Iş Sağlığı Ve Güvenliğine Ilişkin Tespit Ve Öneri Defteri ( Onaylı Defter )

gökhan Timur

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Haa Unutmadan Hazır defter götürüp te kapıdan kovulanraın sayısı giderek artıyor haberiniz olsun

tam35

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
noterden defteri pnaylatmak için başka evrak isteniyor mu? onaylatan arkadaşlar bilgi verebilir mi

Selçuk Karstarlı

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Hazır defter dediğiniz defterlerde zaten özel birşey yok ki, 3 sayfalı otokopili kağıdı bir araya getirip kapak sayfası eklemişler sonra da ciltlemişler. Biz aldık onaylattık bir problem olmadı.

ucingi

Üye
TÜİSAG Üyesi
Arkadaşlar bir defter bu kadar takılmayın ayrıca deftere yaptığınız aylık toplantı notlarını yazmıyorsunuz deftere yazılması gereken konular siz işverene bir konuda iyileştirme yapmasını söylediyseniz onları not ediyorsunuz. Toplantı notlarını 3 kopya basarsınız ve ıslak imzalı olarak her sorumluda bir kopya kalır. Müfettişte bu konuda hiç bir problem çıkarmaz. Önemli olan sizin ispatlıyabildiklerinizdir.

gökhan Timur

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar bir defter bu kadar takılmayın ayrıca deftere yaptığınız aylık toplantı notlarını yazmıyorsunuz deftere yazılması gereken konular siz işverene bir konuda iyileştirme yapmasını söylediyseniz onları not ediyorsunuz. Toplantı notlarını 3 kopya basarsınız ve ıslak imzalı olarak her sorumluda bir kopya kalır. Müfettişte bu konuda hiç bir problem çıkarmaz. Önemli olan sizin ispatlıyabildiklerinizdir.

Eksik söylediniz.Yönetmelikte faaliyetlerde yazılır denmektedir.

tacar

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Sn. Timur

Dediğinizi yaptım.
Matbaa basitte olsa böyle bir defteri yapmak için defterin piyasada satıldığından fazla para istedi.
1 defter de olsa işçilik vs. maliyetlerin bu deftere eklendiğini söyledi
açıkçası bende böyle deyince yaptırmadım ve hazır almayı düşünüyorum onay içinde çalışma md vs. uğraşamam noterler ücreti mukabili hemen hallediyorlarmış.

Diğer türlü Bunun için harcıyacağım mesai harcayacağım paradan fazla tutuyor. Onun için değmez uğraşmaya ben hazırcıyım birazda sanırım ondan böyle yapıyorum ama kolay olanı da tercih etmek gerek.
İlginiz ve tavsiyeniz için teşekkürler

gökhan Timur

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Sn. Timur

Dediğinizi yaptım.
Matbaa basitte olsa böyle bir defteri yapmak için defterin piyasada satıldığından fazla para istedi.
1 defter de olsa işçilik vs. maliyetlerin bu deftere eklendiğini söyledi
açıkçası bende böyle deyince yaptırmadım ve hazır almayı düşünüyorum onay içinde çalışma md vs. uğraşamam noterler ücreti mukabili hemen hallediyorlarmış.

Diğer türlü Bunun için harcıyacağım mesai harcayacağım paradan fazla tutuyor. Onun için değmez uğraşmaya ben hazırcıyım birazda sanırım ondan böyle yapıyorum ama kolay olanı da tercih etmek gerek.
İlginiz ve tavsiyeniz için teşekkürler

Sayın Tacar
Ben Matbaaya gittim ve o anda 3 adet defter yaptım.Tanesi 10 liradan.Hangi matbaaya gitmişseniz fırsatçılık yapmış resmen.Neyse ben size ve arkadaşlara tavsiyemi vereyim de siz yine bildiğiniz gibi yapınız.

İyi çalışmalar

selehattin

Üye
TÜİSAG Üyesi
Arkadaslar defterın ılk sayfasında yazması gereken unsurlarınmatbu formu varmı elınızde?

ismet ata

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
arkadaşlar bir firmanın ayrı sgk numarları için ayrı defter bulunması gerekiyor mu?

shakan2351

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
arkadaşlar bir firmanın ayrı sgk numarları için ayrı defter bulunması gerekiyor mu?

tabii ki öyle olması gerekiyor, yanlış biliyorsam arkadaşlar düzeltsin ama, ayrı sgk numaraları için ayrı görevlendirme yapıldığına göre, defter de ayrı olması gerekir. tam da bu sorunla uğraşmaktayım, şirket merkezinin olduğu şehirde noter aynı şirket mührünü gördüğü için biri bitmeden diğerini onaylamam diyor. oysa defterler ayrı işyerlerine ait. bunun için bir çözüm olarak başka noterlerde dolaşmayı bulduk.
evet şirket aynı ama sgk no farklı ve görevlendirme farklı, saatleri farklı. artı mesela şehirler de farklı, defter her toplantıda şehir şehir mi dolaşacak, tabii ki hayır. hepsinin defteri ayrı olmalı. mali müşavirler, noterler bile bilgisiz ve insanı sinirlendirmekle meşguller.

tacar

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)

