Bilgi : Iş Kazasının Bildirimi Ve Bildirim Süreleri

Hüseyin KORKMAZ

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
İş Kazasının Bildirimi Ve Bildirim Süreleri

a) 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 4/a bendine göre hizmet akdi ile bir veya birden fazla işveren tarafından çalıştırılan (işçilerin) sigortalıların iş kazası geçirmeleri halinde işverenleri tarafından kazanın olduğu yerdeki yetkili kolluk kuvvetlerine derhal, işyerinin tescilli bulunduğu Sosyal Güvenlik Kurumunun (SSK) müdürlüğüne en geç kazadan sonraki üç iş günü içinde,
b) Ülkemiz ile Sosyal güvenlik sözleşmesi imzalanmamış ülkelerde iş üstlenen işverenlerin götürdükleri Türk işçilerinin yurt dışında iş kazası geçirmeleri halinde, işvereni tarafından kazanın olduğu ülkelerdeki yerel kolluk kuvvetlerine derhal, Kuruma ise en geç kazadan sonraki üç iş günü içinde,
c) 5510 sayılı Kanunun (b) bendi kapsamında, kendi nam ve hesabına bağımsız çalışan sigortalıların (Eski Bağ-Kur’lular) iş kazası geçirmeleri halinde, bir ayı geçmemek şartıyla kendisi tarafından geçirdiği iş kazasına ilişkin rahatsızlığının bildirimine engel olmadığı günden sonraki üç iş günü içinde,
Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliğinin ekinde bulunan (Ek-7) İş Kazası ve Meslek Hastalığı Bildirim Formu ile Internet ortamında Kuruma bildirmek veya doğrudan ya da iadeli taahhütlü posta yoluyla göndermek zorundadır. ( 5510/13 ve SSİY 38. Md.)
d) Yukarıda belirtilen bildirimlerin dışında ayrıca, 4857 sayılı İş Kanunu gereğince işverenler, işyerlerinde meydana gelen iş kazasını ve tespit edilecek meslek hastalığını en geç iki iş günü içinde yazı ile işyerinin tescilli bulunduğu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bölge müdürlüğüne bildirmek zorundadırlar. (4857/77. Md.)
İş kazasını iki iş günü içinde ilgili ÇSGB bölge müdürlüğüne bildirmeyen işveren, 904,00 TL para cezası ödemek zorunda kalacaktır. (4857/105 Md.)

Cem AKBULAK

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
2012 mayıs sınav sorusu....demedi demeyin...

Hüseyin KORKMAZ

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
24 aralıkta sordular zaten. tartışmalı bir konuydu burada 3 gün diyor başka bir kanunda 2 gün diyordu.

okko

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Aynı şekilde eğitimde bize üstüne basa basa hocamız her şekilde 2 iş günü dedi. Ne yapıcağımızı bilemiyorum

Hüseyin KORKMAZ

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
kazadan sonraki üç iş günü içinde, diyor yasada bastıra bastıra. ne diyeceğimi şaşırdım.

yusuf.dulda

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
5510 sayılı kanunda 3 iş günü içinde SGK Müd. ne
4857 sayılı kanunda 2 iş günü içinde ÇSG Bölge Müd. ne bildirim yapılmalıdır der.

Sorulan soruda kanun belirtilirse cevap kolay ama 24 Aralıkta yapılan sınavdaki gibi belirtilmezse İş Güvenliği Uzmanlığı için bağlı 2 iş günü İşyeri Hekimliği için 3 iş günü olarak geçerli.. Herkes asıl görevine göre yani....

Biliyorum saçma ama ......

Cem AKBULAK

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
24 aralık sorusunu tekrar inceledim evet yetkili makama ne zaman bildilmeli demiş...çalışma bölge md veya sosyal güv.kurumu dememiş.tartışmaya açık bir soru gerçekten...

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.