bırakamazsınız, önlem almak zorundasınız sonuçta. Burada da devreye işte tecrübe, deneyim ve o konu ile ilgili bilgi gerek, buda eğitimden geçiyor. Ama şu da var ki, ben açıkçası bu madde devreye girdiğinde madenlerde sadece maden mühendisi, inşaatlarda sadece inşaat mühendisi uzman olacak diyeceklerine de inanmıyorum, orada da bir sınıflandırma yapılır. Yani şu kadar zamandır şu sektörde çalıştıklarını belgelerle destekleyenler aynı sektörde çalışmaya devam edebilirler gibi bir madde olur zannımca.Yoksa binlerce uzman işsiz kalacaktır. Bende kendi mesleğimle alakalı bir işte değilim, tekstil işindeyim ve 2 yılı aşkındır da aynı sektördeyim. Ama branşlaşmanın gelmesinden de yanayım.
Sorun branşlaşmayı isteyip ya da istememek değil asıl sorun benim şahsi fikrim branşlaşmanın riski önlemek adına bir işe yaramayacağıdır. çünkü riski belirlemek mesleki bilgi gerektiren bir şey değil, yani genel olarak tehlikeler bellidir elektrik, yüksekte çalışma, el aletleri, kimyasallar vb. bir de bunun detayları vardır. onlarda kişinin yani uzmanın fark edebilmesiyle alakalıdır yani kişiseldir ve bakış açısıyla alakalıdır. bunları görebilmek için illaki o bölümü okumak gerektiği kanısında değilim. ben ekmeğimi bu işten kazanıyorum doğrudur iş kaygım var fakat iş kazaları önlenecekse ve bu yöntem işe yarayacaksa seve seve kabul ederim. zaten işimiz insan hayatıyla ilgili değil mi. Selçuk Bey'in tespitleri doğrudur fakat bahsedilen konu uzman mühendislik yani benim anladığım üretim bazlı çalışmanın branşlara ayrılmasıdır. burada önemli olan okul hayatı boyunca kişinin aynı zamanda iş güvenliğini de beraberinde görmesi, o zaman branşlaşmaya gerek kalacağını sanmıyorum. çünkü zaten herkes kendi işinde çalışacak ve bulunduğu işin hem üretiminden hem de iş güvenliğinden sorumlu olacaktır. fakat bu durumun gerçekleşmesi uzun zaman alacaktır. zaten çoğu kişi de iki ayrı iş yapmak istemeyecektir. Maden konusunda yazdıklarınıza katılıyorum çok fazla detay isteyen bir sektör olması sebebiyle herkesin yapabileceği bir iş değil Allah yardımcıları olsun.
Saygılarımla

replican

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
şimdi konuya birde şurdan bakın iş güvenliği uzmanlarının çoğunluk kısmı fizik kimya biyoloji ve bunların mühendislik kollarıdır bu bölümler çok tehlikeli işlerde açık maden ve yapı işlerine bakamayacaklar diğer sektörlerde de boya imalat ve hastane gibi yerler sayı olarak bu bölümleri karşılıyacak çapta değil ve bu alanlarda birçok bölümle yarışacaklar buda çoğu uzmanın A ve B yi kastediyorum 4000 ve 5000 liralarda değilde bir c sınıfı uzman maaşında( 1500 lira civarında) çalışmaları demek ve bir çoğununda işsiz kalması demek tabi bazı mesleklerinde önü açılacak bunlar inşaat başta maden jeoloji ,makine ve elektrik mühendisleridir

yakamoz

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar bana göre çıkan bütün mevzuat çalışmaları tepkisel çıkıyor. nerede toplu ölüm var hemen müdahale edilmek isteniyor. iş güvenliğinin uygulandığı ilk zamanlarda mevzuat fazla değişmiyor ve ertelemeler olmuyordu. insanlar ikilemde kalıyorlar özellikle müteahhitlik hizmetlerinde nasıl olsa erteleniyor diye öteleniyordu. insanlar kuş gibi dökülmeye veya yer altına gömülmeye başlayınca tepkisel olarak müdahale edilmek isteniyor. Bana göre içiçe olan mühendisliklerde çok rahat yapılabilir. ama maden gibi kimya gibi veya elektrik trafosu gibi spesifik yerlerde mutlaka o şin uzmanı olması gerekir.
Ama inşaat dediğin yerlerde inşaat mühendisi çalışır, ama sadece onunla bitmezki.. asansör, elektrik işleri, tesisat gibi konularda inşaat,makine ve elektrik mühendisleri beraber çalışıyorlar. ayrıca tüm inşaat sektörü makineli personel ile çalışır. bir işyerinde özellikle büyük inşaatlarda şantiye şefi ve makine şefi birlikte çalışır. yapılan imalatlarda bütün mühendislik dalları birbiriyle ilişkilidir.
Burada temel sorun çıkan tüm mevzuatın en kısa sürede ve bir daha ertelemeden etkin hale getirilmesidir. konular açık ve net yapılacaklar belli fakat ertelemelerden dolayı kimin ne yapacağı ve nasıl yapacağı tam bir muamma....