Yönetmelik defterin çalışma müdürlüğü veya noterden onaylatıması gerekir diyor. Yazdığınız her tutanağı gidip noteremi onaylatacaksınız ? Müfettiş kabul edebilir belki ama mahkeme edermi sizce ? Koçan fatura gibi düşünün resmiyet kazanması için her nüshanın arkasında noterin "mührü" olmalı

tacar

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
tabii ki öyle olması gerekiyor, yanlış biliyorsam arkadaşlar düzeltsin ama, ayrı sgk numaraları için ayrı görevlendirme yapıldığına göre, defter de ayrı olması gerekir. tam da bu sorunla uğraşmaktayım, şirket merkezinin olduğu şehirde noter aynı şirket mührünü gördüğü için biri bitmeden diğerini onaylamam diyor. oysa defterler ayrı işyerlerine ait. bunun için bir çözüm olarak başka noterlerde dolaşmayı bulduk.
evet şirket aynı ama sgk no farklı ve görevlendirme farklı, saatleri farklı. artı mesela şehirler de farklı, defter her toplantıda şehir şehir mi dolaşacak, tabii ki hayır. hepsinin defteri ayrı olmalı. mali müşavirler, noterler bile bilgisiz ve insanı sinirlendirmekle meşguller.

Her müessese için 1 defter olmalı her şube için dahi bir defter olamlı desem isabet olur

tacar

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Arkadaslar defterın ılk sayfasında yazması gereken unsurlarınmatbu formu varmı elınızde?

Haa Unutmadan Hazır defter götürüp te kapıdan kovulanraın sayısı giderek artıyor haberiniz olsun

Yönetmelik defter tarifini yapmış detay vermemiş sade bir tanım var ve asgari kriterleri sağladığı sürece sorun yok. Bundan fazlası da işin salatası tabii ama bundan dolayı da kovulan biri olacağını sanmıyorum abartı bence. Gerekçesi nedir sordunuz mu ?

huhuu

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Merhabalar, benim atandığım şirkette daha önce çalışan bir isg uzmanı mevcutmuş. Tespit ve öneri defteri ile karar defteri noterden onaylatılmış 2. sayfasında iş güvenliği uzmanının ad soyad ve imzası mevcuttur. Bu durumda işverene tekrardan bu defterleri aldırmam gerekli midir? Yoksa onun adının altına kendi adım soyadım ve imzamı atıp atandığım tarihi belirtip kullanmaya devam edebilir miyim? işveren bunun tekrar alınması konusunda tek istekli değil sadece 1 sayfası yazılı burdan devam edebilirsiniz dedi bana ama bu konuda tam net bir bilgim olmadığını araştırıp haber verebileceğimi belirttim. Yardımcı olursanız sevinirim.

nusquama

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
merhaba arkadaslar öneri ve tespıt defterıne yaptıgımız egıtımlerı vb seylerı de yazıyormuyuz yoksa sadece ısyerınde noksan gordugumuz ve duzeltılmesı gereken seylerı mı yazıyoruz ??????????

ismet ata

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
merhaba arkadaslar öneri ve tespıt defterıne yaptıgımız egıtımlerı vb seylerı de yazıyormuyuz yoksa sadece ısyerınde noksan gordugumuz ve duzeltılmesı gereken seylerı mı yazıyoruz ??????????

adı üstünde öneri ve tespit defteri. yapılan eğitimler ..vs. isg dosyasında bulunmak zorunda. öneri ve tespit defterine tespit ettiğin olumsuzlukları ve önerilerini içeren bilgileri yazıp imzalayacaksın. eğer firmada eğitim eksikliğini tespit etmişsen eksik eğitimleri yazacaksın. doğal olarakta önerin bu eğitimlerin biran önce verilmesi olacaktır. daha sonra eğer eğitimler senin tarafından verilmeyecek ise, eğitimler tamamlandıktan sonra tespit defterine durumun tamamlandığının tespiti yazılabilir. tespit defteri daha çok eksiklerle alakalıdır, yapılan uygulamalar zaten zorunluluk olduğundan isg dosyasında denetime hazır olarak bulundurulmalıdır.

tespit ve öneri defterine firma ziyaretlerinde neler yapıldığını yazan arkadaşlarda gördüm. bu konuda bakanlığın kimseye bu uygulama yanlış demişliği yok. bu nedenle kafana göre takılsanda sorun olmuyor denebilir.

nergal1903

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
arkadaşlar merhaba
az tehlikeli ve 50den az çalışan için bu onay defterine ihtiyaç var mı acaba?

tevfik sorkun korkmaz

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
arkadaşlar merhaba
az tehlikeli ve 50den az çalışan için bu onay defterine ihtiyaç var mı acaba?
3 nüshalı onaylı tespit ve öneri defteri olmazsa olmazdır. kaç işçin olursa olsun. 50 den az olmaz isg kurul kurmana gerek yoktur. dolayısıyla isg kurul defterine ihtiyacın yok. isg kurul defteri ayrı 3 nüshalı tespit ve öneri defteri ayrıdır.

yilmazgok62

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Benim anladığım şu: İşyeri Sağlık Güvenlik Birimi(iSGB) kurulması zorunlu olan yerlerde(Tam süreli İşgüvenlik ve hekim bulundurulması gereken) Onaylı defter(noter onaylı veya Çalış Müd. vs.) tutulması gerekir.
50 veya daha fazla işçi çalışanın bulunduğu ve 6 aydan fazla süren işlerde İşveren İş Sağlığı ve Güvenlik Kurulu kurmak zorundadır. Kararlar tutanak altına alınır.
Ayrıntıya girmedim:)

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.