Fatih YEDİC

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Kimi uzmanlar uzmanlık sınıfları izin verse dahi yinede kendi branşlarının dışında ki işlere bakmazlar, ben makinacıyım inşaat ve maden işyerlerin de uzman olarak çalışmayı hiç düşünmedim aklı başında her insan böyle bir riskin altına girerken iki kez düşünür. Bu branşlaşma mevzusu kimi uzmanların dillendirdiği resmi bir kanunla netleşmesini istedikleri bir husus, bunu istemelerinin sebebi ise pastayı paylaşmamak, o olanda iş yapacak uzman sayısını azaltmak, ben bunun uzmanlık ücretlerine veya uzman ihtiyacına fark edilir bir katkı yapacağı inancında değilim, zira şuan iş arama sitelerine girin yüzlerce inşaat sektöründe uzman arayan firma zaten mevcut. Bu kanunun bu haliyle yasalaşmasını isteyen ikinci odak ise TMMOB dir, hatta kimsenin haberi yokken lobi faaliyetlerini yapmaya başlamışlardır, ve kanun tasarısının bu halinde etkileri büyüktür. Takip edebildiğim kadarı ile bu mühendis odalarının türk mühendisliğine hizmet dendiğinde akıllarına gelen tek şey, aman bizim yaptığımız işi yetkin insanlar olsa dahi başkaları yapmasın, bunda da oldukça başarılılar. Şimdi gelelim bu yeni kanun tasarısında hakkaniyete uygun olmayan hususa; yukarıda bir arkadaşımın izah ettiği üzere inşaat ve maden işlerinde çalışan maden ve inşaat mühendisleri o iş kolondaki tüm risk kaynaklarını tespit edecek tecrübeye sahip olamazlar, makinalaşan bu sektörlerde ki makinalar bu insanların başını fazlasıyla ağrıtacaktır ve daha başka hususlardan bahsedecek arkadaşlarda olacaktır bu kısmı uzatmayım, bu durumda aslında bu yasa maden ve inşaat mühendisi arkadaşlarımızı da zor duruma sokmakta onları uzmanlık alanı olmadıkları hususlarda sorumluluk altına itmektedir. Diğer önemli husus keskin çizgilerle belli olan bazı meslek kollarının ayrılması ilk bakışta kulağa anlamlı gelse de (biyoloji mezununun inşaat işine bakamaması) bir birine çok yakın mesleklere sahip uzmanların aynı iş kolunu paylaşmasından da söz etmeliyiz, örneğin inşaat işine yalnızca inşaat mühendisi bakabilecek ise yapı teknik öğretmeni , mimarlar aldıkları bu belgeleri nerede kullanacaklar? kaldı ki bu meslek kolları bu işi profesyonel şekilde meslek olarak icra etmekteler, yani şantiye şefi olabilmekteler. Şantiye şeflerinin İSG uzmanı olma zorunluluğundanda bahsediliyor... iş iyice arap saçı oluyor. Bu aşamada inşaat sektörü için konuştum ama branşlaşmanın makinacılık-imalat sanayi vb. gibi alanlarda yukarıda bahsettiğim gibi sorunlara yol açacağı ve bazı kesimleri ciddi şekilde mağdur edeceği açıktır. Branşlaşma olacaksa bile burada bir kaç meslek dalı zikredilmeden ciddi bir liste hazırlanmalı hangi meslek dallarının hangi işlere bakabileceği TMMOB gibi güçlü odaların etkisi altında kalmadan hayata geçirilmelidir.

volkan volkan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
fatih bey zannediyorum daha önce yayınlanan şu anda yürürlükten kaldırılan c sınıfı uzmanların çok tehlikeli işlere bakmasına dair tebliğde bir kaç oynama yapıp yayınlayacaktır bakanlık
yoksa söylediğiniz gibi bazı uzmanlar için işin sonu olur

Fatih YEDİC

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Branşlaşmaya dair yönetmelik çıktı, hadi hayırlısı...

s0LaR pLe.X.uS

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
(10) İşveren, sektörel düzenleme çerçevesinde maden ve yapı ile diğer sektörlerde öncelikli olarak hangi mesleki unvana sahip iş güvenliği uzmanlarının ve bunların yanında görev yapacak diğer mesleklere sahip iş güvenliği uzmanlarının belirlenmesine dair usul ve esaslar Bakanlıkça düzenlendikten sonra sektörel iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olan iş güvenliği uzmanı görevlendirmek zorundadır.”

volkan volkan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
öncelikli
sektörel iş güvenliği uzmanlığı belgesi
aklım takıldı fikrim takıldı :D

okhan

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Buna da para isterler kesin, bir kez daha kurs falan filan :evet:

NeoCrown

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
"Sektörel iş güvenliği uzmanlığı belgesi" ile yeni bir sertifikasyona gidilecek. Yani branş önemli değil, inşaat için
uzmanlık belgesi alan diğer branşlar, inşaat sektöründe çalışabilecek. Her sektör için ayrı bir sertifika, her biri için ayrı kurs, Yapılacak düzenlemeden benim anladığım bu.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.